Brak ofert w schowku do porównania.

Jak sprzedać odziedziczone mieszkanie bez podatku PIT?

Spadkobiercy, którzy zamierzają sprzedać odziedziczoną nieruchomość, powinni poznać zasady rozliczania się z fiskusem. Co do zasady, uzyskany ze sprzedaży mieszkania przychód podlega bowiem opodatkowaniu. Choć obowiązek ten ustaje po upływie pięciu lat od nabycia praw do lokalu, to jednak łatwo o pomyłkę w datach.

Mieszkanie w spadku i jego sprzedaż bez podatku

Mieszkanie w spadku i jego sprzedaż bez podatku

Właściciel, który chce sprzedać mieszkanie lub dom bez opłacania podatku PIT, może zbyć nieruchomość po upływie pięciu lat, które liczy się od końca roku jej nabycia lub wybudowania. Niewłaściwe naliczenie terminu zdarza się jednak często i wprowadza podatników w błąd. W przypadku spadkobierców nie wystarczy bowiem, że w określonym terminie przejmą oni lokal. Według prawa liczy się data formalnego przekazanie praw własności do nieruchomości.

 

Liczy się data podpisania aktu notarialnego

Liczy się data podpisania aktu notarialnego

Chcąc uniknąć podatku, spadkobierca powinien, więc poczekać ze sprzedażą pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło podpisanie aktu notarialnego stwierdzającego nabycie nieruchomości, by nie musieć rozliczać się z fiskusem. Formalnie nie liczy się, więc data wprowadzenia do nieruchomości, a przeniesienia własności do niej. Pomyłka w datach może skutkować naliczeniem przez organ podatkowy 19 proc. podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości, których wartości bywają znaczne. Ulga od podatku obowiązuje także wtedy, jeśli środki ze sprzedaży mieszkania lub domu zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. W tym wypadku jednak nie zalicza się zakupu nieruchomości pod wynajem dla celów inwestycyjnych.

Podsumowanie

Osoby, które chcą sprzedać odziedziczoną nieruchomość, powinny dobrze zorientować się w sytuacji prawnej. Mała pomyłka w kwestiach formalnych i naliczaniu dat może skutkować koniecznością uregulowania podatku w wysokości 19 proc. od przychodu ze sprzedaży mieszkania lub domu. By skorzystać z ulgi, spadkobierca powinien bowiem odczekać pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło przeniesienie praw do nieruchomości, zanim zdecyduje się na sprzedaż.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.