Brak ofert w schowku do porównania.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wpłynie na podaż mieszkań?

Ostatnie lata były dla rynku mieszkaniowego rekordowe. Jak podaje REAS, w 2017 r. w sześciu największych miastach Polski osiągnięto sprzedaż na poziomie ponad 72 tys. nieruchomości, a podaż wyniosła 67, 3 tys. lokali. Jeśli jednak w życie wejdą ograniczenia dotyczące budowania na działce „bez sąsiada”, branżę czeka spowolnienie, a jak prognozują eksperci, nawet o połowę może zmniejszyć się liczba nowych inwestycji.

Nowe zasady planowania przestrzennego

Nowe zasady planowania przestrzennego

Obecnie obowiązujące prawo dopuszcza uzyskanie przez inwestorów tzw. wuzetki, czyli decyzji o warunkach zabudowy, jeśli działka nie została objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Taka decyzja przyznawana jest nawet wtedy, gdy grunt nie graniczy z innymi zabudowaniami. To ma jednak zmienić się po wejściu w życie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Projekt w założeniu ma powstrzymać „rozlewanie się” miast na ich obrzeża. W praktyce jednak przewiduje on wiele ograniczeń dotyczących sąsiedztwa i lokalizacji inwestycji. Zgodnie z nowymi zasadami decyzja o warunkach zabudowy będzie bowiem przyznawana tylko wtedy, gdy działka będzie graniczyła bezpośrednio z wybudowanymi nieruchomościami. Budowa będzie, więc niemożliwa na gruntach poza granicami miast na obszarach, które jeszcze nie są zabudowane, a dotychczas były atrakcyjne dla deweloperów.

 

Jeszcze więcej ograniczeń

Projekt nowelizacji ustawy zakłada jeszcze więcej restrykcji. Jednym z nich jest wydłużenie terminu zawieszenia przez gminę postępowania dotyczącego warunków zabudowy z 9 do 18 miesięcy. Co więcej, wydane wcześniej decyzje stracą ważność po trzech latach, a obecnie są wydawane bezterminowo. Zlikwidowane mają zostać także etapowe pozwolenia na budowę, które dotychczas umożliwiały realizację projektów rozległych osiedli w podziale na etapy. W ten sposób deweloperzy dzielili największe koszty na lata. Jeśli ta możliwość zostanie ograniczona, część inwestorów może całkowicie zrezygnować z rozpoczęcia największych inwestycji.

Mniej domów i mieszkań

Więcej ograniczeń w panowaniu i zagospodarowaniu

Przedstawiciele branży deweloperskiej alarmują, że wspomniane obostrzenia wpłyną na zmniejszenie liczby inwestycji, zarówno realizowanych przez osoby prywatne, które będą chciały wybudować dom jednorodzinny, jak i deweloperów budujących osiedla mieszkaniowe. W efekcie całą branżę czeka spowolnienie.

Podsumowanie

Deweloperzy alarmują, że zapowiadane zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wpłyną negatywnie na podaż mieszkań, a także spowolnienie w branży mieszkaniowej. Głównym powodem ma być ograniczenie realizacji inwestycji na działkach „bez sąsiada”, które najczęściej występują na atrakcyjnych terenach obrzeży miast.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.