Brak ofert w schowku do porównania.

Co czeka nas na rynku nieruchomości w 2018 roku?

Wszystko wskazuje na to, że 2017 r. będzie rekordowy zarówno pod względem sprzedanych, jak i oddanych do użytkowania nowych mieszkań. Koniunkturę wspiera bowiem dobra sytuacja gospodarcza w kraju i utrzymanie stóp procentowych na najniższym poziomie w historii. Jak wpłynie to na ceny i rynek nieruchomości w przyszłości? W kolejnych latach kluczowe będą decyzje Rady Polityki Pieniężnej, ale także czynniki, takie jak: rosnące ceny gruntów i coraz większe koszty budowy.

Rozpędzony rynek mieszkaniowy

Rozpędzony rynek mieszkaniowy

Deweloperzy od lat nie budowali tak dużo, jak w 2017 r. Według GUS od stycznia do września oddano do użytkowania ponad 123 tys. nowych mieszkań, a w budowie jest kolejnych 160 tys., a będzie ich jeszcze więcej, bo wydane pozwolenia dotyczą 200 tys. lokali. Oznacza to dwucyfrowe wzrosty w porównaniu z 2016 r. Jednocześnie rekordowe były także wyniki sprzedaży. Firma doradcza REAS podaje, że ostatnie cztery kwartały, licząc do września 2017 r., były najlepszymi w historii branży deweloperskiej. W sześciu, największych aglomeracjach w Polsce (IV kw. 2016 r.-III kw.2017 r.) sprzedaż była o 23 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej i dotyczyła 72 tys. nieruchomości. Warto dodać, że w szczycie mieszkaniowego boomu w całym 2007 r. w tych samych miastach sprzedano 35 tys. lokali.

Dobra koniunktura napędza sprzedaż

Dobra koniunktura napędza sprzedaż

Z czego wynikają tak dobre wyniki? Według analityków rynek pierwotny stymulowany był przez kilka czynników. Jednym z nich jest ogólny dobry stan gospodarki, małe bezrobocie i coraz wyższy poziom wynagrodzeń, co sprzyja dobrym nastrojom i nowym transakcjom na rynku nieruchomości. Od początku 2017 r. rosła także liczba i wartość udzielanych kredytów hipotecznych, co związane jest ze stopami procentowymi na bardzo niskim poziomie, a to z kolei przekłada się na korzystne warunki hipotek. Jednocześnie część inwestorów zdecydowała się także na wycofaniu kapitału z nisko oprocentowanych lokat bankowych i zainwestowała w nieruchomości na wynajem. Na rynku widoczny był także znaczący udział transakcji gotówkowych, który dla siedmiu miast Polski w II kwartale wyniósł 63 proc.

 

W 2018 r. mogą wzrosnąć raty kredytów hipotecznych

Co nas czeka na rynku nieruchomości w 2018 roku

W kolejnych latach rynek nieruchomości będzie kształtował się w zależności od bieżącej sytuacji gospodarczej, a także kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Obecnie wielu analityków mówi o tym, że stopy procentowe nie utrzymają się na tak niskim poziomie na zawsze. W momencie, gdy wzrośnie poziom stóp procentowych, podniosą się zyski z lokat, co może wpłynąć na ograniczenie transakcji dotyczących mieszkań kupowanych pod wynajem, a także podrożenie kredytów i tym samym zmniejszenie ich dostępności. W perspektywie następnych lat na rynku pojawią się też tanie lokale przeznaczone do długoterminowego najmu z programu rządowego Mieszkanie+, które mogą konkurować z mieszkaniami oferowanymi przez prywatnych inwestorów. Pierwsze nieruchomości mają być oddane do użytkowania już pod koniec 2018 r., jednak ich ilość nie będzie znaczna w skali całego rynku.

Koniec rządowego programu MdM

Na początku 2018 r. na rynek może wrócić także część zarezerwowanych lokali przez nabywców, którym nie uda się skorzystać z dopłaty z wygaszanego programu MdM. Środki z programu skończą się ostatecznie w pierwszym kwartale nowego roku i nie starczy ich dla wszystkich chętnych. Samo zakończenie programu powinno być jednak odczuwalne jedynie przez deweloperów, oferujących tańsze lokale na obrzeżach miast. Firma Emmerson Evaluation przewiduje, że w następnych latach popyt będzie przesuwał się raczej w kierunku droższych i większych mieszkań, nawet 3 i 4-pokojowych. Razem z rosnącymi płacami i wsparciem budżetów domowych w postaci programu „500 Plus” zmieniają się bowiem preferencje nabywców, którzy oczekują większej przestrzeni, lepszych lokalizacji i udogodnień np. w postaci parkingów. Takie nieruchomości będą także pewniejszą inwestycją z uwagi na mniejszą podatność na wahania wartości.

Wzrosną ceny mieszkań?

Jednocześnie coraz częściej mówi się o możliwym wzroście cen ofertowych za mieszkania z rynku pierwotnego, co wiąże się ze stałymi podwyżkami cen gruntów, a także większymi kosztami budowy. Systematycznie drożeją bowiem działki pod budowę, a ich ilość została ograniczona przez regulacje dotyczące obrotu ziemią rolną. Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa utrudniła, a nawet uniemożliwiła deweloperom zakup działek pod inwestycję w wielu lokalizacjach. Taka sytuacja dotyczy np. obszarów wokół warszawskiej Białołęki, gdzie powstaje wiele nowych osiedli mieszkalnych. Znacząco wzrosły także koszty generalnego wykonawstwa, które związane są m.in. z podniesieniem wymagań dotyczących energooszczędności budynków. Jeśli deweloperzy będą chcieli utrzymać marże na dotychczasowym poziomie, zapewne będą zmuszeni do stopniowego podniesienia cen ofertowych za nowe nieruchomości.

 

Źrodła:
GUS
NBP, Rynek Nieruchomości - informacja kwartalna
Reas, Rynek mieszkaniowy w Polsce - VI kwartał 2017

Podsumowanie

Pozytywny scenariusz dla rynku mieszkaniowego zakłada utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. W takiej sytuacji deweloperzy mogą liczyć, że dobra koniunktura utrzyma się na dłużej. W przypadku wzrostu stóp procentowych sytuacja może nieco się zmienić i mogą zacząć przeważać negatywne czynniki, takie jak: spadek zainteresowania inwestorów kupujących nieruchomości pod wynajem, zmniejszenie dostępności kredytów hipotecznych oraz wzrost cen gruntów i kosztów budowy. W przyszłości to może także przełożyć się na wzrost ofertowych cen mieszkań na rynku pierwotnym.

Artykuły powiązane

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

11 września 2017 roku weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Regulacje tej ustawy będą obowiązywały przy realizacji programu Mieszkanie Plus. Zgodnie z ustawą, mieszkania w prog...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.