Brak ofert w schowku do porównania.

Co czeka nas na rynku nieruchomości w 2019 roku?

Rosnące ceny mieszkań, wolniejsze tempo wznoszenia nowych inwestycji i nadal wysoki popyt na nieruchomości – tak można podsumować dziewięć miesięcy na rynku mieszkaniowym w 2018 r. Czy branżę czeka stabilizacja w kolejnych miesiącach? Wiele zależy od decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych, a także kosztów budowy mieszkań i dostępności gruntów.

Choć mówi się już o wyhamowaniu rozpędzonego rynku nieruchomości, to rozwój sytuacji zmierza w kierunku stabilizacji, a nie załamania. Nadal buduje się dużo nowych lokali. Według GUS od stycznia do września 2018 r. oddano do użytkowania 129,7 tys. mieszkań, co daje wyniki lepszy o 4,4 proc., w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. Wzrosty nie były dwucyfrowe, jak w 2017 r., ale zwiększyła się liczba wydanych pozwoleń na budowę.
NBP podaje jednak, że wolniej przyrasta wskaźnik budowy nowych inwestycji. Branża ma bowiem problem z produkcją nowych mieszkań. Deweloperzy mierzą się z coraz wyższymi kosztami, które są związane z dużym popytem na działki, co generuje wzrost ich cen, brakiem pracowników firm budowlanych, a także niektórych materiałów budowlanych. Utrzymanie elastycznej podaży stało się, więc dużym wyzwaniem.

Rynek nieruchomości z dużymi wzrostami cen

Rosnące koszty budowy i „produkcji’ mieszkań są także widoczne w ich wyższych cenach. Więcej niż przed rokiem trzeba jednak zapłacić nie tylko za nowe lokale, ale także używane. Według NBP chcąc kupić cztery kąty, niewiele można utargować, co wskazuje na słabnącą pozycję kupujących względem sprzedających. Z koeli, REAS podaje, że na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce ceny nowych mieszkań w ofercie deweloperów wzrosły średnio o 9,9 proc., porównując III kwartał 2018 r. z analogicznym okresem ubiegłego roku. Od lipca do września zwyżki cen nie był już jednak tak gwałtowne, jak w pierwszej połowie b.r. Najwięcej nowe mieszkania zdrożały w tym czasie w Łodzi (3,6 proc. k/k), a o 2-3 proc. więcej kosztowały lokale we Wrocławiu, Trójmieście i Warszawie.

Stabilizacja w branży nieruchomości

Rosnące ceny nie zawsze były akceptowalne dla kupujących, co przełożyło się na wyniki sprzedaży deweloperów. Z danych REAS wynika, że liczba transakcji w III kwartale 2018 r. spadła w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 19 proc. Trzeba jednak zauważyć, że choć wolumeny są mniejsze, to mieszkania, które są oddawane do użytku i sprzedaży, bardzo szybko znajdują nabywców. Gdyby inwestorzy przestali wprowadzać nowe lokale na rynek, to mieszkań zabrakłoby w ciągu 9 miesięcy. Nie można, więc mówić o zmniejszeniu popytu. Rodzi się raczej pytanie – czy ceny mieszkań będą nadal rosły i jak będzie kształtował się rynek nieruchomości w 2019 r.?

 

 

Ceny mieszkań w 2019 r. – pierwsze prognozy

Choć wzrosty cen nadal są widoczne, to nie szybują one już wysoko w takim tempie, jak na początku b.r. Według analityków na dalszy obraz rynku, a także ceny nieruchomości będą wpływały czynniki, które kształtują podaż. Mówi się m.in. o szybko kurczących się bankach ziemi, a także galopujących cenach działek. Według JLL są to wskaźniki, które zalicza się do zagrożeń dla rozwoju rynku mieszkaniowego, które mogą przełożyć się na zmniejszenie oferty deweloperów, a tym samym jeszcze wyższe ceny. Czarne scenariusze nie muszą się jednak spełnić. Za sprawą zmian legislacyjnych i tzw. specustawy mieszkaniowej z lipca 2018 r. zwiększy się dostępność terenów, na których można realizować inwestycje mieszkaniowe. Chodzi przede wszystkim o działki rolne położone w granicach miast, tereny poprzemysłowe czy powojskowe, na których budowa była wcześniej utrudniona.

Zakup mieszkania pod wynajem nadal będzie opłacalny?

Rynek nieruchomości będzie także kształtował się w zależności od decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych. Według zapowiedzi NBP wysokość stóp procentowych pozostanie na niskim poziomie przynajmniej do połowy 2019 r. Kredyty hipoteczne pozostaną, więc stosunkowo tanie, co będzie zachęcało inwestorów do zakupu nowych lokali pod wynajem. Według raportu CEBRE, transakcje o charakterze inwestycyjnym w branży nieruchomości mają coraz większy udział, a w 2016 stanowiły one już 10-13 proc. Rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem szacowana jest na poziomie 4,7-5 proc. w skali roku, co daje jej dużą przewagę nad lokatami i obligacjami skarbowymi. Pod znakiem zapytania pozostaje jednak potencjalny wpływ rządowego programu Mieszkanie Plus na zyski z najmu. Choć program ten rozpędza się bardzo wolno i zmienił się jego charakter (z budowy tanich mieszkań na dopłaty dla firm budujących takie mieszkania), to stanowi on konkurencję w branży nieruchomości, która dotyczy nie tylko oferowanych lokali, ale także dostępu do działek, materiałów budowlanych i wykonawców.

Podsumowanie

Co czeka nas na rynku nieruchomości w 2019 r.?

Choć rynek nieruchomości wyhamował, nie można mówić o zapaści, ale o stabilizacji. Deweloperzy skorzystają na zmianach legislacyjnych i zyskają dostęp do terenów, na których wcześniej realizacja inwestycji była utrudniona. Duży popyt na nowe lokale i dobra koniunktura powinny wpłynąć na utrzymanie się zainteresowania nowymi mieszkaniami na wysokim poziomie także w 2019 r.

Artykuły powiązane

Jak negocjować cenę mieszkania?

Rzadko kiedy ofertowa cena nieruchomości jest jej ceną ostateczną. Większość deweloperów i indywidualnych osób sprzedających lokale na rynku wtórnym jest skłonna do negocjacji. Pr...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.