Brak ofert w schowku do porównania.

Dlaczego warto zamieszkać w Poznaniu?

Jedne z najwyższych zarobków w kraju, niskie bezrobocie i dobre warunki do rozwijania własnego biznesu – to zaledwie kilka zalet mieszkania w stolicy Wielkopolski. Poznań to także dobra lokalizacja dla osób lubiących klimat dużej metropolii, która tętni życiem przez cały rok. Każdy znajdzie tu także dla siebie wymarzone mieszkanie lub dom, ponieważ rynek nieruchomości charakteryzuje się dużą i zróżnicowaną ofertą.

Wysokie zarobki i małe bezrobocie w Poznaniu

Poznań - wysokie zarobki i niskie bezrobocie

Według danych GUS Poznań liczy ponad 671 tys. mieszkańców, co plasuje stolicę Wielkopolski wśród największych miast w kraju. Metropolia słynie z dobrze rozwiniętej gospodarki. To właśnie tutaj stopa bezrobocia jest najniższa wśród dużych aglomeracji - zaraz po Warszawie i w lipcu 2018 r. wynosiła zaledwie 1.3 proc. Na uwagę zasługują także wysokie zarobki, które są wyższe niż w Krakowie, Wrocławiu, a także w Łodzi i wynoszą średnio 5351 zł brutto. Dobrze rozwinięty sektor usług, który zatrudnia najwięcej osób w Poznaniu, bazuje na młodej i dobrze wykształconej kadrze. W Poznaniu działa bowiem 25 uczelni, na których studiuje ok. 112 tys. osób. Największą szkołą wyższą w mieście jest Uniwersytet Adama Mickiewicza, który znajduje się w czołówce najlepszych uniwersytetów w Polsce.

Czas wolny w Poznaniu

Czas wolny w Poznaniu

Stolica Wielkopolski jest także znana z bogatej kultury i historii. W centrum znajduje się renesansowy Stary Rynek z ratuszem, który zdobi zegar i kultowe, poznańskie koziołki. Historii miasta można dotknąć także w Ostrowie Tumskim czy Zamku Cesarskim. Z kolei, współczesność łączy się z przeszłością w Starym Browarze, w którym dziś mieści się centrum handlu i sztuki ze sklepami, klubem, parkiem i hotelem, a w XIX działał tam browar. Centrum miasta przyciąga także różnorodnością smaków. W Poznaniu warto bowiem spróbować przede wszystkim kuchni regionalnej, która słynie m.in. z Hyćki, Szagówki, kaczki i czerniny. Metropolia wiele oferuje także osobom, które lubią aktywny styl życia.  Rowerzyści mogą korzystać z rowerów miejskich i bezpiecznie poruszać się po dobrze utrzymanych ścieżkach rowerowych. Czas na świeżym powietrzu można także spędzać w nowym ZOO, Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Malta Ski czy parku linowym. Poznań słynie także z imprez plenerowych m.in. z Malta Festival Poznań, jednego z największych wydarzeń poświęconych sztukom performatywnym w Europie.

Dobra komunikacja z Warszawą i Berlinem

Poznań - dobrze skomunikowane miasto

Do zalet mieszkania w Poznaniu można zaliczyć także dogodne położenie miasta i jego dobre połączenie zarówno z resztą kraju, jak i Europą. W mieście działa międzynarodowy port lotniczy, docierają tu także pociągi z całego kraju, a także krzyżują się duże drogi krajowe.  Od Berlina metropolię dzieli zaledwie 270 km, a od Warszawy 300 km. Na uwagę zasługuje także rozwinięta komunikacja miejska z siecią linii tramwajowych i autobusowych, po których kursuje nowoczesny tabor.

 

Rynek mieszkaniowy w Poznaniu

Dobra koniunktura w mieście sprzyja rozwojowi rynku mieszkaniowego. W ostatnim czasie kupujący muszą się jednak liczyć się z rosnącymi cenami nieruchomości. Według REAS w II kwartale 2018 r. wzrost cen na rynku pierwotnym wyniósł 10,4 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy roku. To jednak nie odstrasza nabywców, bo jednocześnie firmy deweloperskie w tym samym okresie zanotowały większą sprzedaż. Według Bankier.pl ceny ofertowe na rynku pierwotnym osiągnęły w sierpniu 2018 r. prawie 6900 zł za mkw. Za niewiele mniej mieszkania wystawiali sprzedający na rynku wtórnym, bo średnio za ok. 6700 zł/mkw.

Luksus w cenie

Poznań - luksus w cenie

Kupujący mogą wybierać z szerokiego i zróżnicowanego wachlarza nieruchomości. Ciekawą ofertę deweloperzy kierują do klientów, którzy chcą mieszkać w doskonale zlokalizowanych apartamentach w centrum miasta. Przykładem takiej inwestycji może być Manufaktura Stare Miasto, która jest odzwierciedleniem stylu wielkomiejskiego, luksusu i industrialnego stylu. Apartamenty zostały bowiem ulokowane w odrestaurowanym budynku, w którym mieściły się dawniej zakłady spirytusowe. Deweloperzy chętnie wybierają także dzielnicę Grunwald, gdzie bliskość miasta łączy się ze spokojem i zielenią. Tutaj powstała prestiżowa inwestycja Evergreen365, która wyróżnia się ciekawą architekturą i balkonowymi szklarniami. Ekskluzywną dzielnicą jest także Sołacz, gdzie dostępne są apartamenty w eleganckich budynkach stylizowanych na wille.

Zielone osiedla przyciągają mieszkańców Poznania

W Poznaniu działalność deweloperów skupia się także na peryferiach miasta, które są otoczone zielenią i jednocześnie są dobrze skomunikowane z resztą miasta. W zielonych enklawach powstają głównie osiedla z domami jednorodzinnymi. Przykładem może być Osiedle Lubczykowa Góra II położone w północnej części miasta w małej odległości od centrum. Kupujących w tym wypadku przyciąga wysoki standard wykończenia domów z ogrzewaniem podłogowym, odkurzaczem centralnym, instalacją alarmową i garażami, a także dobre połączenie z pozostałymi dzielnicami Poznania.

 

Podsumowanie

Czy warto zamieszkać w Poznaniu?

Stolica Wielkopolski to prężnie rozwijająca się aglomeracja, która przyciąga dobrymi warunkami do rozwoju kariery i własnego biznesu. Jednocześnie można to aktywnie i ciekawie spędzać czas wolny, uprawiając sporty czy korzystając z bogatego zaplecza kulturalno-rozrywkowego. Osoby, które szukają mieszkania w Poznaniu, mogą wybierać z dużej oferty, w której znajdą zarówno lokale w przystępnych cenach, jak i apartamenty z segmentu premium i domy jednorodzinne.

Artykuły powiązane

Dlaczego warto zamieszkać w Krakowie?

Kraków jest drugim miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Stolica Małopolski przyciąga swoją historyczną przeszłością, wyjątkowym klimatem, a także bogatym zaple...

Dlaczego warto zamieszkać w Łodzi?

Łódź, która przez lata borykała się z upadkiem przemysłu włókienniczego, dziś się odradza i przyciąga klimatycznymi przestrzeniami, w których kiedyś działały fabryki, a obe...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.