Brak ofert w schowku do porównania.

Banki ponownie przekręcą frankowiczów (???)

Kredyty hipoteczne – wysokość raty, warunki udzielania, warunki spłaty itd. zależą od wielu czynników. Wzrost czy spadek raty nie zależy tylko i wyłącznie od banku udzielającego nam kredytu. Cieszymy się gdy stopa procentowa idzie w dół i nasze raty spadają, a gdy jest odwrotnie to nierzadko szukamy winnych naszych „kłopotów”.

Dziś zapraszamy do lektury przemyśleń naszego eksperta Krzysztofa Rzymskiego na temat możliwości wzrostu rat kredytów złotowych w niedalekiej przyszłości.

Wzrosną stopy procentowe

Po okresie wielu lat spadających stóp procentowych przyjdzie kolej na ich wzrost. To pewne. Nie wiadomo tylko o ile oprocentowanie wzrośnie. Absolutna większość kredytów hipotecznych udzielana jest w Polsce według zmiennej stopy procentowej. Oznacza to, że w przypadku wzrostu oprocentowania wzrośnie wysokość raty kredytu.

Stopa procentowa najniższa w historii

Dzisiaj stopa WIBOR 3M wynosi 1,73%, to najniżej w historii. Patrząc w swoją szklaną kulę widać wyraźnie, że będzie rosła. Gdyby wzrosła do 3,46% to odsetki w kredytach hipotecznych wzrosną o 100%!

Co stanie się z naszymi kredytami?

Raty w górę

Kredyt złotowy - raty w górę

Od wielu lat jesteśmy w cyklu obniżek stóp procentowych i raty kredytów w PLN maleją. Maleją po cichu, nikt tego nie nagłaśnia, nie ma zadowolenia. Co jednak się wydarzy jak raty pójdą w górę? Zapewne od razu podniesie się larum – banki znowu nas oszukują. Najpierw zabrali darmowe konto, przelewy, bankomaty, a teraz podnoszą raty kredytów.

 

Sytuacja kredytów frankowych

Kredyt we franku - sytuacja kredytobiorców

Jeszcze bardziej złożona jest sytuacja kredytów w CHF. Regulator rynku wprowadza pewne rozwiązania, które będą zmuszały banki do rozmowy z klientami na temat przewalutowania tych kredytów na PLN. Co więcej - już ta sytuacja występuje - banki wysyłają masową korespondencję dotyczącą konwersji (bez żadnych rewelacji).

Co się wydarzy niebawem? Część klientów zamieni CHF na PLN po czym ich raty będą szły w górę. Co sobie pomyślą? Z deszczu pod rynnę – banki oszukały nas dwa razy.

Banki ponownie na cenzurowanym

I ponownie banki będą na cenzurowanym. Dlaczego nie ma debaty publicznej o tej niechybnie czekającej nas sytuacji. Próbę takowej debaty w skali mikro podjęli uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Wypowiadali się m.in. prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, mBanku Cezary Stypułkowski, ING Brunon Bartkiewicz.

W swojej Kancelarii Mediacyjnej przeprowadziłem setki rozmów z klientami. Na niektórych robi to wrażenie, a inni podchodzą do tego na zasadzie „co będzie to będzie”, „później będziemy się martwić”.

Gwoli ścisłości – tytuł jest parafrazą.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.