Brak ofert w schowku do porównania.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy ustalaniu ceny wynajmu mieszkania?

Mieszkania na wynajem coraz częściej traktowane są jako atrakcyjna forma inwestycji. Niezależnie od tego czy właściciel celowo zakupił lokal pod wynajem, czy zaczyna zajmować się najmem np. z powodu przeprowadzki, warto wiedzieć na jakim poziomie ustalać ceny. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, takich jak: lokalizacja, standard wykończenia, a nawet region kraju.

Dla właściciela nieruchomości szybkie wynajęcie lokalu jest kluczowe dla opłacalności inwestycji. Mieszkanie, który stoi puste nie zapewnia bowiem dochodów, a wyłącznie generuje koszty. Warto, więc ustalić stawkę na takim poziomie, by nie odstraszała klientów, a jednocześnie umożliwiała atrakcyjny zarobek. Jak to zrobić? Warto przenalizować średnie stawki najmu dla danego miasta. Wahania potrafią być bowiem bardzo duże. Podczas, gdy cena najmu mieszkania o powierzchni 38 – 60 m kw. w Warszawie kształtuje się na poziomie ponad 2800 zł, to w Poznaniu wynosi już analogicznie nieco ponad 1700 zł, a w Łodzi niecałe 1600 zł.

Drożej bliżej centrum

Im bliżej Centrum tym drożej

Jednym z podstawowych czynników, które wpływają na cenę najmu, jest także atrakcyjność lokalizacji. Może być to bliskość centrum i ośrodków akademickich lub infrastruktury z placówkami oświatowymi i dobrą komunikacją miejską. Zwykle im bardziej peryferyjna część miasta i utrudniony dojazd do pozostałych dzielnic, tym niższe ceny najmu. W oczach najemców zyskują także lokale odnowione lub wykończone w wyższym standardzie. Istotne jest także wyposażenie oraz udogodnienia oferowane wraz z mieszkaniem. Osiedle zamknięte, miejsce parkingowe to czynniki, które dodatkowo mogą wpłynąć na wyższą cenę. Z kolei, to, co powinno znaleźć się w wyposażeniu, zależy od charakteru mieszkania oferowanego na wynajem. Najmniejsze lokale lub pojedyncze pokoje przeznaczone dla studentów powinny być w pełni umeblowane w podstawowym standardzie. Rodziny i klienci o zasobniejszych portfelach oczekują wygodnych rozwiązań i w pełni wyposażonej kuchni oraz łazienki. Zdarza się, że wolą oni natomiast umeblować mieszkanie we własnym zakresie.

 

Konkurencja nie śpi

Sprawdź ceny konkurencji

Warto również przejrzeć oferty podobnych mieszkań w okolicy i ustalić stawkę na poziomie, który nie będzie mocno wykraczał poza średnią. Na tańszym wynajmie można bowiem stracić, za to droższy spowoduje, że klienci szybciej zdecydują się na najem lokalu u konkurencji. Jedną z podstawowych kwestii pozostaje jeszcze stosunek ceny najmu do poniesionych przez właściciela kosztów. Do opłacenia jest bowiem stały czynsz, okresowe remonty, koszty administracyjne. Trzeba, więc oszacować, jaki dochód uda się uzyskać po odliczeniu stałych kosztów.

Podsumowanie

Wynajem mieszkania jest obecnie atrakcyjną formą inwestycji. Wysokość dochodów jest jednak uzależniona od wielu czynników, w tym od wysokości pobieranego czynszu. Warto, więc podejść do ustalenia ceny strategicznie i przeanalizować kluczowe parametry wpływające na ceny najmu mieszkań, a także potrzeby przyszłych klientów.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.