Brak ofert w schowku do porównania.

Zakup mieszkania na kredyt

Mimo iż na rynku mieszkaniowym coraz więcej transakcji zawieranych jest za gotówkę, to wciąż wielu Polaków może sfinansować zakup nieruchomości jedynie przy pomocy kredytu hipotecznego. Zaciągnięcie zobowiązania wymaga jednak spełnienia szeregu wymogów wyśrubowanych przez banki. Urósł bowiem wymagany wkład własny, a im mniej oszczędności posiada kupujący, tym z wyższą ratą musi się liczyć. Czy zatem warto kupić mieszkanie na kredyt czy może lepiej zdecydować się na wynajem?

Jak wskazują dane Eurostatu, Polacy wolą mieszkać na swoim. Nieruchomość na własność posiada bowiem ponad 83 proc. społeczeństwa. Odwrotna tendencja panuje natomiast w Europie Zachodniej, np. w Niemczech, gdzie blisko połowa osób wybiera mieszkanie w wynajętym lokalu. Na taką sytuację w Polsce wpływa zarówno przekonanie o wygodnym i stabilnym życiu we własnych, czterech kątach, jak i warunki najmu oraz aktualne ceny nieruchomości. Ceny zakupu m kw. własnego M są bowiem stabilne, a transakcjom sprzyjają najniższe w historii stopy procentowe, co przekłada się na niskie zyski z lokat. Część osób woli, więc inwestować gotówkę w nieruchomości niż w bankowe depozyty. Dla pozostałych kupujących zachętą są za to stosunkowo niskie koszty kredytów.

Kupujemy mieszkania za gotówkę

Dobra sytuacja na rynku mieszkaniowym, a także wzrost wynagrodzeń i chęć lokowania kapitału w nieruchomości powoduje, że coraz więcej Polaków kupuje lokale za gotówkę. Według NBP II kwartale 2017 r. udział transakcji gotówkowych w siedmiu największych miastach Polski na rynku pierwotnym wynosił aż 63 proc. Jednocześnie banki zanotowały wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych. Związek Banków Polskich przewiduje nawet, że b.r. będzie rekordowy i banki udzielą więcej hipotek niż w 2012 r. Łącznie ich kwota ma przekroczyć 40 mld zł.

 

Tani kredyt dziś, ale nie na zawsze

Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego, to bowiem jedyny sposób na zakup własnego M. By jednak taka transakcja była możliwa, kupujący muszą liczyć się z zaostrzonymi warunkami ich przyznawania. Obecnie wymagany wkład własny sięgnął aż 20 proc. wartości nieruchomości, jednak kredytobiorcy, którzy nie dysponują wystarczającymi oszczędnościami, nie muszą rezygnować z hipoteki. Banki są bowiem skłonne udzielać zobowiązania z niższym wkładem własnym, jednak zwykle jest to obarczone dodatkowymi kosztami np. w postaci wyższej marży. W lepszej sytua kupujący, którzy posiadają więcej gotówki niż wymagane przez bank 20 proc. wkładu własnego. Takie osoby mogą pozwolić sobie na negocjowanie warunków i w efekcie korzystniejszą umowę kredytu. Analitycy ostrzegają jednak, że rata, która dziś jest niska, nie pozostanie na takim poziomie na zawsze. Historycznie niskie stopy procentowe, w pewnym momencie wzrosną, a wraz z nimi wysokość rat do spłacenia. Warto zatem dobrze przemyśleć decyzję, ponieważ jest ona wiążąca na długi czas, często nawet 30 lat.cji są

Gdy pękła bańka cenowa

Decyzje o zaciągnięciu kredytu są dziś jednak bardziej racjonalne niż jeszcze 10 lat temu m.in. dzięki nowym regulacjom prawnym wprowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z jej zasadami od 2014 r. systematycznie rósł wymagany wkład własny, a zdolność kredytowa analizowana jest na maksymalnie 30 lat kredytowania, co wpłynęło na zwiększenie bezpieczeństwa kredytobiorców. Tak jednak nie było zawsze. W latach 2007-2008 mieliśmy do czynienia z drastycznym wzrostem cen nieruchomości. Jednocześnie banki udzielały w tamtym okresie kredytów walutowych np. we frankach szwajcarskich oraz na bardzo wysokie kwoty np. 120 proc. wartości nieruchomości i na długi czas(nawet na 40 lat). W momencie, gdy bańka cenowa pękła w 2009 r., część nieruchomości straciło na wartości. Wiele osób pozostało, więc w sytuacji bez wyjścia, czyli z mieszkaniem, którego wartość była niższa od zaciągniętego zobowiązania. W takiej sytuacji sprzedaż lokalu stała się nieopłacalna.

Podsumowanie

Dziś bezpieczeństwo kredytobiorców gwarantuje szereg regulacji. Nie trzeba, więc bać się kredytu hipotecznego, jednak należy liczyć się z koniecznością wnikliwego zbadania zdolności kredytowej, a także uzbieraniem kwoty w wysokości minimalnego, wymaganego wkładu własnego.

Artykuły powiązane

Kredyt hipoteczny w pigułce

Kupić własne mieszkanie czy wynajmować? Przed takim dylematem w którymś momencie swojego życia staje prawie każdy. Największą przeszkodę w przeprowadzce „na swoje” stanowią pieniądz...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.