Brak ofert w schowku do porównania.

Przyszłość budownictwa ekologicznego w Polsce

Do niedawna inwestycja w energooszczędny dom zależała w dużej mierze od woli i budżetu inwestora. To jednak zmienia się wraz z wprowadzeniem w życie przepisów zaostrzających warunki techniczne dla budynków. Nowe regulacje powodują, że budowa wiąże się z coraz większymi kosztami, ale jednocześnie zastosowane technologie zapewniają wysoką efektywność energetyczną, a co za tym idzie tańszą eksploatację nieruchomości.

Eko trendy

Eko-trendy w budownictwie

W Polsce coraz więcej mówi się o budownictwie ekologicznym, co wiąże się z naturalnym rozwojem branży, a także nowymi wymogami, dotyczącymi energooszczędności, które będą stale zaostrzane do 2021 r. Przybywa wykonawców, a także firm, które są w stanie dostarczyć wysokiej jakości materiały i mogą wznieść dom w technologii hybrydowej. Chodzi o budynki energooszczędne, a nawet pasywne. W tym pierwszym zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji wynosi 50 kwh na m² powierzchni użytkowej rocznie, co znacznie obniża rachunki za energię i ogrzewanie. O domach pasywnych mówi się nawet, że ogrzewają się same, ponieważ wartość zużycia energii spada do 15 kwh. Takie nieruchomości nie potrzebują instalacji grzewczej, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę panujące w Polsce warunki klimatyczne. Budowa domu pasywnego może być jednak droższa od wzniesienia standardowego budynku nawet o 20-25%, stąd rozwiązanie to nie jest jeszcze powszechnie stosowane. W przypadku budownictwa energooszczędnego koszty rosną średnio o 10-15%.

 

Zielone budownictwo

Zielone budownictwo - przyjazne dla środowiska

Dlaczego inwestycja w dom hybrydowy wiąże się z większymi nakładami finansowymi? Są one związane z koniecznością zastosowania nowoczesnych technologii i energii ze źródeł odnawialnych. Do budowy wykorzystuje się bowiem kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, technologie do odzyskiwania wody deszczowej, automatykę budynkową czy smart home. Kluczowa jest także odpowiednia izolacja ścian, okien oraz drzwi. Wymagana jest także wentylacja mechaniczna z rekuperacją i dobór odpowiedniego ogrzewania. Droższe są, więc materiały budowlane, a także wykonanie instalacji. Jednocześnie domy hybrydowe są przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ emisja gazów cieplarnianych zostaje obniżona do minimum.

Wygodnie, ale drożej

Specyficzna jest także architektura domów energooszczędnych, które charakteryzują się zwartą bryłą, a także rozplanowaniem pomieszczeniem, a także budynku na działce względem stron świata, tak by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną i zachować ciepło we wnętrzu. Mieszkanie w domu hybrydowym to także większa wygoda i komfort użytkowania. Powietrze pozbawione jest pyłków i zanieczyszczeń, dzięki czemu tworzy się sprzyjający mikroklimat m.in. dla alergików. Wyeliminowana jest także nadmierna wilgoć, a dzięki dużej szczelności nie słychać nadmiernego hałasu z zewnątrz. Projekty budynków hybrydowych sprzyjają także dobremu doświetleniu wnętrz, co pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Inwestorzy, którzy dysponują odpowiednio wysokim budżetem, mogą nawet wzmocnić pozytywne doznania np. poprzez zastosowanie systemów automatyki domowej, która umożliwia automatyczne sterowanie funkcjonalnościami domu, takimi jak np.: ogrzewanie, oświetlenie, domykanie rolet i okien.

 

Źródło: Baza Wiedzy, Ministerstwo Środowiska

Podsumowanie

Choć koszty wzniesienia domu hybrydowego przewyższają budowę tradycyjnej nieruchomości, to zainteresowanie taką inwestycją będzie rosło. Większe koszty przekładają się bowiem nie tylko na komfort mieszkania, ale także zmniejszone rachunki za eksploatację, co powoduje, że inwestycja z czasem się zwraca. Ponadto każdy budynek mieszkalny, który powstanie po 2021 r. będzie musiał spełniać wymogi niskiego zużycia energii, więc obecny trend budownictwa energooszczędnego stanie się koniecznością. 

Artykuły powiązane

Systemy Smart Home

Zdalne sterowanie temperaturą i oświetleniem w poszczególnych pomieszczeniach, automatyczne włączanie i wyłączanie różnych urządzeń, samozamykające się okna, podgląd widoku z kamer monit...

Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa domu uważana jest za inwestycję życia i spełnienie marzeń. Warto dobrze się do niej przygotować, by uniknąć rozczarowań, stresu i nieprzyjemnych niespodzianek np. w postaci zbyt dużych koszt&oa...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.