Brak ofert w schowku do porównania.

Zabawa sylwestrowa w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Zabawa Sylwestrowa w mieszkaniu (fotolia.com)

Sylwester to dla wielu najważniejsza impreza w roku, która wymaga hucznej oprawy. Warto jednak pamiętać, że organizując przyjęcie w mieszkaniu, trzeba liczyć się z ograniczeniami. Świętowanie nie powinno zakłócać spokoju sąsiadów i aby było udane, wymaga wcześniejszych przygotowań.

Impreza sylwestrowa a cisza nocna

Jak wynika z badania CBOS z 2014 r., podczas Sylwestra lubimy świętować w domu. Większość decyduje się wtedy na spędzenie spokojnego wieczoru w gronie najbliższych, ale są też i tacy, którzy wolą zabawę na tzw. domówce. Teoretycznie w Sylwestra tolerancja sąsiadów na głośną zabawę jest większa niż w inne dni w roku, ale nie oznacza to, że muszą oni znosić muzykę, hałas czy stukot obcasów do białego rana. Mimo że w świetle prawa nie istnieje pojęcie „ciszy nocnej”, to mieszkańcy, którym dokucza zachowanie zza ściany, mogą zgłosić zakłócanie spokoju odpowiednim służbom, powołując się na przepisy kodeksu wykroczeń i kodeksu cywilnego. Policja i straż miejska mogą wtedy zainterweniować, udzielić upomnienia, ale także wlepić nam mandat. Jeśli zabawa wymknie się spod kontroli i ktoś będzie stwarzał realne zagrożenie np. przez rzucanie butelek z balkonu, to możliwy jest nawet areszt.

 

Szampańska zabawa w zgodzie z sąsiadami

Przywitanie Nowego Roku w zgodzie z sąsiadami

By uniknąć kłopotów lepiej, więc wcześniej poinformować sąsiadów o planowanym przyjęciu np. poprzez wywieszenie kartki na tablicy informacyjnej. Jeśli zabawa nie przekracza ogólnie przyjętych norm i granic, sąsiedzi najczęściej przymykają na nią oko. Warto jednak reagować szybko, jeśli inni mieszkańcy posesji zgłaszają, że bawimy się zbyt głośno i zadbać o to, by natężenie hałasu zmalało po północy. Dla osób, które chciałyby szczególnie hucznie obchodzić sylwestrową noc, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie, więc świętowanie poza domem.

Impreza w stylu disco

Impreza w stylu...

Gospodarz przyjęcia powinien pamiętać nie tylko o zachowaniu porządku, ale także o zapewnieniu atrakcji dla swoich gości. Coraz częściej organizuje się imprezy stylizowane np. hawajskie, disco, retro czy nawiązujące do stylu minionych epok. Wymagają one przygotowania dekoracji, menu, a nawet muzyki w określonej stylistyce. Alternatywą dla prywatki z tańcami i muzyką może być spokojny wieczór dla znajomych przy grach planszowych, a nawet filmach. Jeśli w wydarzeniu będą brały udział także dzieci, nie można zapomnieć o atrakcjach dla nich.

Bezpieczeństwo podczas Sylwestra

Organizując wieczór sylwestrowy, warto także przemyśleć kwestie bezpieczeństwa. Wcześniej dobrze jest zabezpieczyć meble np. narzutami i zwinąć jasne dywany. Na ten jeden wieczór w roku lepiej także schować łatwo tłukące się przedmioty np. z dostępnych szafek i przygotować miejsce przeznaczone do tańczenia. Na uwagę zasługuje także kwestia odpowiedzialnego odpalania petard. Należy pamiętać, że nie mogą używać ich osoby niepełnoletnie, a także będące pod wpływem alkoholu. Przed użyciem fajerwerków, trzeba także zapoznać się z ich instrukcją obsługi i pamiętać o tym, że żadne ładunki nie powinny być odpalane z ręki.

Podsumowanie

Przyjęcie sylwestrowe w domu to wygodna, dobrze znana i często praktykowana forma zabawy. Organizując taką imprezę, trzeba jednak liczyć się ze zdaniem sąsiadów, zadbać o bezpieczeństwo, a także zapewnić gościom atrakcje na cały wieczór.

Artykuły powiązane

Prawa i obowiązki właścicieli psów

Pies to wierny przyjaciel człowieka, który wymaga troskliwej opieki, a obcowanie z nim to prawdziwa przyjemność. W praktyce wiąże się to jednak z odpowiedzialnością i wieloma obowiązkami, kt&oa...

Jak przeprowadzić się bez stresu?

Według psychologów zmiana miejsca zamieszkania jest jedną z bardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Wiąże się ona bowiem często z przełomowymi wydarzeniami, a także przeprowadzką, kt&...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.