Brak ofert w schowku do porównania.

Jak odnaleźć zagubiony rachunek bankowy?

Jeszcze do niedawna spadkobiercy, którzy chcieli odszukać konta po osobie zmarłej, musieli wysłać dziesiątki pism do instytucji finansowych. Podobnie było, jeśli klient indywidualny próbował namierzyć fikcyjne rachunki, zakładane na własne nazwisko. Od ponad roku, by uzyskać wszystkie informacje o zaginionych rachunkach, wystarczy skorzystać z jednej usługi i złożyć wniosek w dowolnej placówce banku lub SKOK-u.

Szacuje się, że na tzw. uśpionych kontach znajduje się od kilku do nawet kilkunastu miliardów złotych. Są to pieniądze osób zmarłych i takich, które nie pamiętają o tym, że posiadają rachunek bankowy. W odzyskaniu tych środków pomaga Centralna Informacja o rachunkach bankowych, do której przystąpiły wszystkie banki i SKOK-i. By odnaleźć uśpione konto, wystarczy udać się do dowolnego oddziału takiej instytucji i złożyć stosowny wniosek. Z danych KIR wynika, że przez rok z takiej możliwości klienci skorzystali 7420 razy, z czego prawie 6 tys. zapytań dotyczyło rachunków poszukiwanych przez spadkobierców, a pozostałe odnosiły się do kont własnych.

 

Kto może skorzystać z Centralnej Informacji?

Kto może skorzystać z Centralnej Informacji?

Ze wspomnianej usługi mogą korzystać osoby posiadające tytuł prawny do rachunku np. po zmarłych, a także klienci indywidualni, którzy chcą odszukać własne konta. Taka potrzeba może zajść nie tylko w przypadku szwankującej pamięci, ale również wtedy, gdy chcemy sprawdzić, czy ktoś nielegalnie nie założył na nas rachunku, który może posłużyć do wyłudzeń. Z Centralnej Informacji o rachunkach bankowych mogą korzystać również uprawnione instytucje, czyli komornicy, policja i sądy.

Podsumowanie

Obecnie by uzyskać informacje o zaginionym koncie bankowym, wystarczy złożyć jeden wniosek w dowolnej placówce banku lub SKOK-u. Warto wiedzieć, że nie musi być to instytucja, której jesteśmy klientami.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.