Brak ofert w schowku do porównania.

Co nas czeka na rynku mieszkaniowym w 2017 roku?

Rynek Mieszkaniowy w 2017 roku

Z nadejściem kolejnego roku wszyscy zastanawiamy się, co nowego nam przyniesie, czy będzie lepszy niż poprzedni, jakie zmiany nastąpią. Obserwatorzy rynku mieszkaniowego analizują, czy 2017 rok ma szanse okazać się jeszcze lepszy niż 2016, jak duże będą popyt i podaż, jak będą się kształtowały ceny. Wskazują oni kilka kluczowych czynników, które mogą mieć wpływ na sytuację na rynku mieszkaniowym w okresie najbliższych 12 miesięcy oraz akty prawne, nad którymi trwają prace i które mogą wejść w życie w niezbyt odległym horyzoncie czasowym.

Po pierwsze: z początkiem stycznia 2017 roku wszedł w życie wymóg posiadania przy zakupie mieszkania wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości nieruchomości. Oznacza to konieczność posiadania w gotówce przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, co może ograniczyć grono osób, które będą mogły sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i nieco zahamować popyt na rynku mieszkaniowym.

Z drugiej jednak strony, wciąż funkcjonuje rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który pozwala uzyskać dofinansowanie do wkładu własnego ze środków publicznych. Oczekuje się, że wraz z uruchomieniem nowej puli środków, na początku roku zwiększy się zainteresowanie zakupem mieszkania na kredyt z dopłatą. Warto dodać, że rok 2017 jest przedostatnim rokiem funkcjonowania programu, a z końcem 2018 roku zostanie on wygaszony. Ma go zastąpić projekt Mieszkanie+, który zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem w wielu polskich miastach. Docelowo oferta ma być skierowana do osób, których dochody są zbyt niskie aby mogły one zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Zgodnie z proponowanymi założeniami, po 30 latach wynajmowania, mieszkanie będzie mogło przejść na własność najemcy. Na dzień dzisiejszy trudno przewidzieć, jaki wpływ na rynek będzie miało wprowadzenie tych regulacji, eksperci nie spodziewają się, by program miał znacząco wpłynąć na rynek mieszkaniowy w całym kraju w najbliższym czasie, wpływ ten będzie się przejawiał lokalnie, tam gdzie będą pojawiały się nowe inwestycje przeznaczone na wynajem. Należy jednak liczyć się z tym, że w długim okresie zmiany te mogą wpłynąć na poziom popytu i cen na większą skalę.

 

W kwestii kredytów hipotecznych trwają również prace nad projektem Ustawy o kredycie hipotecznym. Przede wszystkim ma ona regulować kwestię współpracy na linii bank – pośrednicy kredytowi – kredytobiorcy, tzn. wprowadza zakaz opłacania pośredników przez banki. Ponadto projekt obejmuje m.in. zakaz sprzedaży wiązanej tzn. oferowania kredytów hipotecznych w pakiecie z innymi produktami finansowymi oraz wymóg podawania bardziej rzetelnych informacji w materiałach reklamowych.

Prace trwają także nad ustawą o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność tych gruntów, na mocy której miałoby nastąpić przekształcenie z mocy prawa udziałów w użytkowaniu wieczystym nieruchomości w udziały we własności nieruchomości, w odniesieniu do gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi przeznaczonymi na cele mieszkaniowe. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy ustawa wejdzie w życie, nie jest wykluczone że przekształcenie z mocy prawa nastąpi 1 stycznia 2018 roku.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz koniunkturę gospodarczą w kraju, analitycy oceniają, że w 2017 roku nie powinniśmy spodziewać się drastycznych spadków popytu na rynku mieszkaniowym. Pozytywna sytuacja na rynku pracy, rosnące płace, rekordowo niskie bezrobocie sprzyjają popytowi, a nadal niskie stopy procentowe czynią nieruchomości atrakcyjną alternatywą inwestycyjną w porównaniu np. z lokatami. Nie powinniśmy też obawiać się spadku podaży - deweloperzy nie zamierzają zwalniać tempa, dopóki na rynku nie pojawią się sygnały, że popyt wyraźnie spada. W związku z tym ceny mieszkań prawdopodobnie również będą utrzymywać się na stabilnym poziomie. Choć dorównać bardzo dobrym wynikom z 2016 roku może być trudno, 2017 rok powinien przynieść dalszy dynamiczny rozwój rynku.

Artykuły powiązane

Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2017

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, I kwartał 2017 roku przyniósł kontynuację pozytywnych zjawisk na rynku mieszkaniowym, obserwowanych w rekordowym 2016 roku. Historyczny rekord wydan...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.