Brak ofert w schowku do porównania.

Kto może dochodzić zachowku?

Po śmierci zmarłego jego rodzina może dochodzić części spadku, nawet jeśli nie została ujęta w testamencie. Dotyczy to małżonków, dzieci, wnuków i rodziców, którzy powinni dziedziczyć, ale z różnych względów spadkodawca postawił przekazać swój majątek komuś innemu. Z prawa do zachowku mogą skorzystać jednak tylko najbliżsi i nie we wszystkich sytuacjach. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić.

Komu należy się zachowek?

Kto może dochodzić zachowku?

Kwestię osób, które mogą ubiegać się o zachowek po zmarłym, regulują przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z obowiązującym prawem są to zstępni, czyli dzieci zmarłego, wnuki lub prawnuki, a także małżonkowie. Rodzice spadkodawcy mogą być powołani do spadku wyłącznie z ustawy. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności do zachowku uprawnione są dzieci spadkodawcy i jego małżonek. W przypadku wcześniejszej śmierci dzieci spadkodawcy lub odrzucenia przez nie spadku zachowek przysługuje ich wnukom i prawnukom. Gdy dziedziczyć chcą dzieci spadkodawcy, nie mogą już ubiegać się o to jego rodzice. Takiego prawa nie posiada rodzeństwo bez względu na sytuację.

Kiedy można starać się o zachowek?

Najbliższa rodzina zmarłego może starać się o przyznanie zachowku w sytuacji, gdy nie otrzymała należnej części spadku na skutek dziedziczenia, nie została ujęta w testamencie lub nie dostała darowizny za życia spadkodawcy. Ponadto uprawniony może także domagać się zachowku, jeśli nie odziedziczył całego należnego mu spadku. Warto wiedzieć, że zachowek może stanowić jedynie wartość pieniężną. Nie ma bowiem prawnej możliwość ubiegania się o wydanie jakichkolwiek rzeczy np. biżuterii, kosztowności, dzieł sztuki, nawet jeśli są one zaliczane jako składnik spadku.

 

Jak duży jest zachowek?

Wartość zachowku zależy od wielkości części majątku, którą osoba powinna otrzymać w drodze dziedziczenia ustawowego. Najczęściej wynosi on połowę tej wartości, ale w przypadku dzieci do 18 roku życia lub trwałej niezdolności możliwe jest uzyskanie 2/3 tego, co powinno zostać odziedziczone. Bardzo ważne jest, więc prawidłowe określenie wartości całego majątku spadkodawcy, od którego wyliczony jest zachowek.

Kto nie może ubiegać się o zachowek?

Kiedy mamy prawo do zachowku?

Prawo przewiduje także sytuacje, w których uprawnione osoby tracą prawo do zachowku. Dotyczy to spadkobierców, którzy zostali wydziedziczeni w testamencie, osoby sądownie uznane za niegodne oraz te, które zrzekły się dziedziczenia lub odrzuciły spadek. Wyłączeni z tego prawa mogą zostać także małżonkowie, którzy byli ze zmarłym w separacji lub przeciw, którym spadkodawca wystąpił przed śmiercią z uzasadnionym wnioskiem o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy współmałżonka.

Podsumowanie

O zachowek mogą starać się tylko najbliższa rodzina zmarłego, czyli w pierwszej kolejności dzieci, wnuki, prawnuki i małżonek, a następnie rodzice. W niektórych przypadkach mogą oni jednak stracić takie prawo np. w przypadku wydziedziczenia w testamencie.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.