Brak ofert w schowku do porównania.

Negocjacje ceny na rynku wtórnym i pierwotnym, czyli gdzie wynegocjujesz więcej i dlaczego

Rynek nieruchomości w Polsce już kolejny rok z rzędu rozwija się w dużym tempie. Przybywa nowych mieszkań, coraz więcej inwestujemy w nieruchomości na wynajem. Popyt jest duży, czemu sprzyja między innymi korzystne oprocentowanie kredytów, a i podaż z roku na rok wzrasta. Jednakże, mimo tego, ze podobnie jak w ubiegłym roku, popyt z podażą względnie się równoważą, ceny mieszkań nieznacznie wzrastają. Spowodowane jest to między innymi znaczącym wzrostem kosztów budowy oraz mniejszym dostępem do gruntów budowlanych.

Rynek pierwotny czy wtórny – co wybrać?

Zaczynając swoją przygodę z poszukiwaniem własnego, wymarzonego M, często zastanawiamy się, czy wybrać rynek pierwotny, czy wtórny. Bierzemy przy tym pod uwagę szereg czynników takich jak lokalizacja, możliwy termin wprowadzenia się do mieszkania, konieczność jego remontu lub wykończenia i oczywiście cenę.

Przeglądając oferty dostępne na rynku widzimy ceny ofertowe i zastanawiamy się, jaką ostatecznie cenę możemy uzyskać. Czy negocjacje ceny są łatwiejsze na rynku wtórnym czy pierwotnym? Okazuje się, że w tym momencie, pod względem negocjacji ceny rynek wtórny wypada zdecydowanie lepiej niż rynek pierwotny.

 

Rynek wtórny

Na rynku wtórnym średnio można wynegocjować cenę od 5 do nawet 10 proc. Potwierdza to Nella Witak – pośrednik z wieloletnim doświadczeniem w branży, członek Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami

Standardowo negocjacje ceny oscylują w okolicy od 5 do 10 proc. Zdarzają się oczywiście nieruchomości z większą możliwością negocjacji, ale dotyczy to głównie mieszkań z zawyżoną ceną ofertową lub w przypadku, gdy właściciele są zmuszeni do szybkiej sprzedaży. Z drugiej strony pojawiają się nieruchomości najbardziej poszukiwane na rynku – 2, 3-pokojowe mieszkania w niewielkim metrażu – z atrakcyjną ceną ofertową. W takich przypadkach nierzadko zdarza się sytuacja, gdy klienci licytują cenę mieszkania i właściciel ostatecznie uzyskuje cenę wyższą niż ofertowa.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny daje mniejszą możliwość negocjacji ceny. Negocjując z deweloperem średnio możemy uzyskać rabat od 2 do 5 proc wyjściowej ceny. Zdarzają się też okresowe promocje na mieszkania będące w przedsprzedaży, na które jednak musimy poczekać 2-2,5 roku oraz na mieszkania mniej popularne, które cieszą się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem klientów. Dobrą pozycję wyjściową do negocjacji ceny z deweloperem mają ci klienci, którzy kupują kilka lokali od jednego dewelopera lub płacący z góry.

Kupując mieszkanie od dewelopera nie możemy jednak spodziewać się znacznej obniżki ceny. Możliwość negocjacji ceny na rynku pierwotnym są ograniczone, że względu na fakt, iż od paru lat sprzedaż nowych mieszkań rośnie z roku na rok. Wyniki sprzedażowe deweloperów rosną i nie mają oni motywacji do obniżania cen.

Nie oznacza to jednak rynku sprzedającego. Na rynku trwa raczej okres zdrowiej równowagi rynkowej – jest duży popyt na mieszkania, ale z drugiej strony, firmy budują na tyle dużo, a ceny ofertowe ustalane są na takim poziomie, że ostatecznie ceny transakcyjne mieszkań pozostają stabilne i nie różnią się od cen ofertowych średnio więcej niż 5 proc. Potwierdzają to dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące cen ofertowych i transakcyjnych mieszkań z rynku pierwotnego za II kwartał 2018 roku. Z przedstawionych danych, dla kilku wybranych miast Polski, wynika, że ceny ofertowe i transakcyjne w przypadku Krakowa i Poznania prawie się nie różnią. W przypadku Warszawy, Wrocławia, Katowic i Łodzi różnice oscylują w okolicy 5 proc. Znacząca różnica w cenach ofertowych i transakcyjnych widoczna jest dla Gdańska, gdzie różnice sięgają 10 proc. Dlatego też stwierdzenie, że ceny na rynku pierwotnym pozostają stabilne jest generalnie jak najbardziej adekwatne do obecnej sytuacji na rynku nieruchomości. Chociaż, w porównaniu z poprzednim rokiem, zauważa się różnicę w wysokości cen i nieznacznie większe różnice pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi. Czy oznacza to większą skłonność deweloperów do negocjacji? Nie sądzę, ale z czasem może się to zmienić.

Ceny ofertowe i transakcyjne na rynku deweloperskim II kw. 2018- dane NBP

Podsumowanie

Obecnie na rynku nieruchomości trwa okres zdrowej równowagi rynkowej i ceny pozostają stabilne, chociaż zauważalna jest tendencja do ich wzrostu. Jako kupujący mamy możliwość negocjacji ceny, ale jest ona ograniczona, chociaż rynek wtórny pod tym względem wypada lepiej niż rynek pierwotny. Jednakże, jeśli ceny wzrosną, najprawdopodobniej wzrośnie też skłonność deweloperów do negocjacji, gdyż wzrost cen z pewnością spowoduje spadek popytu i mniejsze sprzedaże u deweloperów.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.