Brak ofert w schowku do porównania.

Antresola w mieszkaniu – jak zyskać dodatkową przestrzeń?

Antresola kojarzy się z wysokimi wnętrzami w loftach lub kamienicach. Okazuje się jednak, że można zaaranżować ją także w standardowym wnętrzu, gdzie sprawdzi się jako mała sypialnia. To jednak nie jedyne z zastosowań. Antresola może być także pokojem dziecięcym, bawialnią, salonem czy nawet biblioteką. Warto wiedzieć, jak wygospodarować kilka metrów dodatkowej przestrzeni nawet w niewielkim mieszkaniu.

Kiedy można zaaranżować antresolę?

 Kiedy można zaaranżować antresolę?

By antresola mogła spełniać rolę standardowego pomieszczenia, w którym będzie można swobodnie się wyprostować, powinna być wysoka na co najmniej 200 cm. W takim wypadku poniżej antresoli trzeba zachować wysokość 200-230 cm, co łącznie daje nawet 420 cm. Oznacza to, że takie rozwiązanie zarezerwowane jest wyłącznie do bardzo wysokich mieszkań. W przypadku pomieszczeń mających 340-350 cm można pokusić się o konstrukcję antresoli, w której będzie można usiąść. Wtedy do sufitu pozostanie ok 120 cm. Z kolei, minimalna wysokość pokoju, która umożliwia zaaranżowanie antresoli np. z funkcją spania czy przechowywania to 260 cm. Trzeba jednak pamiętać, że poniżej dodatkowego „półpiętra” nie będzie można się wyprostować. Takie miejsce można jednak wykorzystać np. na schowki, półki lub siedziska. Przed rozpoczęciem prac, warto jednak skonsultować się z doświadczonym wykonawcą, ponieważ niekiedy przeszkodą w wykonaniu antresoli, może być zbyt mała wytrzymałość stropu.

 

Wygoda korzystania z antresoli

By użytkowanie antresoli było komfortowe, należy zwrócić uwagę zarówno na jej wysokość, jak i schody. W niektórych mieszkaniach możliwe jest zastosowanie wygodnych schodów kręconych. Niezależnie od wykorzystanego modelu schody nie powinny być zbyt strome i najlepiej, by były wyposażone w poręcz. Wyjątek stanowi antresola sypialniana, do której z powodzeniem może prowadzić pionowa drabinka, jak w przypadku łóżek piętrowych.

Jak zaaranżować antresolę?

 Aranżacja antresoli

Pomysły na aranżację antresoli są nieograniczone. To, jakie wnętrze w niej urządzimy, zależy od dostępnej powierzchni i wysokości mieszkania. Niekiedy antresola może stanowić półpiętro, na którym mieści się sypialnia i łazienka. Często spotykanym rozwiązaniem jest także domowe biuro z miejscem do przechowywania. To jednak nie koniec możliwości, warto wykorzystać dodatkową przestrzeń do wydzielenia wnętrza np. na bibliotekę z wygodną sofą i fotelami, salon, pokój dziecięcy lub bawialnię, gdzie umieścimy zabawki i atrakcje dla pociech. Urządzając antresolę, warto zwrócić uwagę na oświetlenie, tak by nie było w niej ciemno. Najlepszy efekt można uzyskać wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się małe okno, dające dostęp do światła dziennego.

Podsumowanie

Antresola do doskonały sposób na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeń w mieszkaniu. Nie zawsze jednak jest ona możliwa do zaaranżowania. Przeszkodą może być np. zbyt niskie pomieszczenie lub niewystarczająca wytrzymałość stropu. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednim miejscem, warto wykorzystać je np. na sypialnię, domowe biuro czy pokój dziecięcy.

Artykuły powiązane

Dla kogo mieszkanie dwupoziomowe?

Apartamenty dwupoziomowe stanowią zaledwie kilka procent rynku nieruchomości, ale cieszą się zainteresowaniem wymagających nabywców. Do największych zalet mieszkania z antresolą lub piętrem m...

Mieszkanie na poddaszu

Skosy, jasne przestrzenie, unikalna cegła na ścianach i specyficzne wymogi aranżacyjne sprawiają, że nie ma dwóch identycznych mieszkań na poddaszu. To, co jednych przyciąga, dla innych może by...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.