Brak ofert w schowku do porównania.

Podatki od nieruchomości w 2018 r. Co warto wiedzieć?

Każdy właściciel lokalu mieszkalnego, budynku lub działki ma obowiązek regulowania podatku od nieruchomości. W tym roku podatnicy powinni przygotować się na to, że zapłacą więcej niż w ubiegłych latach. Wzrosły bowiem stawki opłat lokalnych i podatków od nieruchomości o średnio 1,9 proc. Prezes GUS poinformował 12 lipca 2017 roku, że inflacja w I półroczu 2017 r. w stosunku do I półrocza 2016 r. wyniosła 1,9 proc. i jest to jednocześnie wskaźnik, o który waloryzowane są stawki maksymalne podatku od nieruchomości. Ostateczna decyzja o podwyżkach zależy jednak od gmin.

Podatki od nieruchomości 2018

Kto ma obowiązek opłaty podatku od nieruchomości?

Przepisy dotyczące podatku od nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z zapisami przepisów płatnikami są osoby fizyczne i prawem, a także organizacje, które posiadają nieruchomości, obiekty budowlane lub są użytkownikami wieczystymi gruntów. Podatek dotyczy także budynków i obiektów budowlanych, a także ich części, które są własnością Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego.

 

Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości?

Terminy płatności podatku od nieruchomości

Opłaty powinno uiszczać się w ściśle określonym terminie. Podatek od nieruchomości płatny jest jednorazowo, gdy jego kwota nie przekracza 100 zł. W przypadku wyższych kwot i osób fizycznych możliwe są płatności w czterech ratach do 15 dnia miesiąca w marcu, maju, wrześniu i listopadzie podczas roku podatkowego. Firmy i jednostki terytorialne powinny uiszczać opłatę jednorazowo lub rozłożoną na raty do 15 dnia każdego miesiąca z wyjątkiem stycznia. Warto, więc dowiedzieć się, ile trzeba będzie zapłacić już na początku 2018 r.

Stawki podatku od nieruchomości w 2018 r

Ile podatku od nieruchomości zapłacimy w 2018 roku?

Wysokość podatku od nieruchomości zależy m.in. do decyzji Ministra Finansów w sprawie górnych stawek podatków i opłat lokalnych. W tym roku górna granica jest wyższa niż jeszcze w 2016 r. za sprawą rosnącej inflacji. Według GUS w pierwszej połowie 2017 r. ceny wzrosły bowiem o 1,9 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2016 r. To czy ostatecznie podatników czekają podwyżki, zależy jednak od decyzji samorządów i ich uchwał o nowych stawkach. W 2018 r. podatek od nieruchomości mieszkalnych może wzrosnąć maksymalnie do 0,76 zł od 1 m kw. powierzchni, czyli po zaokrągleniu o 1 gr. W przypadku podatków od budynków lub ich części, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, opłata wyniesie 23,10 zł od 1 m kw, czyli 44 gr więcej niż dotychczas.

Podsumowanie

Zbliża się termin opłacenia podatku od nieruchomości. W tym roku po raz pierwszy od 2 lat podatników czeka większy wydatek. Stawki mogą wzrosnąć średnio o 1,9 proc, a przyczyną podwyżek jest rosnąca inflacja.

Artykuły powiązane

Podatek od przychodów z najmu

Będąc właścicielem mieszkania na wynajem jesteśmy zobowiązani odprowadzać podatek od przychodów z najmu. Warto przypomnieć, że do 20 stycznia powinniśmy zadeklarować w Urzędzie Skarbowym w jaki...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.