Brak ofert w schowku do porównania.

Najem na doby – na czym polega i czy się opłaca?

Według Knight Frank światowy rynek krótkoterminowego najmu liczy już 750 tys. mieszkań i apartamentów. W Polsce ten segment rynku rozwija się szybko głównie w ośrodkach turystycznych i dużych miastach. Ma na to wpływ zarówno chęć inwestowania kapitału w nieruchomości, jak i ułatwione udostępnianie lokalu turystom, którzy wolą wynająć wygodne mieszkanie niż hotelowy pokój.

Wakacje nie tylko w hotelu

Najem na doby

Dziś, gdy podróżujemy po świecie, nie jesteśmy już ograniczeni do pobytu w hotelach. Możemy bowiem swobodnie wyszukiwać oferty najmu mieszkań na doby, które udostępniane są przez prywatnych właścicieli. Według raportu firmy Knight Frank tego rodzaju lokale mają często większą powierzchnię od pokoi hotelowych i umożliwiają korzystanie np. z kuchni. Co więcej, właściciele apartamentów oferują szereg usług, takich jak: sprzątanie, pranie czy wyżywienie, które podnoszą komfort pobytu. Dla wielu osób to sposób na tańsze i niestandardowe podróżowanie. Część turystów poszukuje także wyjątkowych i ciekawie zaaranżowanych wnętrz, a także możliwości bycia bliżej lokalnej społeczności. Taki rozwój turystyki okazał się bardzo korzystny dla inwestorów.

Czy najem krótkoterminowy się opłaca?

Czy najem krótkoterminowy się opłaca?

Trudno o szacunki mówiące o zyskach branży z najmu krótkoterminowego, ponieważ rynek wyprzedził legislację. Nie znajdziemy zatem uśrednionych cen za noclegi w aparthotelach czy mieszkaniach prywatnych udostępnianych na doby. Airbnb, czyli serwis, który pośredniczy między najemcami i turystami, szacuje, że średni potencjał za najem mieszkania przy 50 proc. obłożeniu w miesiącu w Warszawie wynosi 2356 zł, w Krakowie 2413 zł, a w Łodzi 1798 zł. Serwis zaznacza jednak, że ostateczny zysk zależy od kilku czynników, m.in. sezonu, cen u konkurencji itd. Obecnie co miesiąc oferty Airbnb w Polsce przegląda ok. 300 tys. internautów, ale w okresie letnim użytkowników jest kilkukrotnie więcej niż jesienią i zimą. Oznacza to, że taki wynajem może być szczególnie opłacalny nie tylko dla inwestorów, którzy dysponują lokalami w ośrodkach turystycznych, ale także wynajmują mieszkania w dużych aglomeracjach studentom, którzy w okresie letnim wracają do domów. Czas ten można z powodzeniem wykorzystać na najem krótkoterminowy. Trzeba się jednak liczyć z kilkoma kwestiami.

 

Najem na doby – o czym trzeba wiedzieć?

Najem krótkoterminowy

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy mieszkanie może konkurować z lokalnymi hotelami i hostelami oraz jak prezentują się stawki za usługi hotelowe. Największe szanse na rynkowy sukces mają bowiem lokale położone w atrakcyjnej lokalizacji. Wnętrza trzeba także odpowiednio przygotować, a także stworzyć ofertę, która przyciągnie klientów. Łatwiej znaleźć ich przez duże serwisy, takie jak: Booking, Airbnb czy Wimdu. Konieczne będzie także utworzenie regulaminu z warunkami najmu, a także umowy, którą należy zawrzeć z lokatorami. Jeśli nie będziemy korzystać z usług pośredników, musimy także określić sposób rezerwacji, a także przyjmowania zaliczki i wysokość kaucji za ewentualne zniszczenia. Trzeba także pamiętać o ubezpieczeniu, które będzie chroniło od ewentualnej odpowiedzialności za zniszczenia w mieszkaniu.

Podatek od najmu na doby

Choć najem krótkoterminowy wydaje się być opłacalną inwestycją, trzeba pamiętać o tym, że fiskus może zakwestionować rozliczanie przychodów od niego ryczałtem. Tego rodzaju najem jest bowiem traktowany jak prowadzenie działalności gospodarczej. Istnieje, więc kilka możliwości odprowadzenia należności np. przez podatek dochodowy od osób fizycznych dla usług związanych z zakwaterowaniem w wysokości 17 proc. Inna ewentualność to rozliczenie na zasadach ogólnych w zależności od dochodu (stawka 18 proc. lub 32 proc.) lub na zasadach podatku liniowego (w wysokości 19 proc).

Wyższe zyski – większa inwestycja

Na koniec należy pamiętać także o tym, że większe zyski będą wymagały od nas nakładów. By mieszkanie mogło konkurować z hostelami i hotelami, musi być atrakcyjne wizualnie, więc powinno być zawsze tak samo czyste, schludne i pozbawione usterek, które trzeba szybko usuwać. Przydatne są także pozytywne opinie lokatorów, więc nie można pozwolić sobie na błędy i zaniedbania, które bardzo szybko mogą sprawić, że nasza oferta przegra z innymi, które będą cieszyły się pozytywnymi opiniami.

Podsumowanie

Najem krótkoterminowy może być szczególnie opłacalny w miastach turystycznych, a także dużych, akademickich aglomeracjach. Mieszkanie, które stoi puste w czasie wakacji, może na siebie zarabiać, przynosząc duże zyski. Konieczne jest jednak zadbanie o formalności, właściwe rozliczenie z fiskusem i atrakcyjną ofertę, która będzie mogła konkurować z hotelami i hostelami w okolicy.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.