Brak ofert w schowku do porównania.

Kiedy zapłacimy PIT od sprzedaży mieszkania?

Warto wiedzieć, że transakcja sprzedaży nieruchomości jest opodatkowana i należy zgłosić ją do urzędu skarbowego. Podatku PIT nie trzeba jednak płacić w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest przeznaczenie uzyskanych ze sprzedaży środków na własne cele mieszkaniowe.

Podatek PIT a sprzedaż nieruchomości

Sprzedane i co dalej?

Jeśli podatnik uzyskał dochód z odpłatnego zbycia, w tym sprzedaży mieszkania lub domu jest zobowiązany do opłacenia podatku od osób fizycznych (PIT) w wysokości 19 proc. Podatku można jednak uniknąć, jeśli nieruchomość została sprzedana po upływie pięciu lat od zakupu. Przy czy okres pięcioletni liczy się od następnego roku, po roku, w którym nastąpił zakup nieruchomości. Przykładowo: zakup mieszkania nastąpił w dniu 25 maja 2017 roku to mieszkanie bez płacenia podatku możemy sprzedać po zakończeniu roku 2022.

Inny wyjątek stanowi przeznaczenie środków ze sprzedaży na pokrycie własnych celów mieszkaniowych, w ciągu 2 lat od sprzedaży nieruchomości. Co to oznacza w praktyce? Ulga przysługuje sprzedającemu nie tylko wtedy, gdy kupuje on mieszkanie lub dom ze środków ze sprzedaży poprzedniego lokum, ale także w przypadku m.in.: nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabycie gruntu, a także remontu, rozbudowy czy adaptacji budynku na cele mieszkalne.

 

Cele mieszkaniowe to nie lokal pod wynajem

Warto jednak wiedzieć, że ulga nie przysługuje podatnikowi, który za pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania kupi nieruchomość pod wynajem. Według Ministerstwa Finansów sprzedawca nie realizuje w ten sposób celów mieszkaniowych, a zarobkowe. Będzie bowiem osiągał przychody z najmu kupionego lokalu.

Podatek PIT od sprzedaży mieszkania

Podatek PIT od sprzedaży mieszkania

Sprzedawca, który nie spełnia warunków ulgi, powinien, więc uregulować podatek od transakcji sprzedaży nieruchomości w wysokości 19 proc. od dochodu. Oznacza to, że przychód może zostać pomniejszony o koszty np. prowizji pośrednika nieruchomości czy formalności u notariusza. Na rozliczenie podatku sprzedawca ma dwa lata.

Podsumowanie

Właściciel, który sprzedaje mieszkanie lub dom, nie musi regulować podatku PIT, jeśli zbył nieruchomość po pięciu latach podatkowych od zakupu lub przeznaczy środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od sprzedaży nieruchomości. W praktyce dotyczy to nie tylko zakupu nowego lokalu, ale także np. jego remontu.

Artykuły powiązane

Podatek od przychodów z najmu

Będąc właścicielem mieszkania na wynajem jesteśmy zobowiązani odprowadzać podatek od przychodów z najmu. Warto przypomnieć, że do 20 stycznia powinniśmy zadeklarować w Urzędzie Skarbowym w jaki...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.