Brak ofert w schowku do porównania.

Zakończenie programu MdM – jak wpłynie na rynek deweloperski?

W grudniu 2018 r. wygaszony zostanie rządowy program „Mieszkanie dla młodych”, ale pula dostępnych środków skończy się jeszcze wcześniej. Limit określony przez ustawodawcę na 2018 r został już bowiem wyczerpany w połowie, a według niektórych prognoz wnioski o dopłatę do wkładu własnego będą przyjmowane tylko w pierwszych miesiącach roku. Wielu chętnych nabywców tym samym straci szansę na bezzwrotne dofinansowanie do kredytu hipotecznego. Sprawdzamy, czy wpłynie to znacząco na rynek mieszkaniowy.

Nowe mieszkania - program mieszkanie dla młodych 2018

Mieszkanie dla młodych w liczbach

Według GUS deweloperzy rozpoczynają rekordowo dużą liczbę inwestycji. Rynek mieszkaniowy przeżywa znaczne ożywienie przynajmniej od kilku kwartałów i nie brakuje chętnych na zakup nowego mieszkania. Popyt częściowo stymulował rządowy program „Mieszkanie dla młodych”, jednak według ekspertów jego wygaszenie nie powinno znacząco wpłynąć na sprzedaż nieruchomości. Świadczą o tym statystki dotyczące podpisywanych umów kredytowych. Od początku trwania programu do 10 maja 2017 r. zawarto ponad 92 tys. kredytów hipotecznych z dopłatą z MdM, a wsparciem zostało objętych ponad 26 tys. rodzin. Wartość wspomnianych umów to 2,3 mld zł. W tym samym czasie banki udzieliły ponad 530 000 nowych hipotek na kwotę blisko 116 mld zł. Kredyty z dofinansowaniem stanowiły małą część tej sumy.  W ramach programu kupowane były głównie lokale z oferty popularnej na rynku o przeciętnych parametrach cenowych i powierzchniowych. Średnia wielkość mieszkania wynosiła niecałe 54 m kw., a jego cena to 218 tys. zł. Wiele nieruchomości z rynku pierwotnego nie mieściło się w limitach cenowych określonych przez ustawodawcę, a jednak wyniki sprzedażowe deweloperów rosły.

 

Część nabywców kupi własne M za gotówkę

zakończenie programu mieszkanie dla młodych

Co więcej, według NBP większość nabywców na rynku pierwotnym kupuje mieszkania za gotówkę. W IV kwartale 2016 w ten sposób napędzone zostały obroty aż 65 proc. deweloperów działających w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni. Decyzje zakupowe tej grupy nabywców nie będą podyktowane wygaszeniem programu MdM. Analitycy wskazują, że do zakupu mieszkania na kredyt skłaniały klientów raczej niskie stopy procentowe, które zachęcały do zaciągania tanich hipotek oraz poprawiająca się sytuacja na rynku pracy. Jednocześnie decyzje RPP wpływały także na wycofywanie oszczędności z niskooprocentowanych lokat. Alternatywą dla nich stały się inwestycje w nieruchomości, których ceny są stabilne.

Co po wygaszeniu MdM?

program mieszkanie dla młodych 2018

Na rynek sprzedaży mieszkań większy wpływ od zakończenia MdM może mieć zaostrzenie warunków przyznawania kredytów hipotecznych, co związane jest m.in. z wejściem w życie zmian podyktowanych przez „Rekomendacją S”, wprowadzaną stopniowo przez Komisję Nadzoru Finansowego od 2014 r. Maksymalny czas kredytowania został wtedy skrócony do 35 lat, a wymagany minimalny wkład własny stopniowo rósł i obecnie wynosi już 20 proc. Zaciągnięcie hipoteki z mniejszym kapitałem nadal jest możliwe, jednak wtedy nabywca musi pokryć koszty dodatkowego ubezpieczenia, co sprawia, że kredyt staje się droższy. Jak na rynek deweloperski wpłynie wygaszenie rządowego programu MdM, okaże się już w ostatnich kwartałach 2017 r. Ostatni zastrzyk nowych transakcji stymulowanych programem będzie miał miejsce w styczniu i lutym 2018 r, bo najpewniej wtedy wyczerpie się pula dostępnych środków.

Podsumowanie

- mieszkanie dla młodych w liczbach - w ramach programu kupowane były głównie lokale z oferty popularnej na rynku o przeciętnych parametrach cenowych i powierzchniowych; średnia wielkość mieszkania wynosiła niecałe 54 m kw., a jego cena to 218 tys. zł.

- nowe mieszkanie za gotówkę - wycofywanie oszczędności z niskooprocentowanych lokat i inwestowanie w nieruchomości

- wygaszenie programu mieszkanie dla młodych nie powinno mieć większego wpływu na rynek deweloperski

Artykuły powiązane

Odbiór mieszkania od dewelopera

 Zapraszamy do zapoznania się z piątym artykułem z cyklu "ustawa deweloperska".   Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?     Odbiór mieszk...

Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2017

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, I kwartał 2017 roku przyniósł kontynuację pozytywnych zjawisk na rynku mieszkaniowym, obserwowanych w rekordowym 2016 roku. Historyczny rekord wydan...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.