Brak ofert w schowku do porównania.

Łazienka moich marzeń

Nad tym, jak powinna wyglądać łazienka, zastanawiamy się najczęściej wtedy, gdy kupujemy mieszkanie, dom lub przeprowadzamy większy remont. Pomieszczenie to powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale także estetyczne. Choć zwykle do dyspozycji mamy zaledwie kilka metrów powierzchni, to stosując się do prostych zasad, możemy stworzyć niebanalne, a przy tym stylowe i wygodne wnętrze.

Po pierwsze projekt

Łazienkę urządzamy na etapie projektu

Chcąc urządzić łazienkę, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Istotny jest metraż, styl, w jakim chcemy zaaranżować to pomieszczenie, a także dostępny budżet. Im większa powierzchnia, tym więcej armatury i mebli łazienkowych możemy wykorzystać, a tym samym rośnie koszt ich zakupu, wykonania prac i materiałów wykończeniowych. Przykładowo w pokoju kąpielowych w dużym domu można zagospodarować zarówno wannę, prysznic, jak i dodatkowe urządzenia sanitarne np. w postaci bidetu. To nie będzie możliwe w małej łazience w bloku, gdzie najczęściej decydujemy się na niewielką kabinę prysznicową, umywalkę i sedes. Na małym metrażu problematyczne może być także ustawienie pralki, jednak coraz częściej urządzenie to zostaje zabudowane meblami łazienkowymi, dzięki czemu można wykorzystać dostępną przestrzeń aż do sufitu.

Natura nadal w modzie

Wystrój łazienki - natura w modzie

Ważny jest także wystrój łazienki. Coraz częściej pomieszczenia te urządzane są ze smakiem i stanowią integralną część aranżacji całego domu lub mieszkania. W nowoczesnych wnętrzach pojawiają się zarówno kolory ziemi, takie jak: beże, brązy i szarości, jak i klasyczne biele i połyskujące czernie. Wśród materiałów można znaleźć chłodny metal, beton, gres imitujący drewno i kamień. Ważne, by dobierać meble łazienkowe i dodatki, tak by zachować spójny wygląd. Nie trzeba także umieszczać glazury na całych ścianach. Ciekawiej prezentują się bowiem mozaiki w otoczeniu gładzi lub gres, który swoim wyglądem przypomina drewniane deski. Możliwości jest obecnie tak dużo, że ogranicza je tylko wyobraźnia i budżet, który chcemy przeznaczyć na wykończenie.

 

Bezpieczeństwo w łazience

Wanna czy prysznic?

Warto wziąć pod uwagę także to, kto będzie korzystał z łazienki. Inne potrzeby ma bowiem rodzina z małymi dziećmi, młody singiel czy osoba starsza. Przykładowo podwyższone kabiny prysznicowe nie będą wygodne dla każdego. Dużo łatwiej korzysta się z kabin typu „walk in”, do których bezpiecznie mogą wchodzić seniorzy, a także najmłodsi. W przypadku wanien można dodatkowo wyposażyć je w specjalne uchwyty lub podesty i maty z powłoką antypoślizgową, które zapobiegną poślizgnięciu się na mokrej powierzchni. Z kolei, pary mogą zdecydować się na wygodne rozwiązanie w postaci np. dwóch umywalek i dużego prysznica, który pomieści jednocześnie dwie osoby.

Jakie lustro do łazienki?

Lustro w łazience...

W każdej łazience nie może zabraknąć lustra, które powinno znaleźć się nad umywalką. Nie trzeba jednak ograniczać się do małej tafli, bowiem dobrze wkomponowane lustra może optycznie powiększyć wnętrze. Stąd coraz częściej spotykane są duże przeszklenia w łazienkach, ciągnące się przez całą szerokość jednej ze ścian, na której umieszczona jest umywalka. Innym ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie dwóch luster na przeciwnych ścianach.

Wentylacja w walce z wilgocią

Z uwagi na swoją funkcję, łazienka jest pomieszczeniem, w której panuje duża wilgotność. Jeśli wnętrze nie jest odpowiednio wentylowane, szybko może pojawić się w nim grzyb. Dobrze jest zatem wyposażyć łazienkę w mechaniczny wentylator o dużej wydajności, który będzie skutecznie pochłaniał wilgoć.

Podsumowanie

Urządzając łazienkę, warto dobrze przemyśleć projekt, tak by pomieszczenie to było funkcjonalne, bezpieczne, a także zaaranżowane ze smakiem. Przed wykonaniem prac, nie można pominąć etapu wymierzenia pomieszczenia, a także sporządzenia kosztorysu, co pomoże uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów.

Artykuły powiązane

Jak urządzić małą łazienkę?

Mała łazienka – duże wyzwanie? Niekoniecznie! Wbrew pozorom niewielkie wnętrza można urządzić funkcjonalnie oraz efektownie, bez wyrzeczeń. Wystarczy zastosować kilka ciekawych trików....

Kuchnia moich marzeń

Kuchnia nazywana jest sercem domu nie bez powodu. To właśnie tutaj powstają domowe posiłki, odbywają się przygotowywania do rodzinnych uroczystości, a także toczą się ważne rozmowy. Urządzając to wnęt...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.