Brak ofert w schowku do porównania.

Jak uporządkować ogród na zimę?

Gdy lato ustępuje miejsca jesieni, warto poświęcić szczególną uwagę pracom w ogrodzie. Działka wymaga uporządkowania i przygotowania roślin do zimy. Radzimy czym się zająć, by ogród przetrwał mrozy i ponownie rozkwitł na wiosnę.

Jesień potrafi zachwycić swoim wyjątkowym klimatem. W ogrodach czekają gotowe do zbiorów dojrzałe i niezwykle smaczne o tej porze roku owoce i sezonowe warzywa. Trawniki powoli zaczynają pokrywać kolorowe liście. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą jednak, że aby widoki na działce były naprawdę piękne również zimą i jesienią, trzeba wcześniej wykonać wiele zadań. Ich lista jest długa i obejmuje prace porządkowe, oczyszczanie roślin i zabiegi pielęgnacyjne.

Lista ogrodniczych prac na jesień

Jesień w ogrodzie

Na początek trzeba zająć się przygotowaniem podłoża do zimy. Po lecie wymaga ono przekopania i nawożenia. Jesienią warto dostarczyć ziemi potasu, fosforu, jednak rodzaj użytego nawozu zależy przede wszystkim od uprawianych w ogrodzie roślin. Najbardziej uniwersalny i bezpieczny jest kompost, który można stosować nawet do końca listopada. Koniec roku to także dobry moment na sprawdzenie, jakiego odczynu jest gleba i na jej przygotowanie do następnego siania.

Pozbądź się nieproszonych gości

Jesienne porządkowanie ogrodu na zimę

Jednym z ważniejszych punktów na liście ogrodniczych zadań jest odchwaszczanie. Niepożądane, dzikie rośliny zabierają kwiatom i krzewom przestrzeń, światło, a także związki mineralne, stąd plony z czasem maleją, aż mogą całkowicie zaniknąć. Dobrze jest, więc pozbyć się chwastów jesienią, by opóźnić ich pojawienie się na wiosnę. Ogród wymaga także innych porządków. Z trawnika należy usunąć gałęzie i zgrabić liście. Ostatnie koszenie warto zrobić na przełomie października i listopada. W ostatnie ciepłe dni trawnik można także pokryć cienką warstwą kompostu.

 

Przycinanie krzewów i porządki w uprawach

Jesienią przytnij gałęzie, uprzątnij grządki

Nie można także zapomnieć o uporządkowaniu roślin. Warto przejść się po ogrodzie i usunąć ich uschnięte lub chore części, a także przyciąć i uformować krzewy. Z rabat wygrabiamy także opadłe liście. Jesień to też ostatni dzwonek na to, by przesadzić rośliny, a także obficie podlać rabaty z zimozielonymi krzewami, zanim pojawią się przymrozki. Trzeba pomyśleć także o roślinach nieodpornych na mrozy. Szczególnego traktowania wymagają np. róże, które przed przyjściem zimy należy okryć np. gałązkami iglastymi. Pod koniec roku usuwamy także przekwitnięte kwiaty z donic. Pojemniki myjemy i przenosimy do miejsca, w którym będą przechowywane zimą. Uporządkowania wymagają także zbiorniki wodne i oczka. Te rośliny, które nie przezimują na ich powierzchni, przenosimy do pomieszczeń, a nad taflą wody rozwieszamy siatkę, która będzie zatrzymywała liście przed ich wpadnięciem do wody. Dzięki temu ich usuwanie na będzie łatwiejsze. 

Podsumowanie

Jesień to czas wzmożonych prac ogrodniczych. Działka wymaga uporządkowania i przygotowania do zimy, tak by rośliny mogły ją bez przeszkód przetrwać i ponownie rozkwitnąć na wiosnę. Trzeba zatem uprzątnąć trawnik, przekopać i nawieźć ziemię, a także pozbyć się uschniętych części roślin. Rabaty, które nie są odporne na mróz, należy także zabezpieczyć przed niskimi temperaturami.

Artykuły powiązane

Nowe zasady segregowania śmieci

W lipcu 2017 r. wejdą w życie nowe zasady segregowania odpadów. Zgodnie z minimalnymi standardami sortowania, śmieci będą rozdzielane do czterech pojemników, a nie jak dotychczas do trze...

Wiosenne porządki w ogródku

Na wypoczynek we własnym ogrodzie czekamy całą zimę. Wiosna to idealny moment, aby przygotować go na letnie popołudnia z książką lub weekendowe przyjęcia ze znajomymi. Zanim będziemy cieszyć się bujną...

Trendy w urządzaniu ogrodów

Latem ogród staje się naszym drugim domem. Nie tylko poprzez słoneczne dni i otaczającą nas zieleń, ale także z uwagi na stylową aranżację. W wyposażeniu uwzględniamy elementy, które pas...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.