Brak ofert w schowku do porównania.

Sytuacja na rynku nieruchomości wciąż sprzyja deweloperom

Na rynku nieruchomości trwa boom. Przez pierwsze siedem miesięcy 2017 r. oddano do użytku ponad 93 tys. nowych mieszkań, czyli o 7,9 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Rekordowe są także liczby dotyczące lokali, których budowę rozpoczęto. Według Głównego Urzędu Statystycznego jest ich aż 124 tys.

Rekordowe wyniki

Sytuacja na rynku deweloperskim poprawia się z roku na rok. Według GUS do końca lipca b.r. firmy deweloperskie oddały do użytkowania ponad 48 proc. ogólnej liczby nowych lokali. Łącznie daje to 45 tys. 216 mieszkań, czyli o 10 proc. więcej niż w 2016 r, gdy zanotowano 42 proc. wzrost. Tak dobrych wyników nie było na rynku nieruchomości od dziesięciu lat. Branży nie zaszkodziło stopniowe wygaszanie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, za to sprzyja jej dobra koniunktura, a także działania Rady Polityki Pieniężnej.

Lepiej inwestować w mieszkanie niż lokatę

Obniżenie stóp procentowych oraz utrzymywanie ich na takim poziomie sprawia, że coraz więcej inwestorów, którzy dysponują kapitałem, zaczyna lokować gotówkę nie w lokaty i bankowe instrumenty finansowe, a w mieszkania na wynajem. Obecnie taka inwestycja wydaje się pewniejsza, a według niektórych analityków zwrot z niej wynosi nawet 5 proc. rocznie.

 

Na rynku wciąż za mało mieszkań

Rekordowe wyniki sprzedaży na rynku nieruchomości

Ponadto w Polsce nadal brakuje 3 milionów mieszkań i pod tym względem wciąż daleko nam do średnich europejskich. Popyt na nowe lokale utrzymuje się, więc na wysokim poziomie. Polityka RPP ma w tym wypadku również wpływ na stosunkowo tanie kredyty hipoteczne, które są powszechną formą finansowania nieruchomości. Co trzecia transakcja, jest bowiem sfinalizowana dzięki hipotekom. Wiele rodzin może także podejmować pewniejsze decyzje finansowe, dzięki lepszej sytuacji materialnej. Rekordowo niskie jest bowiem bezrobocie, a ponadto od 2016 r. działa program „500+”, dzięki któremu do budżetów wielu gospodarstw domowych trafia więcej gotówki.

Perspektywa na przyszłość

W dłuższej perspektywie na branżę może wpłynąć podniesienie stóp procentowych, całkowite wygaszenie programu MdM i uruchomienie nowego, rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Na razie mówi się o nieznaczącej dla rynku liczbie mieszkań, jednak jeśli potwierdzą się informacje o budowie lokali na terenach należących do PKP, może okazać się, że powstanie nawet kilkadziesiąt nieruchomości z programu „M+”. Wtedy sytuacja na rynku najmu może się zmienić, a co za tym idzie, inwestycja w zakup mieszkania na wynajem nie będzie już tak atrakcyjna.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że 2017 r. będzie rekordowy dla deweloperów. W ciągu pierwszych, siedmiu miesięcy oddano ponad 45 tys. mieszkań, a wzrosty dotyczą także rozpoczętych inwestycji. Dobrej sytuacji na rynku nieruchomości sprzyja polityka RPP, niskie stopy procentowe i stosunkowo tanie kredyty hipoteczne. W dłuższej perspektywie zmiany mogą przynieść podwyżki stóp procentowych lub rozpoczęcie budowy mieszkań z programu „M+” na masową skalę.

Artykuły powiązane

Czym jest kataster nieruchomości?

Kataster nieruchomości to zbiór publicznych informacji o gruntach, budynkach i ich właścicielach. Rejestr ten jest ujednolicony dla całego kraju i systematycznie aktualizowany. Jego głów...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.