Brak ofert w schowku do porównania.

Podatki 2018 - ryczałt od przychodów z najmu z nowym limitem?

Z początkiem 2018 roku zmieniły się zasady rozliczania przychodów z najmu prywatnego dla najlepiej zarabiających właścicieli nieruchomości. Nowością jest wprowadzony limit 100 tys. zł przychodów dla stawki ryczałtu 8,5 proc. Inwestorzy osiągający większe zarobki zapłacą bowiem więcej, bo 12,5 proc. Nowe regulacje będą dotyczyły przede wszystkim osób, które posiadają przynajmniej kilka lokali na wynajem.

Zmiany w podatkach od najmu od 2018 r.

Zmiany w podatkach od najmu

O planowanych zmianach w naliczaniu podatku dochodowego i dostosowaniu ryczałtu do wysokości przychodów z najmu prywatnego mówiło się już w połowie 2017 r. Zmiany ostatecznie zostały wprowadzone i obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Osoby fizyczne, które osiągają przychody z najmu prywatnego są rozliczane według skali podatkowej stawką 18 proc. lub 32 proc. w zależności od uzyskiwanych przychodów. Tacy podatnicy najczęściej jednak korzystają z możliwości rozliczania się ryczałtem, którego stawka do tej pory była stała i wynosiła 8,5 proc. Obecnie inwestorzy najlepiej zarabiający na najmie zapłacą jednak więcej.

Najważniejsze zmiany w opodatkowaniu przychodów z najmu

Najważniejsze zmiany

Nowością jest wprowadzenie limitu przychodów na poziomie 100 tys. zł rocznie. Powyżej tej kwoty właściciel wynajmowanych lokali zapłaci 12,5 proc. ryczałtu. W przypadku małżonków, którzy posiadają wspólnotę majątkową, limit ten dotyczy obojga z nich. Zmiany dotyczą dochodów pochodzących z najmu, dzierżawy, podzierżawy lub umów o podobnym charakterze, które uzyskują osoby fizyczne poza działalnością gospodarczą.

 

Kogo będą dotyczyły zmiany?

Celem wprowadzonych zmian ma być ograniczenie stosowania stawki ryczałtu w wysokości 8,5 proc. przez właścicieli nieruchomości, dla których najem nie stanowi formy dodatkowych przychodów. W praktyce osoby, które z tytułu np. najmu lub dzierżawy uzyskują średnie przychody wyższe niż ok. 8 tys. zł miesięcznie, będą płaciły wyższą stawkę ryczałtu. Dotyczy to najczęściej inwestorów, którzy wynajmują kilka nieruchomości.

Najem prywatny czy działalność gospodarcza

Najem prywatny a działalność gospodarcza

W sytuacji, gdy właściciel czerpie dochody z przeznaczonych na wynajem kilku lokali, powinien rozważyć założenie działalności gospodarczej. Fiskus może bowiem podważyć zasadność zastosowania rozliczenia ryczałtem z uwagi na wysokość przychodów lub liczbę wynajmowanych nieruchomości. Jeśli działalność prowadzona jest w sposób ciągły, zorganizowany, a także w celu osiągnięcia dochodów nie może być mowy o najmie prywatnym, a o prowadzeniu działalności gospodarczej. Organ podatkowy nie określa jednak limitu osiąganych dochodów czy liczby mieszkań, które kwalifikują właściciela jako przedsiębiorcę. Warto jednak wziąć pod uwagę założenie działalności, jeśli najem wiąże się z ponoszeniem stałych kosztów np. na remonty lub utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie. Jako przedsiębiorca, właściciel może bowiem odliczyć koszty prowadzonej działalności od podatku.

Podsumowanie

Od 1 stycznia 2018 r. podatkowy ryczałt za przychody uzyskiwane z najmu prywatnego obowiązuje do wysokości rocznych przychodów w wysokości 100 tys. zł. Powyżej tej kwoty osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, zapłacą wyższą stawkę ryczałtu (12,5 proc.). Zmiany będą, więc dotyczyły przede wszystkim tych osób, które czerpią dochody z wynajmowania kilku lokali.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.