Brak ofert w schowku do porównania.

Przeniesienie na siebie pozwolenia na budowę

Dla wielu inwestorów zakup działki z pozwoleniem na budowę może być korzystny. Warto jednak wiedzieć, że by rozpocząć lub kontynuować na takiej posesji roboty budowlane, należy najpierw zająć się formalnościami i przenieść na siebie uprawnienia. W przeciwnym razie inwestycja będzie nielegalna, co może nawet skutkować koniecznością rozbiórki budynku.

Budowa domu tylko z pozwoleniem

Budowa domu tylko z pozwoleniem

By rozpocząć budowę domu, należy wcześniej uzyskać pozwolenie na podstawie stosownego wniosku i przedstawionych dokumentów. Zdarza się jednak tak, że w trakcie robót zmienia się inwestor i np. dochodzi do sprzedaży działki z rozpoczętą budową. Warto wiedzieć, że nowy właściciel gruntu może kontynuować prace, jednak nie będzie miał do tego uprawnień na podstawie poprzednio wydanego pozwolenia. Zgodnie z prawem budowlanym ma on obowiązek przeniesienia na siebie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, nawet jeśli będzie działał według wcześniej przedstawionego projektu.

Kiedy można przenieść na siebie pozwolenie na budowę?

Nie na każdej działce, której poprzedni właściciel uzyskał zgodę na budowę, można jednak rozpocząć lub wznowić inwestycję na podstawie wydanego wcześniej pozwolenia. Dzieje się tak, gdy upłynęło zbyt dużo czasu od przerwania robót lub w ogóle nie rozpoczęto ich w odpowiednim czasie. By prace budowlane mogły być kontynuowane przez nowego inwestora, nie może bowiem upłynąć okres 3 lat od momentu ich przerwania. W przypadku działek, na których nie rozpoczęto budowy, przeniesienie pozwolenia na budowę jest możliwe w ciągu 3 lat.

 

Niezbędne formalności

Niezbędne formalności

By przenieść na siebie pozwolenie, trzeba także spełnić kilka warunków. Inwestor musi bowiem zobowiązać się do przyjęcia wszystkich ustaleń zawartych w poprzednio wydanej decyzji, a także przedstawić wniosek i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dopiero po dopełnieniu formalności odpowiedni organ wydaje decyzję o pozwoleniu na prowadzenie robót budowlanych przez nowego inwestora.

Wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę

Sprawę można załatwić w urzędzie Powiatowego lub Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego lub wysłać dokumenty pocztą. We wniosku należy zawrzeć dane poprzedniego, a także obecnego inwestora oraz informacje o poprzednio wydanej decyzji. Razem z wnioskiem inwestor składa także załączniki m.in. w postaci oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i zgody na przejęcie wszystkich warunków poprzednio wydanej decyzji, a także zgody poprzedniego inwestora na przeniesienie pozwolenia. By urząd przeanalizował wniosek i wydał decyzję, wcześniej trzeba także uregulować opłatę skarbową. W czasie postępowania urzędnik przede wszystkim sprawdza kompletność wniosku i przedstawionych dokumentów. Nie sprawdza on natomiast projektu budowlanego, bo sprawa dotyczy jedynie przeniesienia pozwolenia na budowę. Na decyzję właściwego organu trzeba czekać do miesiąca, choć zdarza się, że sprawa przedłuża się do dwóch miesięcy.

Podsumowanie

By przenieść na siebie pozwolenie na budowę, należy spełnić kilka warunków i dopełnić formalności w urzędzie. Dopiero po wydaniu zgody na przeniesienie pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, inwestor może zgodnie z prawem rozpocząć lub kontynuować budowę domu. W przeciwnym razie mamy do czynienia z samowolą budowlaną, nawet gdy nowy właściciel kontynuuje poprzednią budowę według projektu.

Artykuły powiązane

Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa domu uważana jest za inwestycję życia i spełnienie marzeń. Warto dobrze się do niej przygotować, by uniknąć rozczarowań, stresu i nieprzyjemnych niespodzianek np. w postaci zbyt dużych koszt&oa...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.