Brak ofert w schowku do porównania.

Sezon grzewczy rozpoczęty - ile wydamy na ogrzewanie?

Pierwsze oznaki tegorocznej zimy w postaci śniegu i mrozu już zdążyły pojawić się w Polsce razem z nadejściem cyklonu Peter. Na dobre rozpoczął się także sezon grzewczy i jak co roku powraca pytanie – jakie koszty ogrzewania trzeba będzie ponieść? Choć synoptycy różnią się w ocenie nadchodzącej, zimowej pogody, to wszystko wskazuje na to, że zapłacimy więcej niż w poprzednich latach.

Pierwsze oznaki zimy

Temat rachunków za ogrzewanie rozgrzewa do czerwoności i nie ma się czemu dziwić. Według Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla na energię i ciepło przeciętnie trzeba wydać aż 12 proc. domowego budżetu. Statystyki GUS wskazują także, że z roku na rok płacimy więcej, bo wzrost kosztów ogrzewania między 2006 r. i 2015 r. wyniósł 28 proc. Optymizmem nie napawają także prognozy pogody. Według niektórych naukowców czeka nas bowiem zima stulecia. Większość synoptyków uważa jednak, że nadchodzące warunki pogodowe nie będą odbiegały od tych, które znamy z poprzednich, zimowych sezonów. Bez względu na wiarygodność prognoz trzeba przygotować się na mrozy i najpewniej będzie to odczuwalne w uszczupleniu portfela. Od początku ubiegłego roku widocznie rosną ceny węgla. Tylko w 2017 r. ceny tego surowca wzrosły o 30 proc. Według wyliczeń portalu wysokienapiecie.pl w ubiegłych latach kostka węgla orzech kosztowała ok 700 zł za tonę, a obecnie koszt ten wzrósł do 850-1000 zł, a ostatecznie może wynieść nawet 1100 zł.

 

Podwyżki ogrzewania odczują wszyscy

Podwyżki ogrzewania odczuwalne dla wszystkich

Podwyżki będą najpewniej odczuwalne dla większości gospodarstw domowych w Polsce. Według GUS w 2015 r. prawie połowa z nich (49 proc.) wykorzystywała do ogrzewania urządzenia grzewcze wykorzystujące paliwa stałe, takie jak węgiel lub drewno opałowe. Z kolei, 41 proc. gospodarstw korzysta z ciepła sieciowego, a to dotyczy głównie mieszkań usytuowanych w blokach. Jednocześnie warto zauważyć, że większość elektrociepłowni w Polsce korzysta z węgla. W mniejszym stopniu w domach i mieszkaniach wykorzystywane są kotły na gaz, a także paliwa ciekłe. Sporadycznie używane są pompy ciepła, a także urządzenia solarne.

Im gorzej ocieplony dom, tym wyższe rachunki za ogrzewanie

Ocieplenie domu a rachunki za ogrzewanie

Taki rozkład wykorzystywanych nośników energii związany jest nierozerwalnie z kosztami, które trzeba ponieść na ogrzewanie. Najbardziej opłacalny jest bowiem węgiel, drewno opałowe, a dopiero w następnej kolejności plasuje się gaz ziemny, zostawiając na końcu energię elektryczną. Rachunki za ogrzewanie nie zależą jednak jedynie od wykorzystywanego surowca i nośnika energii. Istotna jest także izolacja budynku, a także wydajność kotła cieplnego. Tymczasem budownictwo w Polsce charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem na energię pierwotną, stąd wysokie zużycie energii cieplnej.

Podsumowanie

Wiele wskazuje na to, że tegoroczna zima przyniesie podwyżki rachunków za ogrzewanie. Drożeje bowiem węgiel, który jest podstawowym surowcem używanym do ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych, a także dominuje w elektrociepłowniach, które dostarczają ciepło z sieci do mieszkańców miast. 

Artykuły powiązane

Systemy Smart Home

Zdalne sterowanie temperaturą i oświetleniem w poszczególnych pomieszczeniach, automatyczne włączanie i wyłączanie różnych urządzeń, samozamykające się okna, podgląd widoku z kamer monit...

Jak płacić mniejsze rachunki za media?

Eksploatacja mieszkania, w tym rachunki za media stanowią blisko 20 proc. miesięcznych wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego. Co więcej, koszty te z roku na rok rosną. Warto jednak wiedzi...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.