Brak ofert w schowku do porównania.

Kto skorzysta na programie Mieszkanie Plus?

Trwa wdrażanie rządowego programu Mieszkanie Plus. Pierwsze budowy tanich mieszkań pod wynajem z docelową opcją przejęcia ich na własność mają ruszyć jeszcze w 2017 r. Ze wsparcia będą mogli skorzystać beneficjenci, którzy nie mają środków na zakup własnej nieruchomości lub jej wynajęcie z rynku komercyjnego. Premiowane będą rodziny wielodzietne i to one w pierwszej kolejności otrzymają mieszkania.

Kto skorzysta na programie Mieszkanie Plus?

W 2018 r. ostatecznie zostanie wygaszony program Mieszkania dla Młodych, który stanowił wsparcie w zakupie pierwszej nieruchomości. Osoby, które nie mają zdolności kredytowej ani środków na wynajęcie mieszkania będą mogły jednak skorzystać z nowego, rządowego programu Mieszkanie Plus, który opiera się na budowaniu tanich lokali pod wynajem. Łącznie w 17 miastach Polski ma powstać ok. 6 tys. takich mieszkań. Pierwsze klucze mają zostać oddane w 2019 r., a realizacja całego przedsięwzięcia potrwa do 2030 r.

Dla kogo Mieszkanie Plus?

Dla kogo Mieszkanie Plus?

Nowy program nie będzie narzucał tak wielu ograniczeń, jak MdM np. w kwestii wieku beneficjentów. Lokale mają powstawać nie tylko w dużych miastach Polski, ale także w mniejszych ośrodkach, więc mają być skierowane do szerszej grupy osób. Skorzystać ze wsparcia będą mogli wszyscy, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania na własność, ani jego wynajem. Według szacunków rządu w takiej sytuacji jest nawet 40 proc. społeczeństwa. Punktacja będzie jednak przyznawana również na podstawie wielodzietności i to właśnie rodziny z dziećmi w pierwszej kolejności otrzymają klucze do mieszkań.

 

Ile będzie kosztował wynajem w programie Mieszkanie Plus?

Ile będzie kosztował wynajem w programie Mieszkanie Plus?

Mieszkania z rządowego programu będą dostępne na wynajem lub z opcją wykupienia na własność. W pierwszym wariancie koszt czynszu wyniesie średnio 10-20 zł za metr kwadratowy bez uwzględnienia mediów. W opcji zakupu czynsz wzrasta o 20 proc. do 12-24 zł za 1 m kw, a wykup lokalu będzie możliwy po 25 lub 30 latach. W każdej chwili będzie można jednak wycofać się z takiej transakcji, a nadpłata zostanie zwrócona. Bank Gospodarstwa Krajowego informuje o tym, że ostateczna cena będzie zależała głównie od lokalizacji nieruchomości. Co więcej, premiowane będzie także oszczędzanie na własne M na stworzonych do tego celu Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Za gromadzenie kapitału, beneficjenci będą otrzymywali premie roczne w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Podsumowanie

Program Mieszkanie Plus w założeniu ma wspierać społeczne budownictwo czynszowe i być wsparciem dla wszystkich osób i rodzin, które nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania na własność. Alternatywą dla nich ma być tani wynajem lub wykupienie nieruchomości po bardzo niskiej cenie. Warto jednak pamiętać o ograniczonej ilości planowanych do budowy mieszkań i terminie ich oddania. Można, więc spodziewać się, że długa kolejka beneficjentów ustawi się szybko, a mieszkań nie starczy dla wszystkich zainteresowanych. 

Artykuły powiązane

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania to duża inwestycja - podejmujemy decyzję na lata i ponosimy ogromny wydatek. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby uniknąć potencjalnych problem&oa...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.