Brak ofert w schowku do porównania.

Z jakich opłat składa się czynsz w spółdzielni?

Z badania „Czynsze i mieszkania” przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że blisko połowa Polaków nie wie, co wchodzi w skład opłaty mieszkaniowej wnoszonej do spółdzielni. Tymczasem taka wiedza może przydać się m.in. do tego, by płacić mniej.

Czym jest czynsz?

Formalnie czynszem nazywana jest należność za użytkowanie, którą ponosi wynajmujący mieszkanie, pokój, dom lub lokal na rzecz właściciela. Nazwa ta jednak używana jest także do określenia opłat wnoszonych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej przez osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W skład czynszu rozumianego w ten sposób wchodzi m.in.:

eksploatacja,utrzymanie części wspólnych,rachunki za media,fundusz remontowy.

Jak naliczany jest czynsz?

Jak naliczany jest czynsz

Wysokość części kosztów, które wchodzą w skład czynszu, jest niezależna od właściciela mieszkania. Z jednej strony pobierane są opłaty za zużycie mediów, czyli wody, energii, ogrzewania czy odbiór ścieków. Z drugiej zaś, konieczne jest także opłacenie przyłączenia do miejskiej sieci, za co stawki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne i dostarczające ciepło. Lokator może, więc obniżyć wspomniane rachunki, ale wyłącznie poprzez większą oszczędność zużycia mediów.

 

Im większe mieszkanie, tym wyższy czynsz

Pozostałe wydatki naliczane są przez administratora proporcjonalnie do powierzchni lokalu w stosunku do wielkości wszystkich mieszkań w budynku. W ten sposób nalicza się podatek od nieruchomości czy należność za użytkowanie wieczyste gruntu. Ponadto spółdzielnia ustala także stawki za konserwację i utrzymanie budynku w dobrym stanie technicznym, porządkowanie terenów zielonych wokół posesji, utrzymanie części wspólnych np. windy, domofonu, bram wjazdowych czy anteny zbiorczej, sprzątanie części wspólnych, wywóz śmieci, ubezpieczenie nieruchomości, a także zarządzanie nieruchomością. Od woli większości mieszkańców zależy natomiast wysokość składek na fundusz remontowy, z którego pokrywane są remonty. Dodatkowe koszty mogą wynikać z charakteru posesji np. korzystania ze stałego monitoringu czy ochrony, co również wpływa na podwyższenie rachunków.

Jak obniżyć czynsz?

Jak obniżyć czynsz

Poza obniżeniem kosztów eksploatacji mieszkania np. poprzez segregację odpadów, oszczędzanie energii, gazu czy wody, można także przyjrzeć się bliżej rachunkom za administrację. Nowe wspólnoty mieszkaniowe, które korzystają z usług firm administracyjnych, mogą negocjować stawkę za zarządzanie wspólnotą, jeśli jest ona zawyżona. Obniżyć można m.in. koszty administracyjne lub ponoszone na usługi podwykonawców. Warto jednak pamiętać, że często są to kwoty, które umożliwiają zarządzanie nieruchomością oraz jej obsługę prawną. O mniejszą opłatę roczną mogą postarać się także niektórzy użytkownicy wieczyści nieruchomości oddanych na cele mieszkaniowe. Ulga przysługuje rodzinom, w których dochód na jedną osobę nie przekracza połowy średniego, miesięcznego wynagrodzenia.

 

Źródło: badanie TNS Polska dla firmy Dolcan „Czynsze i mieszkania” 

Podsumowanie

Na opłaty za mieszkanie, które wnoszone są do spółdzielni lub administracji wspólnoty mieszkaniowej składają się rachunki za zużycie mediów (prąd, woda i ogrzewanie) i ich doprowadzenia do mieszkania, koszty administracyjne, wywóz nieczystości, utrzymanie części wspólnych, sprzątanie, ubezpieczenie oraz fundusz remontowy.

Artykuły powiązane

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczyć mieszkanie, choćby w podstawowym zakresie, na pewno warto. W poprzednim artykule zostały przedstawione rodzaje ubezpieczeń, jakie mamy do wyboru by ograniczyć przykre konsekwencje niespodz...

Nowe zasady segregowania śmieci

W lipcu 2017 r. wejdą w życie nowe zasady segregowania odpadów. Zgodnie z minimalnymi standardami sortowania, śmieci będą rozdzielane do czterech pojemników, a nie jak dotychczas do trze...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.