Brak ofert w schowku do porównania.

Ognisko, grill w ogrodzie, na balkonie czy w ogródkach działkowych

Ciepłe, letnie wieczory sprzyjają spotkaniom przy grillu lub ognisku. Pieczona kiełbaska, kaszanka lub opiekane ziemniaki na świeżym powietrzu smakują lepiej. Warto jednak poznać przepisy używania grilla oraz palenia ogniska, żeby naszego przyjęcia nie przerwała wizyta straży miejskiej.

Grillowanie niezmiennie kojarzy się z letnią beztroską i weekendowym rozluźnieniem. Choć grill jest znacznie bardziej bezpieczny od ogniska to nie wszędzie możemy go bezkarnie rozpalić. Z ogniskiem sprawa jest poważniejsza, ponieważ dochodzi zagrożenie pożarem. Gdzie możemy rozpalać palenisko?

Moja działka – moja twierdza?

Na własnej działce możemy zrobić wiele, ale wciąż nie wszystko. Nie ma zakazu rozpalania ogniska, ale należy pamiętać, że dozwolonym opałem jest drewno lub podpałka koncesjonowana. Absolutnie niedozwolone są śmieci lub liście, za które grozi mandat od 50 do 500 zł. Ponadto musimy pamiętać, żeby rozpalać ognisko co najmniej 4 metry od granicy działki, 10 metrów od pól oraz 100 metrów od granicy lasu. Należy zadbać o to, aby dym z ogniska nie był uciążliwy dla sąsiadów. W przypadku zgłoszenia zostanie ukarani mandatem. Dla własnego bezpieczeństwa warto mieć pod ręką gaśnicę lub spore zapasy wody.

Grillowanie w ogrodzie

Grillowanie w ogrodzie

Brak przeciwwskazań ma natomiast grillowanie we własnym ogrodzie. Warto wiedzieć, że grill należy do kategorii obiektów użytkowych służących do rekreacji codziennej tzw. obiekt małej architektury, a więc Prawo budowlane nie przewiduje konieczności zgłoszenia jego budowy. Nie jest też istotne z jakich materiałów jest budowany oraz czy jest na stałe połączony z gruntem. Obowiązek zgłoszenia mamy wówczas gdy teren, na którym chcemy zbudować grill jest terenem użytku publicznego lub jeśli chcemy połączyć grill z altaną i wykraczamy poza obiekt małej architektury.

Grillowanie w ogródkach działkowych

Grillowanie w ogródkach działkowych

Jeśli chcemy rozpalić grilla lub ognisko na działce rekreacyjnej stosujemy podobne zasady, jak w przypadku ogrodu przydomowego. Choć ustawa nie przewiduje zakazu musimy pamiętać o należytej ostrożności, zabezpieczeniu w postaci gaśnicy oraz niepaleniu odpadów. Uważajmy również na dym czy zbyt mocno nie ingeruje w rekreację sąsiadów. Lepiej wcześniej uprzedzić ich o planowanej imprezie niż później mieć nieprzyjemności. Pamiętajmy również o tym, że każdy zarząd ogródków działkowych ustanawia swój własny regulamin, którego należy bezwzględnie przestrzegać pod rygorem nawet podebrania ogródka.

Grillowanie w parku

Grillowanie i ognisko w parku

Zgodnie z polskim prawem możemy grillować w parkach. Jednak, tak jak w przypadku ogródków działkowych, regulamin parku może zakazywać organizowania takich imprez. Ważne jest, żeby po skończonej zabawie miejsce, dokładnie uprzątnąć. Kiełbaski na wolnym ogniu możemy upiec także w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach w wielu miejskich parkach. Są to otoczone kamieniami paleniska, przy których najczęściej znajdują się ławki i stoliki. Podobne miejsca znajdziemy na leśnych polanach, łąkach czy nad jeziorem.

A co z grillowaniem na balkonie?

Grillowanie na balkonie

To jedna z kwestii, która wzbudza najwięcej kontrowersji. Z jednej strony balkon przynależący do mieszkania jest prywatną własnością właściciela, a w prawie nie ma regulacji, która zakazuje rozpalania grilla. Jednak z drugiej strony obowiązuje nas regulamin ustanowiony przez wspólnotę mieszkaniową i tutaj już taki zakaz najczęściej się pojawia. Rzecz głównie rozchodzi się o emisję dymu, który ingeruje w prywatną strefę sąsiadów. Może to się skończyć poważnymi nieprzyjemnościami, dlatego najlepiej zabrać grilla i przyjaciół do parku.

Podsumowanie

Ognisko, grill na działkach mieszkalnych, balkonach i ogródkach działkowych to bardzo modny sposób na spędzanie wolnego czasu. Nie zawsze jednak bezkarnie możemy rozpalać ognisko czy grilla nawet na własnym balkonie czy we własnym ogródku. Należy pamiętać o obowiązujących nas przepisach i zasadach współżycia sąsiedzkiego i stosować się do zasady: „nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”.

Artykuły powiązane

Wiosenne porządki w ogródku

Na wypoczynek we własnym ogrodzie czekamy całą zimę. Wiosna to idealny moment, aby przygotować go na letnie popołudnia z książką lub weekendowe przyjęcia ze znajomymi. Zanim będziemy cieszyć się bujną...

Trendy w urządzaniu ogrodów

Latem ogród staje się naszym drugim domem. Nie tylko poprzez słoneczne dni i otaczającą nas zieleń, ale także z uwagi na stylową aranżację. W wyposażeniu uwzględniamy elementy, które pas...

Jak uporządkować ogród na zimę?

Gdy lato ustępuje miejsca jesieni, warto poświęcić szczególną uwagę pracom w ogrodzie. Działka wymaga uporządkowania i przygotowania roślin do zimy. Radzimy czym się zająć, by ogród prze...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.