Brak ofert w schowku do porównania.

Czym pokryć dach domu jednorodzinnego?

Każdy, kto planuje budowę domu, musi wziąć pod uwagę dobór pokrycia dachu, który znacząco wpływa na koszt całej inwestycji. To, jaki materiał ostatecznie wybierzemy, powinno zależeć m.in. od konstrukcji i nachylenia dachu, wymogów technicznych, a także możliwości naszego budżetu. Nie każde rozwiązanie będzie bowiem tak samo trwałe, szczelne i estetyczne, a co za tym idzie kosztowne.

Pokrycie dachu – co trzeba wziąć pod uwagę?

Wybór materiałów, które służą jako pokrycia dachowe, jest obecnie bardzo duży. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie nie tylko względami ekonomicznymi, ale także właściwościami technicznymi i designem. Warto wiedzieć, że wybór pokrycia dachu zależy nie tylko od jego ceny, ale także trwałości, która powinna zostać dobrana do położenia domu i panującego mikroklimatu w okolicy. Ważna jest także architektura budynku. Nie każde pokrycie sprawdzi się bowiem w przypadku dachów spadziowych czy płaskich. Wybór w tym zakresie mogą także ograniczać wytyczne, które niekiedy znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Trzeba, więc sprawdzić wszystkie te kwestie jeszcze na etapie projektu budowlanego. Ewentualne zmiany w trakcie realizacji budowy, mogą być bowiem kosztowne i wymagać dużych ingerencji w konstrukcję budynku.

Dachówka ceramiczna - tradycja, elegancja i wysokie koszty

Dachówka ceramiczna - tradycja i elegancja

Jednym z najstarszych materiałów, wykorzystywanych do pokrycia dachu jest dachówka ceramiczna. Małe elementy, które wypala się z gliny, nadają się do wykończenia nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji dachu i jednocześnie umożliwiają szybkie naprawy uszkodzonych fragmentów poszycia. Nie jest to jednak materiał, który sprawdzi się przy płaskich dachach oraz konstrukcjach o słabiej więźbie. Ma to związek z jego dużym ciężarem (1 mkw. to 47-75 kg). Dach pokryty dachówką ceramiczną prezentuje się elegancko, jest trwały i odporny na zanieczyszczenia, a także dobrze tłumi dźwięki. Jego wadą jest natomiast wysoka cena, która zaczyna się od 40 zł/mkw. Nieco tańsza jest dachówka betonowa, łudząco podobna do ceramicznego odpowiednika. Ustępuje mu jednak trwałością.

Dach pokryty blachąDach pokryty blachą

Tańszą opcją od tradycyjnych dachówek jest pokrycie dachu blachą. Do wyboru są blachy płaskie, trapezowe i blachodachówki. Choć blacha jest mniej trwała od dachówki ceramicznej, to jej zaletą jest mniejsza waga i niższa cena (ok. 20 zł/mkw.). Przy wyborze odpowiedniego materiału, warto jednak sprawdzić, czy będzie on odporny na korozję, co ma szczególne znaczenie w miejscach, gdzie występuje duża wilgotność. Do zalet blachodachówki można zaliczyć także szybki montaż, ponieważ jest to materiał dostarczany w gotowych arkuszach lub taśmach. Najtrwalsze rodzaje wykonane są z cynku, tytanu lub miedzi. Warto jednak pamiętać o akustyce. Dla niektórych uciążliwy może być bowiem hałas np. podczas intensywnego deszczu, który będzie generowany przez dach pokryty blachą.

Gont drewniany

Z kolei, tradycyjnym pokryciem dachu są gonty drewniane. Wykonuje się je z drewnianych gontów sosnowych, jodłowych lub świerkowych w kształcie klina. Tego rodzaju pokrycie jest stosunkowo ciężkie, więc nadaje się tylko do konstrukcji, która wytrzymuje duże obciążenia. Gonty drewniane doskonale prezentują się w domach o tradycyjnej architekturze. Ilość i długość gontów zależy od rodzaju i stopnia nachylenia dachu. Należy pamiętać, że dach pokryty drewnianym gontem z czasem zmieni swój kolor z powodu naturalnego starzenia się drewna. Dużej uwagi wymaga także montaż, ponieważ drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane, by zachowało swoją trwałość i było dobrze wentylowane. Wszystko to powoduje, że jest to stosunkowo drogie rozwiązanie.

Dach w wersji ekonomicznej

Dach w wersji ekonomicznej - gont bitumiczny

Wodoszczelny, trwały i jednocześnie niedrogi dach można wykonać z papy lub gontu bitumicznego. Są to materiały odporne na warunki atmosferyczne i jednocześnie lekkie. Ekonomiczny jest zarówno ich zakup, jak i montaż. Z uwagi na niskie walory estetyczne są to jednak materiały polecane szczególnie do dachów płaskich, choć można stosować je na różnych konstrukcjach. Ponadto gont bitumiczny to odporny materiał, który dobrze tłumi hałas.

Podsumowanie

Jaki materiał wybrać na pokrycie dachu? Należy kierować się nie tylko ceną, ale także trwałością i estetyką. Nie każde pokrycie sprawdzi się także do wszystkich konstrukcji dachu. Rozważyć trzeba, więc kilka czynników i wybrać materiał jeszcze na etapie projektowania domu i szacowania kosztów całej inwestycji. Nie warto jednak oszczędzać na pokryciu dachu, ponieważ jest to inwestycja, którą ponosi się raz na wiele lat.

 

Źródło cen: Allegro, oferty z czerwca 2018 r.

Artykuły powiązane

Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem?

Zanim wybudujemy własny dom, musimy go najpierw zaprojektować. Na tym etapie trzeba zdecydować czy powstanie budynek parterowy czy z użytkowym poddaszem. Wbrew pozorom kryterium nie są jedynie finanse...

Budowa domu czy kupno mieszkania?

W nowym roku wiele osób zacznie zastanawiać się nad budową domu lub zakupem mieszkania. Jak wynika z „Raportu o budowie domów w Polsce” z 2016 r. serwisu Oferteo - nieruchomo...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.