Brak ofert w schowku do porównania.

Popularne mieszkania wybierane przez Polaków

Według analityków preferencje mieszkaniowe Polaków zmieniają się. Najczęściej oferowane do sprzedaży są już nie 2-pokojowe mieszkania, jak jeszcze kilka lat temu, ale 3, a nawet 4-pokojowe lokale. Jednocześnie zmniejsza się ich metraż. Stawiamy na kompaktowe i stosunkowo tanie w utrzymaniu nieruchomości.

Według Reas 2016 r. był rekordowy pod względem sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym. W sześciu największych miastach Polski deweloperzy sprzedali aż 62 tys. nowych lokali. Takiej sytuacji sprzyjają stosunkowo tanie kredyty hipoteczne, działający jeszcze program dopłat „Mieszkanie dla Młodych” oraz chęć lokowania kapitału w nieruchomości przez inwestorów. Jednocześnie budowane inwestycje odpowiadają nowym potrzebom mieszkaniowym Polaków, z których wynika, że szukamy funkcjonalnych, wielopokojowych lokali o małym metrażu. Luksusowe, duże apartamenty należą wciąż do mniejszości.

Mieszkania w skali mikro

Dawniej w ofertach deweloperów dominowały mieszkania 2-pokojowe. Dziś widoczny jest spadek ich udziału na rzecz lokali o przynajmniej 3 pokojach. Co więcej, systematycznie maleje powierzchnia wprowadzanych do sprzedaży nieruchomości. Według GUS deweloperzy w 2016 r. otrzymywali przeciętnie zgodę na budowę mieszkań o średniej powierzchni 56,9 m kw., czyli o prawie 8 metrów mniej niż jeszcze w 2010 r., gdy było to średnio 64,6 m kw. W Warszawie ta różnica jest największa i wynosi aż 15 metrów. Jeszcze mniejsze mieszkania kupowane były z dopłatą z programu rządowego MdM. Średnia powierzchnia takich lokali miała niecałe 54 m kw., a ich cena wyniosła 218 tys. zł.

Ceny nie topnieją

Popularne mieszkania w Polsce

Dlaczego wolimy kupować kompaktowe mieszkania? W praktyce zakup takiej nieruchomości jest tańszy, podobnie jak jej eksploatacja. Według wyliczeń NBP średnia cena nowego lokalu dla 10 największych miast Polski na koniec 2016 r wynosiła 4821 zł. Lokum mniejsze o 8 metrów, to dla nabywcy nawet 38,5 tys. zł w kieszeni. Wydatki nie kończą się bowiem na zawarciu transakcji zakupu. Im mniejsza powierzchnia użytkowa, tym tańsze są późniejsze opłaty m.in. za czynsz i ogrzewanie, a w przyszłości większa szansa na sprzedaż czy wynajem mieszkania. Ceny na rynku nieruchomości są od kilku lat stabilne. Według serwisu Otodom.pl w maju b.r. deweloperzy oferowali najdroższe mieszkania w Warszawie, gdzie cena m kw. na rynku pierwotnym wyniosła ponad 8 tys. zł. Niewiele taniej jest w Krakowie, w którym średnie ceny wynoszą ponad 7 tys. z m kw. oraz Gdańsku, gdzie m kw. nowego M kosztuje obecnie ponad 6 tys. zł, podobnie jak w Poznaniu i Wrocławiu.

 

Jak mieszkają Polacy?

Jak mieszkają Polacy?

Jeszcze inaczej kształtują się statystyki dotyczące warunków mieszkaniowych Polaków, prezentowanych przez GUS. W 2016 r. przeciętna rodzina zajmowała bowiem 77,2 m kw. na powierzchni trzech pokoi. Największe gospodarstwa domowe przypadają mieszkańcom wsi, którzy mieszkają średnio na 99,8 m kw. Metraż lokali maleje jednak wraz z wielkością aglomeracji. W miastach liczących ponad 500 tys. mieszkańców powierzchnia własnego M spada nawet o 40 metrów kw. Przy tym mieszkania wybudowane po 2007 r. stanowią 6,4 proc. ogółu w miastach.

Podsumowanie

Stabilne ceny mieszkań na rynku deweloperskim powodują, że nabywcy szukają oszczędności i najchętniej kupują mieszkania o małym metrażu, ale podzielonych na większą liczbę pokoi. Wszystko wskazuje na to, że taka tendencja się utrzyma, co potwierdzają dane GUS świadczące o pozwoleniach wydanych na budowę nowych mieszkań, które wypełnią oferty na rynku pierwotnym.

Artykuły powiązane

Czym jest kataster nieruchomości?

Kataster nieruchomości to zbiór publicznych informacji o gruntach, budynkach i ich właścicielach. Rejestr ten jest ujednolicony dla całego kraju i systematycznie aktualizowany. Jego głów...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.