Brak ofert w schowku do porównania.
-
-
-

Śląskie

Śląskie - położone w południowej części Polski, graniczy z Czechami i Słowacją. To region bardzo uprzemysłowiony, o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia,z siedzibą władz w Katowicach. Posiada najwyższy odsetek osób pracujących w przemyśle. Region obfituje w kopalnie węgla kamiennego, huty oraz elektrownie.

Województwo jest też jedynym w Polsce, w którym więcej jest miast na prawach powiatu niż powiatów.

Teren ten charakteryzuje także zróżnicowanie narodowościowe. Żyje tu dużo Niemców, mniejszość czeska, morawska i żydowska. Przenikające się wpływy różnych kultur, religii i narodowości tworzą specyficzną kulturę Śląska. Baza kulturowa i edukacyjna jest silna, zapewnia wiele możliwości rozwoju, współistnienie nauki i sztuki Najbardziej znane instytucje kulturalne województwa to Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatr Nowy w Zabrzu i Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Rybnicka i Zabrzańska oraz Opera Śląska w Bytomiu. W województwie istnieje wiele muzeów w tym Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Śląskie w Katowicach czy muzea zamkowe w Bielsku, Pszczynie i Wodzisławiu. W Radzionkowie istnieje także Muzeum Chleba. Najbardziej znane festiwale odbywające się w tym województwie to : Rawa Blues Festival, Off Festival, Mayday Festiwal, Festiwal Nowa Muzyka, Śląska Jesień Gitarowa. Silnie rozwinięta jest również kinematografia.
Zróżnicowanie występuje także pod względem religijnym -na terenie województwa mieszka ponad połowa polskich luteran, działają inne niż katolicki kościoły, między innymi: Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Tereny śląskie to wyżyny i góry, które zachęcają do wycieczek i aktywnego spędzania wolnego czasu latem i zimą. Nie tylko w górach, ale także nad pobliskimi jeziorami, których jest sporo. To świetny sposób na relaks dla mieszkańców Śląska i odwiedzających go turystów. Znajduje się tu wiele ośrodków sportów zimowych, szklaki turystyczne, schroniska, dobrze funkcjonuje baza turystyczna. Popularnością cieszy się także Szlak Orlich Gniazd oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z miejscami wspinaczki skałkowej oraz speleologii.

Na terenie województwa śląskiego, mimo dużego uprzemysłowienia, znajdują się kompleksy leśne, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, parki rekreacyjne. Zwiedzić można też ogromną ilość zamków, muzeów np. w Bielsku – Białej, Lublińcu, w Pszczynie, Gliwicach, Rybniku, Wodzisławiu, Jaworznie i podążyć Szlakiem Architektury Drewnianej.

Popularnym miejscem pieszych pielgrzymek jest także klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, zabytkowa bazylika w Piekarach Śląskich, bazylika w Pszowie oraz sanktuarium w Turzy Śląskiej.

Znajdziemy tu także wiele zabytków przemysłowych, jak np. skansen górniczy „Królowa Luiza” i skansen podziemny „Guido” w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Dom Tkacza i Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej, Tyskie Browarium w Tychach, jedyne w Polsce Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Przez wiele lat województwo śląskie nie posiadało uniwersytetu, obecnie działają tu między innymi: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach , Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Częstochowska.

Inwestycje

Newsletter

Bądź na bieżąco. Najnowsze informacje, nowe mieszkania, domy, lokale użytkowe co dwa tygodnie na Twojej skrzynce e-mail.

Jak znaleźć swoje wymarzone M...

 • Krok 1

  Skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej lub w zakładce inwestycje

 • Krok 2

  Wybierz rodzaj nieruchomości i lokalizację

 • Krok 3

  Kliknij przycisk "szukaj"

 • Krok 4

  Wejdź w interesującą Cię inwestycję i przejrzyj listę dostępnych lokali pod opisem inwestycji.

 • Krok 5

  Zapytaj dewelopera o szczegóły inwestycji lub o konkretny lokal - wyślij zapytanie.