Brak ofert w schowku do porównania.

Czy warto zamontować odkurzacz centralny?

Łatwe i wygodne sprzątanie, a także dom pozbawiony alergenów i kurzu – na takie zalety wskazują posiadacze odkurzaczy centralnych. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Największą z nich są wysokie koszty instalacji.

Jak działa odkurzacz centralny?

By posprzątać dom przy użyciu odkurzacza centralnego, wystarczy podłączyć wąż do gniazda ssącego, zamontowanego w ścianie. W ten sposób można, więc odkurzać bez kabli, podpinania urządzenia do gniazd elektrycznych czy noszenia go ze sobą np. przy przemieszczaniu się po schodach. Ponadto sprzątanie odbywa się bez zbędnego hałasu, ponieważ jednostka centralna znajduje się najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni lub garażu. By, jednak móc korzystać z takiego rozwiązania, najlepiej zdecydować się na jego instalację już na etapie budowy domu lub przed jego generalnym remontem. Rurociąg do odkurzania centralnego jest bowiem poprowadzony w ścianach i pod podłogą. Prace montażowe można przeprowadzić także w gotowych pomieszczeniach, jednak wtedy wymaga to kucia ścian i niszczenia wykończonych podłóg, co dodatkowo podnosi koszt inwestycji.

Szybkie i łatwe sprzątanie

Odkurzacz centralny - szybkie i łatwe sprzątanie (fotolia.com)

Do odkurzania wykorzystuje się później wąż ssący, który charakteryzuje się tym, że nie plącze się ani nie zwija, a jego długość wynosi najczęściej 9 m. Dołączone są do niego ssawki i szczotki do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni m.in.: podłóg, mebli, tapicerek i grzejników. Dodatkowo w ścianach można zamontować szufelki, które zasysają zamieciony kurz, okruchy i drobinki. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w miejscach, gdzie podłoga podlega częstemu zabrudzeniu np. w kuchni lub przy drzwiach wejściowych do domu.

 

Komfort dla alergików

Odkurzacz centralny sprawdza się szczególnie w domach, w których mieszkają alergicy. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do przenośnych urządzeń nie odprowadza on przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń, ale na zewnątrz domu. W ten sposób usuwane są kurz, roztocza, a także zarodniki grzybów. Dzięki temu alergicy mogą oddychać czystszym powietrzem i są mniej narażeni na reakcje alergiczne oraz uciążliwy kaszel.

Wysokie koszty instalacji

Odkurzacz centralny - wysokie koszty instalacji (fotolia.com)

Mimo wielu zalet, odkurzacze centralne nie są powszechnie używane w domach. Dzieje się tak z powodu wysokich cen, które zaczynają się od kilku tysięcy zł. W porównaniu do zwykłych odkurzaczy przenośnych koszty mogą być nawet kilkanaście razy wyższe. Producenci przekonują jednak, że odkurzacze centralne są znacznie bardziej żywotne i służą później przez długie lata. W niektórych modelach nie potrzeba nawet używać worków, ponieważ kurz gromadzony jest w zbiorniku, który wymaga czyszczenia kilka razy w roku. Ponadto sama instalacja odkurzacza centralnego podnosi wartość nieruchomości i tym samym staje się ona atrakcyjniejsza i łatwiejsza do sprzedaży w przyszłości.

Podsumowanie

Odkurzacz centralny to wygodne rozwiązanie w domach jednorodzinnych, które umożliwia sprzątanie bez dźwigania, a także wykorzystania kabli. Dodatkowe zalety to np. szufelki z punktami ssącymi, zamontowanymi w ścianach, co znacznie ułatwia codzienne utrzymanie porządku np. w kuchni. Nadal nie jest to jednak powszechnie wykorzystywane rozwiązanie z uwagi na wysokie koszty, które sięgają kilku tysięcy złotych oraz montaż wymagający konstrukcji ukrytej w ścianach oraz podłodze.

Artykuły powiązane

Systemy Smart Home

Zdalne sterowanie temperaturą i oświetleniem w poszczególnych pomieszczeniach, automatyczne włączanie i wyłączanie różnych urządzeń, samozamykające się okna, podgląd widoku z kamer monit...

Wiosenne porządki w domu lub mieszkaniu

Wiosenne ocieplenie sprzyja porządkom w domu. Dłuższe dni i przypływ energii warto spożytkować na odkładane przez zimę prace. Przy dobrej organizacji oraz planie działania posprzątanie nawet dużej prz...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.