Brak ofert w schowku do porównania.

Kuchnia moich marzeń

Kuchnia nazywana jest sercem domu nie bez powodu. To właśnie tutaj powstają domowe posiłki, odbywają się przygotowywania do rodzinnych uroczystości, a także toczą się ważne rozmowy. Urządzając to wnętrze, należy więc postawić zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność. Rozważyć trzeba m.in. kwestie takie jak: ergonomię pracy, dobór sprzętów i dodatków, oświetlenie, a także kolorystykę.

Nie tylko piękna, ale też wygodna

Kuchnia piękna i wygodna

Kuchnia to pomieszczenie, które ma szczególne znaczenie w każdym mieszkaniu. To właśnie tutaj domownicy zaczynają dzień od śniadania oraz parzenia aromatycznej kawy i herbaty. Wnętrze to wypełnione jest zapachami, smakami i codziennym gwarem. Przemyślana i dobrze urządzona kuchnia zachęca, by spędzać w niej czas, dlatego decydując się na jej wystrój, trzeba przede wszystkim postawić na funkcjonalność. Na etapie projektowania należy dobrze wymierzyć pomieszczenie i zastanowić się nad kilkoma wariantami ustawienia mebli i sprzętów.

Zasada trójkąta w kuchni

Zasada trójkąta w kuchni

Najważniejsze, by kierować się tzw. zasadą trójkąta, w myśl której w jednym ciągu powinny znajdować się zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Taki układ podyktowany jest ergonomią pracy i naturalną drogą, którą poruszamy się podczas przygotowywania posiłków. W kuchni nie może zabraknąć także miejsca do przechowywania, a także blatu roboczego, którego minimalna długość powinna wynosić 80 cm. To jak przestrzeń zostanie zagospodarowana, zależy w dużej mierze od jej wielkości. W przestronnych kuchniach można pokusić się o wyspę lub półwysep, a także zabudowę z wysokimi słupkami, w której możliwe jest umieszczenie sprzętów takich jak piekarnik, mikrofalówka i ekspres do kawy. Jeśli wnętrze jest małe, warto wykorzystać w nim nowoczesne systemy do przechowywania, które pozwalają na maksymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca. W przypadku bardzo małych wnętrz rozwiązaniem może być także otwarcie kuchni na salon. Mimo iż w takim wypadku najczęściej możliwe jest wykorzystanie zabudowy na jednej lub dwóch ścianach w kształcie litery L, to jednak dodatkowa przestrzeń powoduje, że możliwe jest zachowanie prawidłowego ciągu ustawienia sprzętów, a praca w kuchni staje się wygodniejsza.

 

Kuchnia dobrze oświetlona

Kuchnia dobrze oświetlona

By mała kuchnia wydała się optycznie większa, trzeba zadbać o jej odpowiednie doświetlenie, a także dobór jasnych mebli i kolorów, które będą odbijały światło. Lepiej, więc wybierać jasne fronty, niż ciemne, które sprawią wrażenie przytłaczające wnętrza. Istotny jest także dobór opraw. Nie trzeba decydować się na żyrandol umiejscowiony w centralnym punkcie. Lepiej zainstalować kilka punktów świetlnych, które będą stanowiły źródło światła ogólnego, a także dodatkowo doświetlić blaty robocze i wyspę np. wiszącymi lampami lub taśmami led.

Kuchnia w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy klasycznym?

W jakim stylu urządzić kuchnię?

Na koniec nie można zapomnieć także o wystroju, czyli stylu, w jakim urządzimy kuchnię. Od kilku lat bardzo modne są jasne, skandynawskie wnętrza, w których kuchnia charakteryzuje się prostym wystrojem z białymi meblami i drewnianymi blatami. Dopełnieniem takich wnętrz są często kolorowe dodatki, a także zielone rośliny doniczkowe. W nowoczesnych aranżacjach również dominuje biel, jednak jest ona wykończona połyskiem i dodatkami z chromu, metalu lub szkła. Na blatach pojawia się nie tylko drewno, ale także strukturalny, elegancki kamień. W wersji klasycznej dominuje naturalne drewno w połączeniu z uniwersalną szarością.

Podsumowanie

Urządzając kuchnię, trzeba postawić przede wszystkim na ergonomię, funkcjonalność i potrzeby rodziny. Niezależnie od tego, jak duże jest pomieszczenie, warto pamiętać o zachowaniu tzw. zasady trójkąta, która umożliwi wygodne gotowanie.

Artykuły powiązane

Łazienka moich marzeń

Nad tym, jak powinna wyglądać łazienka, zastanawiamy się najczęściej wtedy, gdy kupujemy mieszkanie, dom lub przeprowadzamy większy remont. Pomieszczenie to powinno być przede wszystkim funkcjonalne,...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.