Brak ofert w schowku do porównania.

Banki zaostrzają politykę kredytową wobec nieruchomości od deweloperów

Maj przyniósł niedobre informacje dla klientów planujących zakup nieruchomości od deweloperów. Niektóre z banków wprowadziły niekorzystne dla kupujących na kredyt rozwiązania i dodatkowe zabezpieczenia.

Zaostrzenie polityki kredytowej przez banki

Weksel in blanco

BZ WBK wprowadził dodatkowe zabezpieczenie dla nieruchomości w budowie. Będzie wymagał od części klientów wystawienia weksla in blanco (z punktu widzenia klienta to niebezpieczne zabezpieczenie) do czasu ustanowienia hipoteki na lokalu. Co niepokojące - bank (tak jak i pozostałe) stosuje tzw. ubezpieczenie pomostowe - czyli zabezpieczenie dla banku przed ustanowieniem hipoteki. BZ WBK będzie miał teraz podwójne zabezpieczenie tej samej sytuacji.

Rezygnacja z kredytowania inwestycji bez rachunków powierniczych

Z kolei inny duży gracz na rynku kredytów hipotecznych bank ING ogłosił - cytat: „rezygnujemy z możliwości kredytowania Klientów zawierających umowy z developerami niestosującymi się do zapisów ustawy o ochronie praw nabywców lokali lub domu jednorodzinnego”. Tak naprawdę chodzi tu o brak możliwości kredytowania lokali, dla których nie są prowadzone rachunki powiernicze. Gwoli ścisłości ustawa przewiduje legalną możliwość budowy i sprzedaży lokali, gdy nie ma rachunków powierniczych.

Otwartym pozostaje pytanie dlaczego w okresie prawdziwego boomu na rynku deweloperskim banki zaostrzają swoją politykę. Może już coś wiedzą bądź przewidują?

 

Podsumowanie

- niektóre banki zaostrzają politykę kredytową na nowe nieruchomości

- stosowanie weksla in blanco

- rezygnacja z kredytowania inwestycji bez rachunków powierniczych

Artykuły powiązane

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to w uproszczeniu maksymalna kwota, na jaką klient banku może zaciągnąć kredyt, tak aby był w stanie terminowo spłacać go wraz z odsetkami przez cały okres kredytowania. Co bierze...

Odwrócony kredyt hipoteczny

Wiele osób starszych żyje bardzo skromnie, nierzadko z trudem wiążąc koniec z końcem. Paradoksalnie, ci sami ludzie często posiadają znaczny majątek w postaci mieszkań czy działek o wartości si...

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.