Brak ofert w schowku do porównania.

Skąd pochodzą środki na wkład własny?

Od stycznia 2017 roku by otrzymać kredyt hipoteczny konieczne jest zgromadzenie tzw. wkładu własnego. Jest to minimum 20% (w niektórych bankach jest to nadal 10 – 15%) wartości nieruchomości. Skąd klienci mają wkład własny? Oto najczęściej spotykane przypadki.

Oszczędności

Część klientów, a właściwe zdecydowana większość kupujących ma swoje oszczędności. W tym przypadku nie ma problemów związanych z wypełnieniem wymogów banków.

MDM – program Mieszkanie dla Młodych

Szczęśliwcami są osoby decydujące się na skorzystanie z programu MDM. Budżet Państwa dopłaca beneficjentom 10 – 30% procent wartości mieszkania. Banki traktują to jako wkład własny. Ta grupa klientów fizycznie nie musi posiadać własnych pieniędzy.

Zabezpieczenia na innych nieruchomościach

Jeżeli klienci kupują mieszkanie za 200 tys. zł i mogą przedstawić bankowi dodatkowe mieszkanie np. rodziców jako zabezpieczenie o  wartości np. 150 tys. zł to wymóg wkładu własnego jest spełniony. Wartość zabezpieczenia to 350 tys. zł (200 + 150 tys. zł), a kredyt to 200 tys. zł. W tym przypadku również można ominąć konieczność gromadzenia pieniędzy.

 

Pomoc rodziny

Zdarza się, że młodzi ludzie mogą liczyć na przychylność rodziny. Rodzina przekazuje im pieniądze konieczne do wniesienia wkładu własnego. Mogą to być środki przekazane w darowiźnie. Warto zwrócić tu uwagę na procedury przekazywania środków. Głównie mam na myśli formę pisemną darowizny i nieraz konieczność opłaty podatku.

Pieniądze przeznaczone na wykończenie, remont czy wyposażenie mieszkania

Istnieje grupa klientów, która niejako zmuszona jest do uszczuplenia swojego budżetu przeznaczonego na wykończenie mieszkania. To w przypadku zakupu od dewelopera i braku możliwości korzystania z MdM. Część zaoszczędzi na remoncie czy zakupie skromniejszego wyposażenia. Mamy tu do czynienia z mniejszym złem. Klienci ci godzą się na to by mieszkać w skromniejszych warunkach. Nie jest to dobre z punktu widzenia psychiki. Klienci wyobrażali sobie swoje mieszkania jako idealne ale trzeba było zaoszczędzić i teraz codziennie patrzą na „zamienniki” wyposażenia.

Kredyt gotówkowy

Klienci pozyskują gotówkę na konieczny wkład własny z innego kredytu.  Jest tylko jedne ale, za to znaczący problem. Według zasad bankowych środki na wkład własny nie mogą pochodzić z innego kredytu. Oświadczenie o tym, że środki na wkład własny nie pochodzą z kredytu składają klienci przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Niektórzy jednak potrafią ominąć i ten zapis.

Reasumując, bezpowrotnie minęły lata gdzie banki finansowały ponad 100% wartości nieruchomości. Szanse na powrót do tych zasad są znikome.  Teoria mówi, że klienci posiadający wkład własny lepiej spłacają kredyty. Brakuje jednak spojrzenia z punktu widzenia społecznego. Jeżeli dziś młode małżeństwo nie ma oszczędności, lecz ma dobre wykształcenie, optymizm i pracę, to za jaki czas zgromadzi pieniądze na wkład własny? Jeżeli konieczne będzie 20 tys. zł, to może  potrwać kilka lat, jeśli doliczymy pieniądze konieczne na inne opłaty, notariusza, podatek, biuro nieruchomości, to zbliżamy się do lat 10-ciu.

Artykuły powiązane

Kredyt hipoteczny w pigułce

Kupić własne mieszkanie czy wynajmować? Przed takim dylematem w którymś momencie swojego życia staje prawie każdy. Największą przeszkodę w przeprowadzce „na swoje” stanowią pieniądz...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.