Brak ofert w schowku do porównania.

Do czego jest nam potrzebna historia kredytowa?

Pozytywna historia kredytowa przydaje się szczególnie wtedy, gdy ubiegamy się o kredyt na mieszkanie. Jeśli wcześniej spłacaliśmy zaciągnięte pożyczki w terminie, zyskujemy w oczach banku i stajemy się bardziej wiarygodnym klientem. W gorszej sytuacji są osoby, które kiedykolwiek spóźniły się z ratami. W efekcie bank może nawet odmówić udzielenia finansowania lub obarczyć klienta dodatkowymi kosztami.

Wszystkie pożyczki pracują na historię kredytową

Co pracuje na historię kredytową?

Warto wiedzieć, że każda zaciągnięta w przeszłości pożyczka pozostawia po sobie ślad w postaci danych gromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Co ciekawe, dotyczy to także poręczonych kredytów, rat za sprzęt i meble, czy nawet spłaty zadłużenia karty kredytowej. Jeśli wszystkie należności były regulowane w terminie, powstaje pozytywna historia kredytowa.

 

Plus dla zdolności kredytowej

Plus dla zdolności kredytowej

Analiza historii kredytowej jest przeprowadzana przez bank lub inną instytucję współpracującą z BIK, gdy klienta ubiega się o produkt kredytowy. W ten sposób szacowane jest ryzyko udzielenia finansowania. Klient, który regulował swoje zobowiązania w terminie, staje się bardziej wiarygodnym w oczach banku. Historia kredytowa stanowi, więc ważną część dla oceny zdolności kredytowej, na którą składają się także m.in. bieżące obciążenia, a także wysokość zarobków. Według analityków historia kredytowa nie zawsze zapewni nam lepsze warunki kredytu np. w postaci niższej marży. Informacje zebrane przez BIK mogą jednak zaważyć o decyzji banku w sprawie przyznania finansowania np. gdy jesteśmy na granicy dopuszczalnej zdolności kredytowej.

Uważaj na spóźnienia

Informacje o spłaconych kredytach są przechowywane w BIK, jeśli wyrazimy na to zgodę np. podczas zawierania umowy o pożyczkę. Co ważne, zgodę można także odwołać w każdej chwili. To nie obowiązuje jednak w sytuacji, gdy zobowiązania nie było regulowane terminowo. BIK odnotuje każde spóźnienie, gdy przekroczyło ono 60 dni i minęło 30 dni od momentu poinformowania o zaleganiu ze spłatą. W takiej sytuacji dane o nieterminowej spłacie zostaną przechowane przez BIK przez 5 lat. Oznacza to, że w tym czasie przyznanie kredytu hipotecznego może być utrudnione lub będzie wiązało się z wyższymi kosztami.

Podsumowanie

Historia kredytowa wpływa na ocenę wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli spłacał on swoje poprzednie zobowiązania w terminie, rosną jego szanse na przyznanie finansowania. Z kolei, gdy wcześniejsze pożyczki nie były regulowane terminowo, istnieje ryzyko, że instytucja finansowa odmówi przyznania kredytu lub doliczy np. wyższą marżę.

Artykuły powiązane

Czy hipoteka związuje ręce?

Jako jedną z wad zakupu mieszkania na kredyt wymienia się niekiedy obciążenie nieruchomości hipoteką. Wśród nabywców można się spotkać z opinią, że hipoteka uwiąże nas na długie lata w t...

Zakup mieszkania na kredyt

Mimo iż na rynku mieszkaniowym coraz więcej transakcji zawieranych jest za gotówkę, to wciąż wielu Polaków może sfinansować zakup nieruchomości jedynie przy pomocy kredytu hipotecznego....

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.