Brak ofert w schowku do porównania.

Zarządzanie wynajmem mieszkań - na czym polega i ile kosztuje?

Inwestowanie w mieszkania na wynajem ma wiele zalet, ale wymaga też dużych nakładów czasu i pracy. Zakup mieszkania to dopiero pierwszy krok. Następnie trzeba je również przygotować do wynajmu, wynająć i zajmować się jego bieżącym utrzymaniem. Można wziąć te zadania na siebie lub powierzyć je firmie zarządzającej wynajmem mieszkań.

Zarządzanie wynajmem mieszkań - zdjęcie kuchni

Czym jest zarządzane wynajmem mieszkań?

Zarządzanie wynajmem mieszkań to kompleksowa usługa, polegająca na przekazaniu prowadzenia procesu wynajmu w ręce profesjonalistów. W pierwszej kolejności przygotują oni mieszkanie do wynajmu: wykonają zdjęcia, stworzą opisy, zajmą się promowaniem oferty i prezentacją mieszkania potencjalnym najemcom. W razie potrzeby przeprowadzą na nasze zlecenie remonty w mieszkaniu, uzupełnią niezbędne wyposażenie.

Zarządzający zweryfikują dla nas wiarygodność najemców, chociażby pod kątem ich zdolności do regulowania comiesięcznego czynszu i dokonają ich selekcji według naszych kryteriów. Firma zarządzająca mieszkaniem przygotuje umowę najmu, która zabezpieczy nasze interesy i podpisze ją z najemcą w naszym imieniu. W czasie trwania umowy to zarządca (zwany też opiekunem mieszkania) przejmuje na siebie regularne kontrole stanu wynajmowanego mieszkania, staje się całodobowym kontaktem dla najemców w razie awarii w lokalu, na bieżąco kontroluje płatności (i w razie konieczności windykuje zaległy czynsz), reguluje wszystkie opłaty związane z utrzymaniem mieszkania, mediami. Taki zarządca zadba również o dopełnienie formalności, sprzątanie i odbiór mieszkania po zakończeniu najmu. 

Ile to kosztuje?

Każda firma ma swój cennik, uwzględniający różne zakresy powierzonych zadań. Generalnie usługa zarządzania najmem nie jest zbyt droga, zwykle jest to kwota odpowiadająca około 10% miesięcznego przychodu z najmu, jednak niektóre firmy zastrzegają sobie, że nie może to być mniej niż np. 100 złotych. W okresie, gdy mieszkanie czeka na najemcę opłata zazwyczaj jest niższa (np. 50% standardowej stawki).

Kiedy opłaca się przekazać zarządzanie najmem profesjonalnej firmie?

Posiadając jedną nieruchomość w popularnej lokalizacji, z niekłopotliwym, rozliczającym się terminowo najemcą, prawdopodobnie będziemy w stanie obsługiwać ją samodzielnie. Gdy jednak posiadamy tych nieruchomości kilka, chcemy wynajmować nasze lokale krótkoterminowo, mieszkanie zlokalizowane jest w dużej odległości od naszego miejsca zamieszkania lub na przykład wyjeżdżamy na dłuższy czas za granicę – wtedy skorzystanie z usługi zarządzania wynajmem może okazać się korzystne. Również w przypadku mieszkań o nietypowych rozkładach czy w mniej popularnych lokalizacjach skorzystanie z pomocy profesjonalistów przy poszukiwaniu najemców może stanowić nieocenioną pomoc.

Oddając mieszkanie w zarządzanie, uwalniamy się od wszystkich obowiązków z nim związanych, od szukania najemców, poprzez naprawy w lokalu aż po windykację czynszu. Korzystając z pomocy doradcy, zmniejszamy ryzyko podpisania umowy z nieodpowiednim najemcą, który narazi nas na skargi sąsiadów, kłopoty z wykwaterowaniem czy straty materialne. Możemy również zoptymalizować koszty – firmy zarządzające mają wypracowane schematy działania, sprawdzonych serwisantów i ekipy remontowe, które wykonają swoją pracę solidnie, terminowo i za rozsądną cenę. Decydując się na obsługę wynajmu mieszkania przez zewnętrzną firmę zdejmujemy ze swoich barków wiele obowiązków, zyskujemy więcej czasu dla siebie, a inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się niekłopotliwa niczym długoterminowa lokata w banku. 

 

Artykuły powiązane

Home Staging mieszkania na wynajem

Usługa home stagingu stosowana jest głównie przed sprzedażą nieruchomości w celu podniesienia jej atrakcyjności dla kupujących, jednak może być równie pomocna przy wynajmie. Pozwala bowi...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.