Brak ofert w schowku do porównania.

Jak płacić mniejsze rachunki za media?

Eksploatacja mieszkania, w tym rachunki za media stanowią blisko 20 proc. miesięcznych wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego. Co więcej, koszty te z roku na rok rosną. Warto jednak wiedzieć, że wystarczy przestrzegać kilka prostych reguł, by zmniejszyć opłaty i tym samym odczuć finansową ulgę.

Rachunki za media to średnio 20 proc domowych wydatków

Według GUS rachunki za użytkowanie mieszkania i nośniki energii wynoszą 19,6 proc. wszystkich wydatków, które ponosimy na utrzymanie. W przypadku czteroosobowej rodziny jest to średnio kwota rzędu 1010 zł miesięcznie. To dużo, biorąc pod uwagę, że w Polsce dochód w gospodarstwie domowych na osobę wynosi 1475 zł. Co więcej, statystyki pokazują, że suma wszystkich kosztów, które trzeba wydać „na życie” wzrosła od 2015 r. do 2016 r. o 4,3 proc. Warto, więc dowiedzieć się jak skutecznie obniżyć rachunki za media, tym bardziej że rozpoczął się sezon grzewczy, który mocno odbije się na domowym budżecie.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jesienią i zimą na rachunkach widnieją coraz wyższe kwoty z powodu kosztów, które trzeba ponieść na ogrzewanie. Można jednak obniżyć je nawet o 800-900 zł rocznie, stosując kilka prostych zasad. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy w mieszkaniu nie utrzymujemy zbyt wysokiej temperatury np. w okolicach 22-23 stopni Celsjusza. Preferencje co do komfortowego ciepła we wnętrzach mogą być różne, jednak tak intensywne dogrzewanie domu nie jest ekonomiczne ani zdrowe. W pokojach dziennych lepiej utrzymywać temperaturę na poziomie 20-21 stopni Celsjusza, a w przedpokoju nawet niższą. Warto bowiem wiedzieć, że obniżenie ciepła w domu o jeden stopień, daje oszczędności rzędu 5-7 proc. Można jeszcze zwiększyć oszczędności, zmniejszając temperaturę na czas nieobecności domowników w godzinach 9-15, a także w nocy, co przyniesie obniżenie zapotrzebowania na energię o kolejne 10 proc. Innym ważnym aspektem, który może wpływać na wysokość rachunków za ogrzewanie, jest wietrzenie. Lepiej bowiem uchylać okna jesienią i zimą na kilkadziesiąt minut po kilka razy dziennie, niż stale zostawiać je niedomknięte, co powoduje duże straty ciepła.

 

Sprawne grzejniki i szczelne okna

Sprawne grzejniki, szczelne okna

Kluczem do efektywnego ogrzewania jest także sprawny kocioł, a także nośniki ciepła. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy grzejniki nie są zasłonięte np. grubymi zasłonami czy zabudowami, które ograniczają ich sprawność. Niepotrzebnie osłonięte urządzenie może tracić nawet 20 proc. produkowanej przez siebie energii. Istotna jest także termoizolacja budynku, a także szczelność okien, przez które ucieka najwięcej ciepła. Jeśli to właśnie te czynniki powodują największe straty, trzeba przeanalizować wymianę okien na nowe i docieplenie domu. Taka inwestycja zwraca się bowiem w postaci niższych rachunków, które trzeba ponieść na ogrzewanie.

Jak płacić mniej za prąd?

Jak płacić mniej za prąd

Nie wprowadzając dużych modyfikacji w życiu codziennym, można także zredukować rachunki za prąd. Rocznie przeciętna rodzina traci bowiem ok. 60 zł z powodu urządzeń, które w ciągu dnia nie są uruchomione, ale nadal pobierają prąd w trybie czuwania. Dotyczy to np. telewizorów, sprzętu audio i wideo czy AGD, a także ładowarek do laptopów, telefonów i tabletów, które są cały czas podpięte do prądu. Lepiej, więc całkowicie wyłączać urządzenia i wyjąć wtyczki z gniazd, gdy ich nie używamy i wychodzimy z domu. Inny prosty sposób na oszczędzanie energii, to uruchamianie sprzętów, tylko wtedy, gdy ich możliwości mogą być w pełni wykorzystane. Dotyczy to np. pralki i zmywarki. Inaczej należy postępować z czajnikiem, który powinien grzać tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Nie ma bowiem sensu gotować 2 litrów płynu, jeśli planujemy wypić jedynie kubek herbaty.

Doświetlaj mieszkanie z głową

Duże oszczędności może przynieść także oświetlanie tylko tych pomieszczeń, z których korzystamy po zmroku i wyłączanie świateł w pokojach, w których nikt nie przebywa. Opłacalna może być także wymiana żarówek na energooszczędne, które wykorzystują technologię LED. Mniejszy pobór prądu, a także wody zapewniają także nowoczesne sprzęty o wysokich klasach energetycznych. Przy ich wyborze trzeba dokładnie zapoznać się z parametrami i porównywać ceny, tak by wyższy koszt zakupu realnie zwrócił się w ciągu kilku lat w postaci obniżonych rachunków. Na koniec warto także rozważyć zmianę dostawcy ogrzewania i prądu, a także ustawienie takiej taryfy, która przyniesie największe korzyści finansowe.

Podsumowanie

Mimo iż rachunki za eksploatację mieszkania i media stale rosną, to warto zwracać uwagę na to, jak na co dzień korzystamy ze sprzętów oraz jak użytkujemy cztery kąty, ponieważ może to wpływać na wysokość kosztów, które trzeba ponieść na utrzymanie. Zmniejszenie rachunków o kilkaset złotych rocznie może przynieść wiele korzyści, pod warunkiem, że nie wprowadzimy zbyt radykalnych zmian, które obniżą komfort mieszkania.

Artykuły powiązane

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczyć mieszkanie, choćby w podstawowym zakresie, na pewno warto. W poprzednim artykule zostały przedstawione rodzaje ubezpieczeń, jakie mamy do wyboru by ograniczyć przykre konsekwencje niespodz...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.