Brak ofert w schowku do porównania.

Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa domu uważana jest za inwestycję życia i spełnienie marzeń. Warto dobrze się do niej przygotować, by uniknąć rozczarowań, stresu i nieprzyjemnych niespodzianek np. w postaci zbyt dużych kosztów czy przeszkód formalnych. Trzeba jednak wiedzieć, że wysiłek włożony w odpowiednie zaplanowanie wszystkich etapów inwestycji opłaci się komfortem mieszkania w miejscu w 100 proc. przystosowanym do własnych potrzeb.

Chłodna analiza

Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu...

Zanim podejmie się decyzję o zakupie działki i budowie domu, powinno się dokładnie przemyśleć, czy jesteśmy przygotowani na tak dużą inwestycję i jak ją sfinansujemy. W praktyce okazuje się, że większość inwestorów płaci za budowę więcej, niż początkowo zakłada, dlatego warto przygotować dodatkowe fundusze, które pokryją wszystkie, nieujęte w kosztorysie wydatki. To o czym łatwo zapomnieć to m.in. opłaty związane z formalnościami, a także późniejsze zagospodarowanie ogrodu wokół domu. Wstępny kosztorys można łatwo sporządzić przy pomocy internetowych kalkulatorów lub przeglądając gotowe projekty domów, w których ujęty jest szacunkowy koszt budowy. Należy jednak pamiętać, że im wyższy standard nieruchomości i wykończenia wybierzemy, tym więcej trzeba będzie zapłacić. Energooszczędne rozwiązania i materiały budowlane, nowoczesne wyposażenie czy ekskluzywne elementy wykończeniowe to zaledwie kilka z przykładów większych wydatków. Ponadto trzeba być gotowym na długie miesiące nadzorowania prac, ponieważ cały proces inwestycyjny trwa średnio 22 miesiące (za Oferteo.pl). Gdy już przebrniemy przez analizę możliwości finansowych, można przejść do wyboru odpowiedniej działki.

Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

Wybierając lokalizację dla przyszłego domu, warto brać pod uwagę wiele kwestii. Ważna jest nie tylko okolica oraz otoczenie, ale także plany, które dotyczą zarówno samego gruntu, jak i jego najbliższego sąsiedztwa. Nawet piękne położenie działki nie zrekompensuje niedogodności w postaci np. mieszkania obok magazynu budowlanego czy hałaśliwych punktów usługowych. By uzyskać informacje na temat samej działki i jej otoczenia, należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub indywidualnie wydane warunki zabudowy dla konkretnej działki. Dokumenty te powinny być dostępne w urzędzie gminy lub nawet na jej stronie www dla każdego zainteresowanego. Można uzyskać z nich ważne informacje np. dotyczące możliwej powierzchni budynku, kształtu bryły czy linii zabudowy. Tego etapu lepiej nie pomijać, ponieważ w najgorszym wypadku na działce nie będzie można niczego wybudować.

 

Działka uzbrojona czy nie?

Kolejny ważny aspekt dotyczący zakupu działki to jej uzbrojenia, czyli przyłączenie do miejskiej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i gazowej. Działki bez uzbrojeń są tańsze, jednak ich zakup wiąże się z koniecznością doprowadzenia mediów i spełnieniem wszystkich formalności we własnym zakresie. Ostatnim krokiem przed zakupem gruntu jest jeszcze sprawdzenie jego stanu prawnego. Najważniejsze informacje można znaleźć w księdze wieczystej i dotyczą one np. obciążenia hipoteką czy służebnością.

Projekt domu – jaki wybrać?

Jak wybrać projekt domu?

Mając działkę, nie można jednak przejść do budowy bez odpowiedniego projektu architektonicznego. Wybierając najlepszy, warto jednocześnie rozpocząć poszukiwania ekipy budowlanej, jeśli nie chcemy wznosić domu systemem gospodarczym. Najlepsi fachowcy mają zwykle napięty grafik, a sprawdzenie opinii na ich temat również zabiera czas. Chcąc wybudować dom marzeń, mamy dwie opcje do wyboru. Możemy zainwestować w indywidualny projekt, który będzie w 100 proc. dopasowany do naszych potrzeb lub wybrać jeden spośród setek gotowych propozycji.

Wymogi formalne

Niezależnie od wybranej opcji trzeba pamiętać, że budynek, który powstanie na działce, musi spełniać wszystkie warunki prawne oraz techniczne. W związku z tym m.in. bryła musi znaleźć się w minimalnej odległości od granicy działki, która wynosi 4 metry, lub 3 metry, jeśli ściana pozbawiona jest okien i otworów. Niezależnie od rodzaju projektu, który wybierzemy, architekt budowlany będzie musiał zaadaptować go do konkretnej działki. Polega to na przystosowaniu projektu do własnych potrzeb, ale także warunków zabudowy działki i wykonanie projektu zagospodarowania terenu, w którym znajdzie się np. usytuowanie budynku względem stron świata, dojazdów czy instalacji. Na koniec niezbędne jest także spełnienie wszystkich formalności w postaci zebrania wymaganych dokumentów, zezwoleń i dokonanie zgłoszeń, które umożliwią rozpoczęcie prac budowlanych.

Budowa – czas start!

Budowę czas zacząć...

Ekipa budowlana zaczyna budowę od przygotowania terenu. Prace podzielone są na etapy i dotyczą m.in. wytyczenia geodezyjnego obiektów na terenie, wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej czy zagospodarowania terenu pod budowę. Kierownik budowy wcześniej zajmie się umieszczeniem na działce od strony drogi dojazdowej tablicy informacyjnej, na której znajdą się podstawowe informacje dotyczące inwestycji. Kolejne etapy dotyczą wykonania fundamentów i doprowadzenia budynku do stanu surowego. W ostatnich fazach inwestycji dom jest w stanie deweloperskim, a na końcu wykończeniowym. W ten właśnie sposób przebiega inwestycja życia i powstaje nowy dom jednorodzinny. 

Podsumowanie

Budowa domu to bardzo poważna, a także kosztowna inwestycja. Przed jej rozpoczęciem należy, więc dokładnie przeanalizować koszty i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ prace mogą potrwać ok. 2 lat. Po drodze niezbędne będzie wybranie działki, ekipy budowlanej i dopilnowanie szeregu ważnych formalności. Efektem starań, wysiłku i wydatków może być jednak powstanie wymarzonej i spokojnej przystani na lata.

Artykuły powiązane

Budowa domu czy kupno mieszkania?

W nowym roku wiele osób zacznie zastanawiać się nad budową domu lub zakupem mieszkania. Jak wynika z „Raportu o budowie domów w Polsce” z 2016 r. serwisu Oferteo - nieruchomo...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.