Brak ofert w schowku do porównania.

Jak zabezpieczyć mieszkanie i dom na wakacyjny wyjazd?

Wkrótce zaczną się upragnione, wakacyjne wyjazdy. Przed rozpoczęciem wypoczynku, warto jednak zadbać o zabezpieczenie nieruchomości. Dom pozostawiony bez nadzoru może być bowiem łakomym kąskiem dla włamywaczy, czego dowodem mogą być policyjne statystyki. Tylko w lipcu i sierpniu 2016 r. zgłoszono prawie 10 tys. przypadków kradzieży z włamaniem. Nierzadko podczas nieobecności domowników dochodzi też do awarii np. zalania mieszkania. Sprawdź, jak w kilku krokach zapobiec tym nieprzyjemnym sytuacjom.

Napraw niesprawne zabezpieczenia

Jak zabezpieczyć mieszkanie i dom na wakacyjny wyjazd?

Jeszcze przed planowaną podróżą, warto zrobić przegląd zabezpieczeń, takich jak: rolety czy zamki w drzwiach i furtkach. Należy także zwrócić uwagę na pomieszczenia znajdujące się wokół domu. Złodziej może bowiem mieć trudność z dostaniem się do posesji, ale jeśli bez problemu włamie się do szopy z narzędziami, będzie mógł przy pomocy znalezisk, ułatwić sobie sforsowanie drzwi. Wszystkie zabezpieczenia muszą być też sprawne, by mogły skutecznie spełniać swoje zadanie.

 

Wyłącz urządzenia z prądu i zakręć wodę

Wyłączenie urządzeń z kontaktów

W łatwy sposób możesz także ograniczyć zużycie prądu, a nawet uchronić sprzęty przed przepięciem instalacji na wypadek burzy. Wystarczy, że wyłączysz wszystkie urządzenia z kontaktów. Dotyczy to przede wszystkim ładowarek do laptopów i telefonów czy telewizora, które zużywają energię w trybie czuwania. Dobrym pomysłem jest także zakręcenie głównego zaworu wody oraz gazu.

Kontrolowany nadzór

Podlewanie kwiatów i kontrolowany nadzór

Dobrze, by podczas urlopu ktoś bliski doglądał mieszkania lub domu. Warto zostawić klucze zaufanej osobie, która nie tylko zadba o podlewanie kwiatów, ale także będzie opróżniała skrzynkę na listy i pozorowała obecność domowników. Jest to także prosty sposób na odstraszenie potencjalnych włamywaczy.

Domknij wszystkie okna i drzwi

Wzmożona ochrona

Warto wiedzieć, że do włamań dochodzi często przez niezabezpieczone okna lub drzwi tarasowe, należy więc je wszystkie domknąć przed wyjazdem. Pozostawione uchylone, małe okno w garażu czy spiżarni może być dużym ułatwieniem dla złodzieja. Czasem łatwo zapomnieć o mniej uczęszczanych pomieszczeniach, więc lepiej dokładnie przejść się po mieszkaniu i sprawdzić każdy zakamarek.

Zabezpiecz ogród przed burzą

W trakcie ulewy i burzy może za to dojść do uszkodzeń i wywrócenia się sprzętów oraz mebli ogrodowych. Należy, więc schować lekkie elementy oraz zwinąć markizy i parasole. Lepiej także osłonić cenne przedmioty przed deszczem.

Podsumowanie

Przed wyjazdem dobrze jest poświęcić chwilę nie tylko na pakowanie, ale także zabezpieczenie nieruchomości. By ułatwić sobie zadanie, warto przygotować listę, a na koniec nie można zapomnieć o domknięciu wszystkich okien, drzwi oraz uzbrojeniu alarmu i zasunięciu rolet. Dzięki temu po powrocie z wakacji, na domowników nie powinny czekać nieprzyjemne niespodzianki.

Artykuły powiązane

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Dla wielu osób mieszkanie lub dom jest zwykle najbardziej wartościową częścią całego posiadanego majątku. Jego zniszczenie w przypadku pożaru, powodzi czy zalania byłoby ogromną stratą i mogłob...

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczyć mieszkanie, choćby w podstawowym zakresie, na pewno warto. W poprzednim artykule zostały przedstawione rodzaje ubezpieczeń, jakie mamy do wyboru by ograniczyć przykre konsekwencje niespodz...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.