Brak ofert w schowku do porównania.

Kto powinien obawiać się zmian w opodatkowaniu najmu prywatnego?

Ostatnie informacje o zmianie formy opodatkowania przychodów od najmu prywatnego, które mają wejść w życie w 2019 r, mogły zaniepokoić właścicieli nieruchomości rozliczających się z fiskusem ryczałtem. Podatek ma bowiem wzrosnąć i być naliczany od wysokości osiąganych przychodów. Warto jednak wiedzieć, że nowe regulacje nie będą dotyczyły wszystkich, ale osób, które prowadzę najem na dużą skalę i osiągają z niego wysokie dochody.

Dokręcanie podatkowej śruby

Dokręcanie śruby podatkowej

Właściciele mieszkań, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i czerpią dochody z najmu prywatnego, przyzwyczaili się do stawki ryczałtu podatkowego, która obowiązuje od 2010 r. Ryczałt w wysokości 8,5 proc. jest bowiem niezależny od wysokości osiąganych przychodów. Ministerstwo Finansów wskazuje jednak, że nowe regulacje są konieczne i zwraca uwagę na bardzo duży wzrost osób zajmujący się prywatnym najmem w ostatnich latach. Liczba podatników w 2016 r. zbliżyła się do 510 000 osób, co oznacza wzrost o 167 proc w stosunku do 2009 r.

 

Nie każdy zapłaci więcej

Kto powinie obawiać się zmian podatkowych

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2019 r, a wysokość naliczonego podatku ma być wtedy zależna od przychodów osiąganych w 2018 r. W praktyce oznacza to, że nie każdy właściciel wynajmujący swoją nieruchomość zapłaci więcej. Nowe stawki będą bowiem obowiązywały podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a ich przychody z najmu przekraczają 100 tys. zł rocznie, czyli ok. 8333 zł miesięcznie. Pozwoli to na ograniczenie stosowania ryczałtu tylko do osób, dla których najem jest wyłącznie dodatkową aczkolwiek lukratywną formą zarobku.

Kto powinien obawiać się zmian?

Przeciętni podatnicy, którzy korzystają z ryczałtu, nie przekraczają 20 tys. zł przychodu rocznie. Z kolei, osoby, które posiadają kilka lokali na wynajem i osiągają z tego tytułu wysokie dochody w większości prowadzą działalność gospodarczą, więc odprowadzają podatek PIT lub CIT i nie korzystają z ryczałtu. Zmiany będą, więc dotyczyły pozostałych właścicieli. 

Podsumowanie

Nowelizacja ustawy o podatkach dochodowych wprowadzi ograniczenia w stosowaniu niskiej, ryczałtowej stawki podatku od przychodów z najmu prywatnego. Nowe regulacje mają wejść w życie w 2019 r i będą dotyczyły właścicieli nieruchomości, którzy osiągają ponad 100 tys. przychodu z najmu rocznie.

Artykuły powiązane

Podatek od przychodów z najmu

Będąc właścicielem mieszkania na wynajem jesteśmy zobowiązani odprowadzać podatek od przychodów z najmu. Warto przypomnieć, że do 20 stycznia powinniśmy zadeklarować w Urzędzie Skarbowym w jaki...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.