Brak ofert w schowku do porównania.

Jak negocjować cenę mieszkania?

Rzadko kiedy ofertowa cena nieruchomości jest jej ceną ostateczną. Większość deweloperów i indywidualnych osób sprzedających lokale na rynku wtórnym jest skłonna do negocjacji. Przy skali wydatku, jakim jest zakup mieszkania, uzyskanie nawet kilkuprocentowej obniżki ceny przekłada się na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności. To, jak dużo uda nam się zaoszczędzić, nie wynika wyłącznie z naszych umiejętności negocjacyjnych. Wiele zależy od okoliczności w jakich dochodzi do transakcji, sytuacji na lokalnym rynku i od tego, na jakiego sprzedającego trafimy. Niemniej jednak, warto poznać kilka podstawowych zasad, które zwiększają nasze szanse na powodzenie w negocjacjach.

Określ swój cel

Przede wszystkim musimy bardzo dokładnie wiedzieć jaki jest nasz cel: jakiego mieszkania poszukujemy (dla siebie czy pod inwestycję) i jaki jest nasz budżet z uwzględnieniem wszystkich pozacenowych kosztów zakupu nieruchomości, wydatków na remont i umeblowanie. Warto mieć listę konkretnych, sprecyzowanych kryteriów takich jak piętro, orientacja względem stron świata, ustawność mieszkania, czy jest piwnica, garaż, jak daleko jest od przystanku, ile czasu zajmie dojazd do pracy, do centrum, jaki jest poziom hałasu, jaki jest widok z okna, czy w okolicy jest niezbędna infrastruktura usługowa, czy dzielnica jest bezpieczna, jakie inwestycje są planowane w sąsiedztwie. Mając dokładnie sprecyzowany cel i kwotę, w jakiej musimy się zmieścić, zminimalizujemy ryzyko działania pod wpływem chwili i to, że zwyczajnie przepłacimy, biorąc na siebie większe zobowiązanie niż będziemy w stanie unieść.

 

Zbierz informację o lokalnym rynku nieruchomości

Po drugie, przystępując do negocjacji musimy być przygotowani merytorycznie. Polega to na zebraniu jak największej ilości informacji o lokalnym rynku nieruchomości, a także o deweloperze i samej inwestycji jeśli dokonujemy zakupu na rynku pierwotnym. Powinniśmy zorientować się, jakie są ceny ofertowe i transakcyjne za podobne mieszkania w okolicy, jakie są ceny podobnych mieszkań u konkurencyjnych deweloperów, ile trzeba zapłacić za komórkę lokatorską, miejsce w hali garażowej, taras, ogródek, jaka jest wysokość czynszu, opłaty za użytkowanie wieczyste. Posiadanie tak szerokiej wiedzy, najlepiej potwierdzonej negocjacjami z innymi sprzedającymi pozwala zorientować się, na jaki dużą skalę upustu możemy liczyć a posiadanie kontroferty tańszego czy lepiej wykończonego mieszkania w tej samej okolicy zwykle zwiększa skłonność sprzedającego do ustępstw na naszą korzyść.

Maksymalizuj wartość

Po trzecie: pamiętajmy, że naszym celem niekoniecznie jest obniżenie ceny mieszkania. Składając propozycję cenową warto podawać przedział wartości a nie jedną konkretną kwotę. Naszym celem powinno być maksymalizowanie wartości, jaką otrzymamy za daną cenę. Oznacza to negocjowanie uwzględnienia w cenie dodatków takich jak wykończenie mieszkania, komórka lokatorska, obniżka ceny miejsca postojowego. Być może deweloper zgodzi się na pokrycie kosztów notariusza lub zwolnienie z czynszu na jakiś okres. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego argumentem skłaniającym do obniżki ceny może być na przykład propozycja zakupu lokalu bez mebli i wyposażenia. Dla nas przełoży się to na konkretne oszczędności a sprzedający nie będzie miał poczucia, że uzyskana nie jest dla niego satysfakcjonująca.

Pamiętaj o strategii win-win

Strategia win-win

Ostatnia, ale prawdopodobnie najważniejsza kwestia: pamiętajmy, że osoba, z którą negocjujemy to też człowiek. Starajmy się poznać jej sytuację, zrozumieć jakie motywy nią kierują i używać takich argumentów, które będą dla niej przekonujące. Gdy nawiążemy pozytywne relacje, druga strona będzie o wiele bardziej skłonna do współpracy. Jednocześnie stosujmy strategię „win-win”. Powinniśmy dążyć do konsensusu i ustalenia takich warunków transakcji, które będą satysfakcjonujące dla obu stron. Jednocześnie trzymajmy emocje na wodzy i dajmy sprzedającemu czas do namysłu. Nigdy nie warto stawiać sprawy na ostrzu noża, zwykle odrobina cierpliwości i racjonalna argumentacja pozwalają pomyślnie sfinalizować transakcję.

Podsumowanie

Jak negocjować cenę nieruchomości? Podstawa to odpowiednie przygotowanie się do negocjacji i maksymalizacja wartości podczas negocjacji. Warto zebrać wszelkie dostępne informacje na temat lokalnego rynku nieruchomości i nastawić się na strategię win-in.

Artykuły powiązane

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania to duża inwestycja - podejmujemy decyzję na lata i ponosimy ogromny wydatek. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby uniknąć potencjalnych problem&oa...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.