Brak ofert w schowku do porównania.

Wzrost cen i mniejsza oferta deweloperów - rynek mieszkaniowy po II kwartale 2018 r.

Rozpędzony rynek nieruchomości nieco wyhamował w pierwszym półroczu 2018 r. Z danych REAS wynika, że rosną ceny nowych mieszkań i stopniowo kurczy się ich oferta. W największych miastach Polski podaż spada głównie za sprawą ograniczonego dostępu do dobrze zlokalizowanych działek i rosnących kosztów wykonawstwa.

Deweloperzy zamknęli ostatni rok z rekordowymi wynikami. Dobra koniunktura i pozytywna sytuacja na rynku pracy pozytywnie wpływała na sprzedaż. Jednocześnie rynek rozgrzali także prywatni inwestorzy, którzy kupowali mieszkania na wynajem, zamiast lokować kapitał w nisko oprocentowanych lokatach. Część lokali została także sfinansowana w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Czy tak dobra sytuacja na rynku nieruchomości utrzyma się
w 2018 r.?

Ceny w górę

Wyższe ceny, mniejsza oferta deweloperów

Po pierwszej połowie roku widoczne jest spowolnienie. Kupujący mieszkania muszą bowiem liczyć się z większymi wydatkami na zakup nieruchomości niż przed rokiem. NBP podaje, że od początku 2018 r. rosną zarówno ceny ofertowe, jak i transakcyjne lokali nowych i używanych. Co więcej, w I kwartale, na rynku pierwotnym różnica w średnich cenach ofertowych i transakcyjnych była niewielka, co oznacza, że klienci nie mogli liczyć na duże upusty. Według REAS dwucyfrowe wzrosty cen w II kwartale 2018 r. na rynku pierwotnym (w ujęciu rocznym) odnotowano w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

 

Kurczy się oferta deweloperów

Jednocześnie coraz większym wyzwaniem dla rynku staje się utrzymanie elastycznej podaży przy wysokim popycie. Na zmniejszającą się produkcję mieszkań wpływają bowiem czynniki, takie jak: rosnące ceny gruntów pod inwestycje i problemy z dostępnością pracowników firm budowlanych czy materiałów.  Potwierdzają to dane REAS. W pierwszym półroczu 2018 r. do sprzedaży trafiło bowiem 30,3 tys. nowych nieruchomości, czyli o 3 tys. mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Spadek sprzedaży

Na rynku nowych mieszkań zaczyna maleć także liczba transakcji. W II kwartale 2018 r. sprzedano łącznie 15,6 tys. mieszkań na 6 rynkach analizowanych przez REAS, czyli o 15,2 proc. mniej niż w ubiegłym kwartale. Deweloperzy odnotowali największy spadek w stolicy, gdzie sprzedano aż o 24 proc. mniej lokali k/k. We Wrocławiu było to 23,3 proc. mniej. W niektórych miastach widoczny był jednak odwrotny trend. Wzrosty sprzedaży odnotowano w Poznaniu, a w Łodzi wolumeny były rekordowe i większe aż o 16,2 proc. k/k.

Podsumowanie

Sytuacja na rynku nieruchomości – I i II kwartał 2018 r.

Według analityków rynek mieszkaniowy będzie powoli wyhamowywał. W największych miastach sprzedaż zmalała, mimo dobrej koniunktury i korzystnych warunków kredytowania nieruchomości. Deweloperom trudno będzie osiągnąć rekordowe wyniki sprzedaży z 2017 r. Przy malejącej ofercie nowych mieszkań, rosną ich ceny, co pogarsza pozycję kupujących i w efekcie może zmniejszyć sprzedaż. Nie będzie to jednak działo się gwałtownie i zarówno deweloperzy, i klienci będą mieli czas, by przystosować się do warunków panujących na rynku.

Artykuły powiązane

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.