Brak ofert w schowku do porównania.

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania to duża inwestycja - podejmujemy decyzję na lata i ponosimy ogromny wydatek. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.

co sprawdzić przed zakupem mieszkania

 

Co więc sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Mieszkanie

Wybór mieszkania zwykle zaczynamy od jego oglądania – czy to na planach, u dewelopera, czy istniejącego lokalu z rynku wtórnego. W przypadku istniejącego mieszkania podstawową kwestią jest jego stan techniczny. Należy zwrócić uwagę na ściany, podłogi i sufit – czy nie pękają, nie ma zacieków, odkształconych klepek, w jakim stanie jest tynk. Musimy ustalić, czy wszystkie instalacje w mieszkaniu są sprawne, kiedy i jakie remonty były w nim przeprowadzane. To wszystko pozwala oszacować, jakie ewentualne koszty na remont przyjdzie nam ponieść.

Budynek

Będąc na wizji lokalnej zwróćmy uwagę na budynek – czy jest zadbany, kto w nim mieszka, przez kogo jest zarządzany (spółdzielnia czy wspólnota). Należy dowiedzieć się, kiedy były przeprowadzone remonty pionów wodnych, kanalizacyjnych, ogrzewania, instalacji elektrycznej. Warto również zapytać, jaka jest wysokość miesięcznych opłat – czynszu, zaliczek na media, fundusz remontowy oraz jaka jest wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste, jeśli działka, na której znajduje się budynek nie jest własnością członków wspólnoty mieszkaniowej.

 

Okolica

Koniecznie trzeba się zorientować, jak wygląda okolica – czy w pobliżu są sklepy, przedszkola, szkoły, zieleń, siłownie, przystanki komunikacji miejskiej, gdzie można zaparkować – jednym słowem wszystkie te elementy, które wpływają na komfort codziennego życia. Warto przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego, z którego można dowiedzieć się, co powstanie w przyszłości w najbliższym sąsiedztwie – może to być park lub linia tramwajowa, ale równie dobrze w pobliżu może być zaplanowana trasa szybkiego ruchu albo wieżowiec, który zasłoni widoki i ograniczy dostęp do światła słonecznego.

Stan prawny

Poza sprawdzeniem stanu faktycznego i technicznego, równie istotną sprawą jest zbadanie stanu prawnego nieruchomości, którą chcemy nabyć. Przede wszystkim ustalmy, na podstawie aktu notarialnego i wpisu w księdze wieczystej, czy sprzedający jest właścicielem nieruchomości, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, dożywociem lub służebnością osobistą. Jeżeli mieszkanie nie ma księgi wieczystej, a sprzedający dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, wszystkie niezbędne informacje uzyskamy w spółdzielni mieszkaniowej. Sprawdźmy, czy na lokalu nie ciążą zaległości w opłatach czynszu, zaliczek, mediów. Poprośmy o zaświadczenie, że nikt nie jest w mieszkaniu zameldowany, a jeżeli lokal będzie zamieszkiwany jeszcze przez określony czas po zawarciu umowy sprzedaży, w akcie notarialnym koniecznie powinien znaleźć się zapis, do kiedy lokal zostanie zwolniony. Sprawdźmy w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) czy mieszkanie nie jest siedzibą jakiegoś podmiotu gospodarczego, a jeżeli tak – czy ta firma nie zalega z podatkami, składkami, innymi płatnościami – potencjalnie może to ściągnąć na nas spore kłopoty.

Pomoc fachowca

Jak widać, kwestii do zweryfikowania jest sporo. Jeżeli nie czujemy się wystarczająco kompetentni, możemy skorzystać z pomocy doradcy lub pośrednika, który fachowym okiem obejrzy z nami mieszkanie, dotrze do potrzebnych dokumentów i pomoże sprawdzić stan prawny mieszkania, a my oszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów. Niezależnie jednak od tego, czy zabierzemy się za sprawdzanie samodzielnie czy z czyjąś pomocą, zdecydowanie warto zadać sobie trud, aby uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości. 

Podsumowanie

Podsumowując - przed zakupem mieszkania koniecznie sprawdź:

 • mieszkanie,
 • budynek,
 • okolicę,
 • stan prawny.

Jeśli trzeba - skorzystaj z pomocy fachowca...

Artykuły powiązane

Zakup pierwszego mieszkania

Zakup pierwszego mieszkania, może wiązać się z dużym bólem głowy. Trzeba podjąć decyzję rozpoczynając od lokalizacji, wielkości, rozkładu pomieszczeń, kondygnacji, materiałów budowlanych...

Zakup mieszkania na kredyt

Mimo iż na rynku mieszkaniowym coraz więcej transakcji zawieranych jest za gotówkę, to wciąż wielu Polaków może sfinansować zakup nieruchomości jedynie przy pomocy kredytu hipotecznego....

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.