Brak ofert w schowku do porównania.

Co dalej z programem Mieszkanie Plus?

100 tys. mieszkań w budowie w 2019 r. oraz powołanie do życia spółki Polskie Domy Drewniane – to przykłady ostatnich, medialnych doniesień na temat rządowego programu Mieszkanie Plus. Docelowo w jego ramach mają powstać tanie lokale na wynajem z opcją wykupu na własność. Sprawdzamy, na jakim etapie jest obecnie realizacja programu.

Czym jest program Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus to program wpierający budownictwo tanich mieszkań pod wynajem z wykorzystaniem gruntów publicznych, udostępnionych np. przez PKP lub Pocztę Polską. Lokatorzy mają wynajmować mieszkania na zasadach rynkowych z możliwością dopłat i wykupu lokalu na własność. Projekt jest realizowany przez spółkę BGK Nieruchomości w porozumieniu z władzami samorządowymi, a dostępne cenowo lokale mają powstać m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Katowicach, Gdyni i Wałbrzychu. Głównym celem programu jest zwiększenie dostępu do mieszkań rodzinom i osobom, których dochody uniemożliwiają zakup lub najem mieszkania na zasadach komercyjnych. Jednocześnie zmniejszyć ma się deficyt mieszkaniowy, a liczba lokali przypadająca na 1 tys. mieszkańców ma osiągnąć średnią Unii Europejskiej. Pierwsze inwestycje ruszyły w 2016 r., a w 2019 r. łącznie w budowie ma być 100 tys. mieszkań w ramach projektu Mieszkanie+. Wybudowanych ma zostać także 5 tys. drewnianych domów lub mieszkań dla 5 tys. rodzin.

Postęp i rozwój programu Mieszkanie+

Czym jest program Mieszkanie plus?

Postęp prac i realizację projektu mają przyśpieszyć ustawy przygotowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Wśród nich zaproponowano projekt dopłat do czynszów „Mieszkanie na start’, który ma ruszyć w 2019 r. O dopłaty będą mogły ubiegać się osoby, które spełnią warunki dochodowe, majątkowe i związane z użytkowaniem lokalu. Gminy będą decydowały o wyborze najemców na podstawie przyjętych kryteriów np. dochodowych. Docelowo z programu mają korzystać osoby, którym nie przysługują mieszkania komunalne i które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Dopłata ma być przyznawana na 9 lat, ale prawo do niej będzie weryfikowane po 3 i 5 latach. Jednocześnie przygotowano także projekt ustawy ułatwiającej przygotowanie i zrealizowanie inwestycji mieszkaniowej pod wynajem. W ustawie określono m.in. wymaganą odległość inwestycji od infrastruktury, szkół, przystanków i dróg. Jednocześnie budować będzie można na gruntach, które wcześniej nie były wykorzystywane pod budownictwo mieszkaniowe. Dotyczy to działek rolnych w granicach miast, terenów pokolejowych czy poprzemysłowych. W praktyce wszystkie zmiany mają przyśpieszyć proces inwestycji i zwiększyć dostępność gruntów, co ma wpłynąć na zwiększenie podaży inwestycji mieszkaniowych i zwiększenie konkurencji na rynku. Z kolei, to ma przełożyć się na niższe ceny mieszkań także w rejonach, w których obecnie brakuje inwestycji deweloperskich.

 

Pierwsze mieszkania już oddane

Pierwsze mieszkania w programie mieszkanie plus już oddane

Z najnowszych doniesień wiadomo także, że pierwsze lokale w ramach programu Mieszkanie Plus zostały już oddane do użytku. Lokatorzy otrzymali klucze do mieszkań na nowym osiedlu w Jarocinie. To właśnie tam ruszyła jedna z pierwszych inwestycji w ramach projektu, w grudniu 2016 r. Łącznie w gminie powstaje 366 mieszkań. Lokale są 2-3 pokojowe o powierzchni od 36 mkw. do 55 mkw. i wykończone pod klucz.

Wsparcie środowiska akademickiego

BGK Nieruchomości S.A. korzysta ze wsparcia środowiska akademickiego w realizacji programu m.in. poprzez konkursy na opracowanie koncepcji architektonicznych. Jednym z ostatnich jest konkurs „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego” na modelowy dom jednorodzinny, skierowany do uczelni technicznych i instytucji naukowych. Najlepsze prace mają zostać zrealizowane jako domy prototypowe.

Podsumowanie

 

Jak program Mieszkanie Plus wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Z założenia program Mieszkanie Plus ma uzdrowić sytuację na rynku mieszkaniowym i najmu. Większa konkurencja i powstające tańsze osiedla mają obniżyć ceny, jednak zdania analityków co do takiego scenariusza są podzielone. Osiedla i lokale w ramach rządowego projektu mają bowiem być ulokowane głównie poza największymi miastami, gdzie deweloperzy nie realizują swoich inwestycji. Ostateczny rozwój wydarzeń będzie także uzależniony od finalnego kształtu projektu, którego założenia w ostatnim czasie się zmieniały. Według ekspertów silniej na rynek będą wpływały rosnące koszty m.in.: gruntów, realizacji budowy i zatrudnienia.

Artykuły powiązane

Kto skorzysta na programie Mieszkanie Plus?

Trwa wdrażanie rządowego programu Mieszkanie Plus. Pierwsze budowy tanich mieszkań pod wynajem z docelową opcją przejęcia ich na własność mają ruszyć jeszcze w 2017 r. Ze wsparcia będą mogli skorzysta...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.