Brak ofert w schowku do porównania.

Mieszkanie w lofcie

Kojarzą się z wysokimi i przestronnymi apartamentami, zlokalizowanymi w zrewitalizowanych, pofabrycznych budynkach. Lofty bezsprzecznie mają swój surowy i unikalny charakter, jednak nie są to mieszkania przeznaczone dla każdego. Z uwagi na stosunkowo wysokie ceny nadal stanowią niewielki procent rynku.

Nowojorskie korzenie

Lofty - nowojorskie korzenie

Industrialne mieszkania od zawsze przyciągały artystów. Już w połowie XIX w. lokowała się w nich paryska bohema. Prawdziwy rozkwit mody na lofty nastąpił jednak znacznie później. Pierwsze pofabryczne wnętrza zaczęli wynajmować artyści na Manhattanie w Nowym Jorku w latach 50 i 60 XX w. Przyciągały ich niskie ceny czynszu, ale także surowe przestrzenie z dużymi przeszkleniami i wysokimi sufitami, które tworzyły doskonałe środowisko dla twórczej pracy. Jeszcze w latach 50. dzielnica SoHo, dziś uznawana za prestiżową, nie należała do atrakcyjnych. Było w niej brudno i niebezpiecznie. Swoje prace wystawiali tam jednak tacy artyści jak Andy Warhol, którzy skupiali wokół siebie elity. Lofty szybko stały się dla nich modnymi miejscami do mieszkania i dziś trudno wyobrazić sobie, że dawniej czynsz wynosił tam zaledwie 100 dol. rocznie. Obecnie bowiem wynajmowane są tam jedne z najdroższych apartamentów.

Modne i surowe wnętrza nie dla każdego

Modne i surowe wnętrza nie dla każdego

Dziś w loftach powstają luksusowe apartamenty o dużych powierzchniach. Przestrzeń mieszkania w lofcie może przekraczać nawet 120 mkw., przy czym rzadko wydzielane są w nich więcej niż 2 pokoje. Zaadaptowanie pofabrycznych wnętrz wiąże się także z wysokimi kosztami wykończenia. Ma na to wpływ nie tylko duża powierzchnia, ale także nietypowa wysokość, sięgająca nawet 4 m, a także używane do wykończenia materiały, takie jak: kamień, stal, szkło i beton. Charakterystyczna loftowa aranżacja powinna nawiązywać do surowości i oryginalnych elementów pofabrycznych np. lamp czy odsłoniętych cegieł. W takim otoczeniu doskonale czują się osoby, które cenią nowoczesny, oryginalny i industrialny design.

 

Mieszkanie w soft lofcie

 Mieszkanie w soft lofcie

Nie każdy będzie umiał odnaleźć się w aranżacji, w której brakuje przytulnych elementów, choć nie oznacza, to że w lofcie nie może zamieszkać np. rodzina. W Polsce dostępne są bowiem także mniejsze apartamenty w tzw. soft loftach, których powierzchnia może wynosić nawet 30 mkw. Co więcej, wysokie wnętrze umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni np. przez zaaranżowanie antresoli, dzięki czemu można zyskać dodatkowe pomieszczenie i niepowtarzalny wystrój.

Ceny loftów

Lofty stanowią niewielki procent rynku nieruchomości również z uwagi na wyższe ceny od średnich, które trzeba zapłacić za mieszkania w największych miastach. Choć w założeniu są to apartamenty o podwyższonym standardzie, to w Polsce stosunkowo rzadko realizuje się luksusowe inwestycje, które można porównać od tych, które spotyka się np. w Europie Zachodniej. W dużych aglomeracjach nie ma bowiem tak wielu odrestaurowanych, obiektów poprzemysłowych w atrakcyjnych, najdroższych częściach miast. Jeśli już takie inwestycje powstają, są często realizowane z dużym rozmachem, jak np. Lofty Scheiblera zlokalizowane w Łodzi. Spośród ciekawych inwestycji warto zwrócić uwagę także na lofty w Krakowie zagospodarowane w dużym młynie z początków XX wieku i apartamenty w Fabryce Lnu w Żyrardowie. Moda na lofty sprawia jednak, że przybywa nowych inwestycji, które zaczynają się pojawiać także w innych miastach np. we Wrocławiu, gdzie powstało osiedle loftów Nowa Papiernia Ultra Nova, zlokalizowane na terenie starej papierni.

Podsumowanie

Apartament w lofcie to z pewnością inwestycja skierowana do wąskiej grupy klientów, która stawia na niepowtarzalny klimat mieszkania i podwyższony standard, za co jest gotowa zapłacić wyższą cenę. Choć lofty stanowią niewielki procent rynku, to coraz częściej można spotkać nowe inwestycje, które oferują nie tylko duże apartamenty, ale także mniejsze mieszkania tzw. soft lofty.

Artykuły powiązane

Śniadanie na tarasie

W sezonie letnim taras może pełnić funkcję zewnętrznego salonu i jadalni. By zaaranżować przestrzeń tak, by umożliwiała relaks na świeżym powietrzu, trzeba wziąć pod uwagę m.in. dostępne miejsce i nas...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.