Brak ofert w schowku do porównania.

Która dzielnica Warszawy jest najlepsza do zamieszkania?

Stolica Polski to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do mieszkania w kraju. Metropolia dzieli się jednak na wiele dzielnic, spośród których każda ma swój unikalny charakter. Poszczególne obszary miasta różnią się od siebie nie tylko położeniem i odległością od centrum, ale także infrastrukturą, połączeniami komunikacyjnymi, a także rodzajem dominującej zabudowy. Gdzie zatem mieszka się najlepiej w Warszawie?

Ranking najlepszych dzielnic Warszawy

Ranking dzielnic Warszwy

Atrakcyjność warszawskich dzielnic dokładnie przeanalizował Urząd Statystyczny w Warszawie, który wziął po lupę szereg ważnych wskaźników z punktu widzenia mieszkańców. Dokładnie przeliczono i sprawdzono, jak mają się warunki życia w stosunku do zaludnienia. Przeanalizowano m.in. wyposażenie w infrastrukturę, dostępność usług, placówek publicznych, a także sytuację demograficzną i ekonomiczną. Wzięto pod uwagę atrakcyjność do życia dla rodzin, singli, a także seniorów. Jak zatem kształtują się wyniki?

Dla rodzin atrakcyjny Wilanów

Miejsce pierwsze w rankingu ogólnym zajmuje Wilanów, który znalazł się w grupie dzielnic ocenionych bardzo wysoko pod względem atrakcyjności. Z analizy Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że jest to druga, najlepsza dzielnica dla rodzin z dziećmi, czwarta dla singli i ósma dla seniorów. Wilanów jest bowiem jedną z najszybciej rozwijających się obszarów stolicy i charakteryzuje się największą liczbą mieszkań oddanych do użytkowania na 1 tys. zawartych małżeństw. Realizowane są tutaj liczne inwestycje deweloperskie np. w Miasteczku Wilanów. Dzielnica znana jest także z zielonych terenów np. zespołu pałacowo-parkowego, a także terenów rekreacyjnych i gęstej siatki ścieżek rowerowych. Wilanów plasuje się wśród części Warszawy z najwyższym udziałem osób w wieku przedprodukcyjnym i jednym z najniższych odsetków seniorów. To właśnie tutaj najchętniej migrują osoby mieszkające na terenie stolicy i najczęściej decydują się na założenie rodziny. Przyrost urodzeń jest bowiem najwyższy spośród wszystkich dzielnic i wynosi 20,4 na 1 tys. mieszkańców. Wilanów jest także chętnie wybierany przez osoby przedsiębiorcze. Działalność gospodarczą prowadzi tu w przeliczeniu na 100 osób w wieku produkcyjnym aż 27 przedsiębiorców.

 

Śródmieście przyjazne seniorom i singlom

Na miejscu drugim pod względem atrakcyjności uplasowało się Śródmieście, czyli najstarsza dzielnica miasta. Tętniące życiem serce Warszawy znane jest z wysoko rozwiniętej infrastruktury, dobrej komunikacji, nowoczesnych biurowców, centrów handlowych, licznych muzeów i teatrów, hoteli, a także urzędów na czele z najważniejszymi obiektami państwowymi. Centrum miasta liczy ponad 119 tys. mieszkańców, spośród których wielu to seniorzy. Śródmieście to bowiem dzielnica z najwyższym odsetkiem osób w wieku poprodukcyjnym. Jest to także związane z ujemnym przyrostem naturalnym na tym obszarze. Centrum Warszawy jest jednak najchętniej wybieranym miejscem na prowadzenie działalności gospodarczej i charakteryzuje się najwyższą liczbą osób pracujących w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Najwyżej oceniono tutaj także dostęp do sklepów i przychodni.

Im dalej od centrum, tym mniej wygodnie

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Motów, czyli również jedna z centralnych części Warszawy. Obszar ten charakteryzuje się zróżnicowaną zabudową złożoną ze starych kamienic, osiedli wysokoblokowych, a także nowoczesnych apartamentowców. Mieszka tutaj 218 tys. mieszkańców. Mokotów określany jest jako dzielnica „stara demograficznie”. Bardzo dobrze oceniono jej położenie blisko centrum miasta i dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Wysoko w rankingu znalazły się także pozostałe dzielnice centralne, taki jak: Żoliborz i Ochota. Z kolei, na jego końcu uplasowały się Praga-Północ, Rembertów, Bielany, Białołęka i Bemowo, czyli obszary położone na obrzeżach miasta. Nisko oceniono ich niewystarczającą infrastrukturę, która nie pokrywa potrzeb rosnącej liczby mieszkańców. W przeciwieństwie do obszarów centralnych w dzielnicach peryferyjnych odnotowano natomiast korzystną sytuację demograficzną, na co wpływa wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, a także niższe niż w centrum ceny lokali.

Podsumowanie

Pod względem atrakcyjności najlepiej oceniono części Warszawy zlokalizowane blisko centrum, które charakteryzują się wysoko rozwiniętą infrastrukturą oraz dostępem do placówek użyteczności publicznej. Dalej w rankingu uplasowały się dzielnice peryferyjne, jednak są to obszary chętnie wybierane do mieszkania przez młode rodziny z uwagi na atrakcyjne ceny mieszkań, a także dużą liczbę nowych inwestycji deweloperskich.

 

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.