Brak ofert w schowku do porównania.

Jak przeprowadzić się bez stresu?

Według psychologów zmiana miejsca zamieszkania jest jedną z bardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Wiąże się ona bowiem często z przełomowymi wydarzeniami, a także przeprowadzką, która jest dużym, logistycznym wyzwaniem. Do spakowania jest zwykle wiele przedmiotów, w tym również wartościowych i pamiątkowych. By niczego nie zapomnieć i przeprowadzić się sprawnie, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Po pierwsze: dobrze planuj

Jak zaplanować przeprowadzkę

Jeszcze przed przeprowadzką warto zadbać o kilka spraw organizacyjnych. Trzeba odpowiednio wcześniej zadbać o przygotowanie pudeł i kartonów. Będą one musiały pomieścić cały dobytek i rzeczy, które później zabierzemy do nowego mieszkania. Następnie dobrze jest także przemyśleć kwestię przewożenia pakunków i bagaży. Można bowiem przetransportować je na własną rękę lub skorzystać z usług firm przewozowych. W drugim przypadku trzeba wcześniej zarezerwować termin wykonania usługi. Należy pamiętać, także o tym, że duże sprzęty RTV i AGD wymagają często przetransportowania z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Po drugie: selekcjonuj

Przed pakowaniem warto jeszcze przemyśleć, czy musimy wszystko zabierać ze sobą. Część rzeczy może być bowiem nieużywana lub bezużyteczna. Przeprowadzka to dobry moment na to, by pozbyć się zbędnych przedmiotów i ich nadmiaru. Zapakowanie tylko tych potrzebnych zdecydowanie skróci i ułatwi zadanie. By pakowanie przebiegło sprawnie, można przyjąć określony system np. segregowania rzeczy według pomieszczeń, w których się one finalnie znajdą. Niezależnie od metody, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim ciężkie rzeczy, takie jak np. książki nie powinny być pakowane jednorazowo do jednego pojemnika czy kartonu, ponieważ ich przetransportowanie może być bardzo trudne. Z kolei, wartościowe i cenne przedmioty lepiej pogrupować do mniejszych pudeł i dobrze je oznaczyć, tak by były one łatwe do zlokalizowania podczas całej przeprowadzki. Odpowiedniego zabezpieczenia przed stłuczeniem będą wymagały także kruche przedmioty, takie jak np. naczynia.

Po trzecie: przygotuj niezbędnik

Każdy z kartonów warto też dobrze opisać, co znacznie usprawni późniejsze wypakowanie w nowym lokum. W trakcie przeprowadzki przyda się także jeden bagaż z podstawowymi rzeczami, które będą niezbędne do spędzenia w nowym mieszkaniu pierwszej nocy. Powinny znaleźć się w nim np. przybory higieniczne, bielizna i odzież na zmianę. By wypakowanie przebiegło bez większych problemów, nie można zapomnieć o tym, by wcześniej zadbać o porządek. Podczas przeprowadzki nie będzie czasu na wycieranie kurzy czy odkurzanie podłogi. Kiedy już znajdziemy się na miejscu, lepiej dać sobie odrobinę czasu na zaadaptowanie się do nowych warunków. Nie ma sensu śpieszyć się z wypakowywaniem rzeczy, bo ich ułożenie w nowej przestrzeni będzie wymagało zastanowienia.

Podsumowanie

Przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania towarzyszy wiele emocji, a często nawet stresu. Wystarczy jednak zadbać o odpowiedni plan i organizację, a z pewnością pozwoli to na uniknięcie kłopotliwych sytuacji. Ostatecznie przeprowadzka to zupełnie nowy rozdział w życiu i zwykle niesie ze sobą wiele pozytywnych zmian

Artykuły powiązane

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Dla wielu osób mieszkanie lub dom jest zwykle najbardziej wartościową częścią całego posiadanego majątku. Jego zniszczenie w przypadku pożaru, powodzi czy zalania byłoby ogromną stratą i mogłob...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.