Brak ofert w schowku do porównania.

Dlaczego warto zamieszkać w Krakowie?

Kraków jest drugim miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Stolica Małopolski przyciąga swoją historyczną przeszłością, wyjątkowym klimatem, a także bogatym zapleczem edukacyjnym, kulturalnym i biznesowym. Co roku studiuje tu blisko 180 tys. osób, a wiele z nich marzy o realizowaniu kariery zawodowej. Jednocześnie nieruchomości osiągają tu - zaraz po Warszawie – najwyższe ceny w kraju.

Kraków - stolica Małopolski

Kraków słynie z niepowtarzalnej atmosfery, która przyciąga masy przyjezdnych. To właśnie tutaj mieści się Wawel, zabytkowy Stary Rynek z Sukiennicami i klimatyczny Kazimierz. Miasto przez cały rok tętni życiem m.in. za sprawą studentów uczelni, takich jak: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, czy Politechnika Krakowska, a także licznych festiwali i imprez kulturalnych, muzycznych i filmowych. Stolica Małopolski na koniec 2016 r. liczyła ponad 765 tys. mieszkańców, co plasuje ją w czołówce największych, polskich miast.

ZNAJDŻ SWOJE WYMARZONE MIESZKANIE W KRAKOWIE - TUTAJ

Praca i biznes w Krakowie

Osoby chcące rozwijać i realizować karierę zawodową, powinny rozważyć mieszkanie w Krakowie. Aż 75 proc. mieszkańców tego miasta deklaruje bowiem, że jest zadowolona z obecnej sytuacji na rynku pracy (badanie Michael Page). Sprzyja temu fakt, że stolica Małopolski jest najprężniej rozwijającym się ośrodkiem sektora usług wspólnych dla biznesu BPO, SSC, IT i R&D. Swoje centra biznesowe mają tu międzynarodowe korporacje m.in. ABB, Uber i Shell. Zatrudnienie można znaleźć także w rozwiniętej turystyce i handlu.

Czas wolny i rozrywka

Kraków - dogodne miejsce do życia

Kraków jest także atrakcyjnym miejscem do życia z uwagi na swoje szerokie zaplecze kulturalno-rozrywkowe. Liczne kawiarnie, kluby, puby i wydarzenia przyciągają turystów i mieszkańców. Miasto zostało wyróżnione przez serwis TripAdvisor jako jedna z 10 najbardziej atrakcyjnych lokalizacji na świecie. Na niepowtarzalny klimat metropolii składają się także zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ich otoczeniu co roku odbywają się festiwale o krajowej i międzynarodowej randze, wśród których trzeba wymienić m.in. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „OFF Plus Camera” czy Live Music Festiwal.

 

Dogodna lokalizacja

Zaletą Krakowa jest też jego dogodne położenie na malowniczym południu Polski, skąd blisko do Tatr i Beskidów. Wystarczy krótka podróż samochodem, by znaleźć się w polskich, zimowych kurortach np. w Zakopanem lub Białce Tatrzańskiej, a kilkugodzinna podróż zaprowadzi do Wiednia, Pragi, Bratysławy, Berlina i Budapesztu.

Rynek mieszkaniowy

Chcąc zamieszkać w Krakowie, trzeba się jednak liczyć z dużym wydatkiem. Ceny nieruchomości są tu - zaraz po Warszawie - najwyższe w kraju. Nawet kilkadziesiąt tys. zł za mkw. kosztują apartamenty zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych częściach miasta np. w sąsiedztwie Starego Rynku i Kazimierza. Z danych Bankier.pl z czerwca 2018 r. wynika, że średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym kształtowały się na poziomie 7216 zł, a na wtórnym 8116 zł. Najbardziej poszukiwanymi lokalami są te o 2-3 pokojach i niewielkim metrażu, stąd w oferowanych nieruchomościach rzadkością jest osobna kuchnia czy garderoba lub spiżarnia. Z danych z raportu „Krakowski Rynek Nieruchomości 2017” wynika, że kwartalnie sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w Krakowie w 2017 r. wynosiła średnio 5-6 tys. nieruchomości.

Najdroższe – Śródmieście

Kraków - Śródmieście najdroższe

Stolica Małopolski dzieli się na 4 główne obszary administracyjne: Śródmieście, Krowodrzę, Podgórze i Nową Hutę, które łącznie tworzą 18 dzielnic. Podobnie jak w innych miastach, w Krakowie najwyższe ceny osiągają nieruchomości zlokalizowane w centrum i bezpośrednio przyległych do niego obszarach (np. Krowodrza, Prądnik Biały, Zwierzyniec czy Bronowice). Najdroższe mieszkania znajdują się w obszarze Starego Miasta z uwagi na swój duży potencjał inwestycyjny i możliwość zagospodarowania ich jako apartamenty pod wynajem. Wysokie ceny uzyskują także zielone enklawy z licznymi terenami rekreacyjnymi, do których można zaliczyć np. krakowskie Błonia. Tańsze lokale można znaleźć w największej dzielnicy Krakowa, czyli Nowej Hucie. Jest to jednak lokalizacja, która nie cieszy się dobrą sławą i jest oddalona od atrakcyjnych części miasta. Peryferyjne dzielnice z rozbudowaną infrastrukturą to np. Bieżanów-Prokocim, Pogórze Duchackie i Swoszowice. 

Podsumowanie

Czy warto zamieszkać w Krakowie?

Kraków wydaje się idealną lokalizacją dla studentów i młodych osób, które chcą realizować karierę zawodową. Rodziny z dziećmi również znajdą tu dla siebie miejsce na spokojnych osiedlach, w zielonym otoczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że Kraków, cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i biznesu. To przyczynia się do wysokich cen nieruchomości, które często mają duży potencjał inwestycyjny.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.