rynek-deweloperski.pl

strona o nieruchomościach, prawie i budownictwie

Budownictwo Prawo

Co warto wiedzieć na temat kredytu hipotecznego?

Mieszkanie lub dom na własność to jedno z największych marzeń przeciętnego Polaka. Dla mieszkańców naszego kraju bardzo liczy się to, aby mieć swój prywatny dach nad głową. Realizacja tego marzenia może odbywać się dzięki zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Co warto wiedzieć na temat tego kredytu? Garść przydatnych informacji poniżej.

Podstawowe informacje na temat kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to jeden z najbardziej popularnych produktów bankowych, z których korzystają współcześni Polacy. Kredyt hipoteczny pozwala uzyskać kwoty potrzebne na zakup mieszkania czy budową domu. Wniosek o kredyt hipoteczny należy złożyć w banku. Analitycy bankowi będą bardzo szczegółowo i wnikliwie padać stan finansów konkretnego klienta, aby ocenić, jaka jest jego zdolność kredytową. To właśnie zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych parametrów, które oceniają analitycy. Im wyższa zdolność kredytowa, tym można zaciągnąć większy kredyt. Jeżeli ma się na oku bardzo luksusowe mieszkanie lub dom, duża kwota na zakupy będzie niezbędna.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Każdy kredyt hipoteczny jest oprocentowany. Warto wiedzieć, że tak naprawdę kredyty hipoteczne należą do jednych z najtańszych na rynku. Najczęściej mamy kredyt hipoteczny, w którym jest oprocentowanie zmienne. Oprocentowanie ulega zmianie wtedy, gdy rząd ogłasza zmianę stóp procentowych. Jeżeli stopy procentowe idą w górę, my również odczuwamy wzrost opłat związanych z kredytem. Gdy kredyt ma oprocentowanie zmienne, bank podniesie comiesięczną ratę. Jeżeli natomiast stopy procentowej idą w dół, spadnie również odrobinę wysokość raty. W przypadku dużych kredytów ta różnica może być naprawdę zaskakująca. Może to być nawet kilkadziesiąt zł w skali miesiąca.

Na jak długo wziąć kredyt?

Kredyt hipoteczny można wziąć na maksymalnie 30 lat. Bardzo wiele osób rzeczywiście decyduje się na tak długi okres kredytowania, bo wtedy każda rata nie jest tak wysoka. Oczywiście wszystko zależy od kwoty zaciągniętego kredytu. Kredyt można wziąć również na mniej lat. Jeżeli o kredyt hipoteczny stara się klient, który ma już na przykład grubo po 40 urodzinach, Bank najprawdopodobniej nie przyzna mu kredytu na tak długi okres. Z reguły banki przyznają kredyty do czasu aktywności zawodowej. Jeżeli będzie się już na emeryturze, kredyt powinien być w całości spłacony. Dlatego właśnie warto jest się odrobiną pospieszyć z planami dotyczącymi wzięcia kredytu. Im jest się starszym, tym większe trudności z jego otrzymaniem.